Kérdés: A nyugdíjkérvény átadása után a végzésre váró személynek joga van-e egészségbiztosításra, hiszen a munkáltatója a munkaviszonyának megszűnése napján megszünteti a nyugdíj- és egészségbiztosítási járulékfizetést?
Válasz: A nyugdíjbiztosítási alapban megerősítették, hogy a nyugdíjkérelem benyújtása után az a személy jogosult egészségbiztosításra, aki nincs munkaviszonyban, azaz biztosítva. Ez a joga az eljárás teljes időtartama alatt, azaz a nyugdíjról szóló döntés meghozataláig fennáll. Az állampolgár a Nyugdíj- és Rokkantsági Biztosítási Alaptól igazolást kap a kitöltött egészségbiztosítási kérelemről. Ezzel a megerősítéssel az egészségbiztosító illetékes fiókjához fordul, és egészségügyi kártyát kap. (A nyugdíjbiztosító kérelmet nyújt be a Köztársasági Egészségbiztosítónak.) Ez a kérelem két hónapig érvényes. Ha a határidő lejárta után a nyugdíjjogosultság gyakorlásáról a kérelmező nem kap határozatot, akkor ismételten a nyugdíj- és rokkantsági biztosító illetékes fiókjához kell fordulnia az igazolás újbóli megszerzése, azaz a kérelem meghosszabbítása miatt. Az említett igazolást, amely alapján az egészségbiztosítást igényli, a helyi kirendeltségben személyesen átveheti. Ha nem tud elmenni a nyugdíjalap helyi kirendeltségébe, akkor ez az intézmény is benyújthatja az igazolást a lakcímre. Mindössze annyit kell tennie, hogy írásban felveszi a kapcsolatot az illetékes kirendeltséggel, és a kérelemhez mellékeli a személyi igazolvány másolatát. A kiállított igazolás alapján a leendő nyugdíjas családtagjai is biztosíthatók. A törvény lehetővé teszi, hogy a közvetlen családtagok, házastársak, akik nem dolgoztak, és nincs saját nyugdíjuk, biztosítottak legyenek. A köztársasági egészségbiztosítónak át kell adniuk a házassági anyakönyvi kivonatot, amellyel bizonyítják, hogy törvényes házastársak.
Kérdés: Szabadkai érdeklődő jeligére várja válaszunkat egy 100 százalékosan rokkant személy, aki úgy tudja, hogy a testi fogyatékkal élőknek külföldi személygépkocsi behozatalkor nem kell áfát fizetniük. Kihez forduljon a szükséges dokumentációért? – kérdezte.
Válasz: Tekintettel arra, hogy a Munkaügyi, Foglalkoztatási és Szociálpolitikai Minisztérium nyilvántartást vezet a fogyatékossággal élő személyekről, szabályozza jogaikat és juttatásaikat, a gépjármű-behozatal utáni áfa visszatérítésről szóló döntés is a hatáskörébe tartozik. Ez nem mentesség az áfa alól, hanem visszatérítés. Ez azt jelenti, hogy a fogyatékossággal élő személy gépjárművásárlásakor áfát fizet, majd a Munkaügyi Minisztériumhoz fordul a fogyatékosság igazolásával, amely alapján visszatérítik az áfát. Azt tanácsoljuk, hogy az eljárással kapcsolatos további információkért vegye fel a kapcsolatot a Munkaügyi, Foglalkoztatási és Szociálpolitikai Minisztériummal.
Kérdés: Bánáti olvasónk ágyhoz kötött beteg lett, és emiatt valakit kénytelen felhatalmazni nyugdíjának felvételére. Mit kell tudni az eljárásról?
Válasz: A meghatalmazást hitelesíteni kell, és érvényesnek kell lennie, amíg nem vonja vissza. Ha azt akarja, hogy más személy vegye fel a nyugdíját, be kell nyújtania a következőket: a közjegyző által, valamint a Nyugdíj- és Rokkantsági Biztosító Alapban hitelesített meghatalmazás (az igazolást más illetékes hatóság is megteheti) és a meghatalmazott tartózkodási helyének igazolását. A fizetési mód: a meghatalmazott személy lakcímére (csak a 2018. december 31-én hitelesített meghatalmazásokra érvényes, valamint a 2019. január elseje után hitelesített meghatalmazások esetén kizárólag a meghatalmazott folyószámlájára kell fizetni). A kifizetés történhet a meghatalmazott lakcímére (csak a 2018. december 31-e előtt hitelesített meghatalmazásokra vonatkozik), a 2019. január 1. után hitelesített meghatalmazások esetében viszont kizárólag a meghatalmazott folyószámlájára fizetik. A felhasználó bármikor visszavonhatja az érvényes meghatalmazást. Ilyenkor köteles nyilatkozatot benyújtani az alapnak a visszavonásról, és nyilatkozni a további fizetési módról. Ha a felhasználó a meghatalmazás visszavonása után nem dönt a további fizetési módról, akkor a nyugdíjbiztosító a rendelkezésére álló adatok szerint fizeti ki a felhasználó lakcímére a köztársaság területén. Ha nincs címe Szerbiában, a kifizetést ideiglenesen felfüggesztik. A felhasználónak, a címzettnek és a meghatalmazottnak kötelessége jelenteni az alapnak minden olyan változást, amely érinti a jogot (állapotváltozás, házasság, halál és JMBG-változások, személynév, vezetéknév, címek, lakóhely és egyéb… Annak a felhasználónak, aki elmulasztja benyújtani a jogra kiható meghatározott dokumentációt, felfüggesztik a havi esedékes nyugdíjak, pénzbeli juttatások kifizetését. Utólag legfeljebb 12 hónapig folyósítják attól a naptól számítva, amikor a körülmények megszűnését követően a kifizetési kérelmét átadja.
TAKÁCS Magda