Az elmúlt időszakban igen sok kérdést kaptunk, amelyekben olvasóink az iránt érdeklődtek, mit tegyenek, ha a hatvanöt évnél idősebb személynek orvoshoz kell mennie, miközben rá már érvényes a teljes kijárási tilalom, vagyis nem hagyhatja el egy percre sem az otthonát.

Mivel ez egy sokakat érintő és érdeklő téma, hiszen a hatvanöt évnél fiatalabbakat is érinti, ugyanis legtöbbször nekik kell majd megoldani, megszervezni az utazást, ezért az elmúlt napokban több információt is összegyűjtöttünk ebben a témában, amelyeket most csokorba szedve megosztunk az olvasóinkkal.

  1. Ha valakinek egészségügyi problémája adódik vagy gyógyszert kell kiíratnia, akkor az első, amit tennie kell, hogy felhívja az egészségházat, s kéri a kezelőorvosát (ha nincs ott, akkor az ügyeletest), s vele megbeszéli a következő lépést. Lehet, hogy a kezelőorvos úgy dönt, látni akarja a beteget, ebben az esetben meg kell jelenni az egészségügyi intézményben a megbeszélt időpontban. Fontos, hogy oda csak az mehet be, akin maszk van, úgyhogy ha van otthon, vigye magával (akinek nincs, annak az egészségház biztosít). Ha valakinek a gyógyszere fogyott el, azt az ügyeletes orvos kiírja, s csak meg kell kérni egy fiatalabb családtagot vagy egy önkéntest, hogy vegye át a receptet, és váltsa ki a gyógyszertárban. A vérvételt mobil csapatok oldják meg, akik felkeresik az idősebbeket, s az otthonaikban végzik el azt.
  2. Ha valaki hónapokkal korábban kapott időpontot valamelyik egészségügyi intézménybe, először telefonon kell érdeklődnie, hogy végzik-e az adott vizsgálatot. Tudni kell, hogy szinte minden olyan vizsgálatot, amely nem éltbe vágóan fontos, egyelőre felfüggesztettek. Fontos megemlíteni, hogy nagyon sokan telefonálnak, úgyhogy, aki érdeklődésre szánja rá magát, készüljön fel a hosszas és idegőrlő várakozásra.
  3. A szükségállapot kihirdetése másnapján az egészségügyi miniszter is kihangsúlyozta, hogy azokat a vizsgálatokat és kezeléseket, amelyek életet menthetnek, el fogják végezni. Ez a gyakorlatban igencsak vontatottan működik, s már arra is volt példa, hogy valaki jelezte, az MRI-vizsgálatát, amire hat hónapot várt, elhalasztották, pedig fontos lenne, hogy mielőbb kiderüljön a diagnózis.

Ennél a pontnál írjuk le azt a folyamatot is, ha egy hatvanöt évnél idősebb személynél sürgős kezelésre vagy kivizsgálásra van szükség. Ilyen esteben nagyon fontos, hogy az illetőnek legyen utalója és időpontja, és a rendőrségtől kapott információk szerint ajánlatos, ha azon azt írja, sürgős. Ha ez mind megvan, akkor a rendőrség nem gördít majd akadályt a kijelölt célig történő eljutás elé.

Előfordulnak olyan vizsgálatok is, amelyeket az állami intézmények nem végeznek, viszont fontosak lehetnek a pontos diagnózis meghatározása során, és a magánklinikák vállalják.

Ilyen esetekben, ha a páciens elmúlt hatvanöt éves, a rendőrség azt tanácsolja, kérjen a magánklinikától egy igazolást, hogy sürgős esetről van szó, s azt a dokumentumot sem árt magával vinnie, amelyen az szerepel, hogy a szükségállapot ideje alatt az állami intézmény nem végzi el a vizsgálatot. A rendőrség azt is megemlítette, a vizsgálat után a páciensnek kapnia kell egy igazolást arról, hogy miért hagyta el a hatvanöt évnél idősebb személy az otthonát, milyen vizsgálatot végeztek rajta. Ez azért fontos, mert ha a hazaúton megállítják, akkor ezzel tudja igazolni, miért hagyta el az otthonát.

  1. Sok olyan eset fordul elő, amikor az orvos vagy a bizottság az összegyűjtött eredményekből képes megállapítani, mi legyen a következő lépés. Ha tudjuk, hogy az ismerősünk, rokonunk, családtagunk esetében is ez a helyzet, akkor ne tegyük őt ki a felesleges és kimerítő utazásnak, inkább vigye el a papírokat egy fiatalabb személy, aki majd konzultál az orvossal.

Ha további kérdéseik adódnak, írják meg az info@szabadmagyarszo.com címre, vagy ha az egészségügyi állapotukkal kapcsolatos kérdések merülnek fel, a Net-doki csapatának tehetik fel azokat.