A múlt héten három olvasónk kért tőlünk tanácsot nyugdíjügyben
Az első arra vonatkozott, hogy a cég, ahol dolgozott, csődbe ment, és csak utólag tudta meg, hogy munkáltatója nem fizette be a nyugdíjbiztosítási járulékot. Mivel a vállalkozás megszűnt, és nincs jogutódja, mit tehet annak érdekében, hogy rendezze a járulékkal le nem fedd szolgálati időt, hiszen közel van a nyugdíjhoz.
Válasz: Szolgálati idővel rendelkező munkavállalóként befizetheti a hiányzó járulékokat arra az időszakra, amikor munkaviszonyban volt, és a munkáltató adós maradt vele. Ezt csak akkor teheti meg, ha a szolgálati idő olyan feltétel, amely nélkül nem mehet nyugdíjba. Ha a hiányzó hónapok nélkül is megfelel a nyugdíjba vonulási feltételeknek, önállóan nem törlesztheti a járuléktartozást.
***
A második kérdés is a járulékadóssággal kapcsolatos. 2002-től 2014-ig (válásukig) a feleség a férje cégében állt munkaviszonyban. Mint utólag kiderült, az első hat évben – 2008-ig – nem volt bejelentve, és a volt férje nem fizette be a nyugdíjbiztosítási járulékot. Milyen jogai vannak ebben az esetben? Jogosult-e azokra az évekre, és ha igen, hogyan jut el addig? – kérdezte olvasónk.
Válasz: Ha a cég még működik, lépjen kapcsolatba az adóhatósággal. Az adóellenőrnek tett bejelentése után szólítsa fel a munkáltatót a járulékok befizetésére. Ha a tulajdonos nem teljesíti a kötelezettségeit az előírt határidőn belül, az ellenőr figyelmezteti vagy szabálysértési eljárást kezdeményez. A járulékfizetés igénylése nem évül el, végső esetben bírósághoz fordulhat jogorvoslatért.
***
A harmadik kérdés Óbecséről érkezett e-mailben. Egy 64 éves földműves biztosított (nő) az adóhatóságtól megkapta a végzést és felszólítást, hogy 15 napon belül fizesse be 2019-re és 2020-ra a nyugdíj- és egészségbiztosítási járulékot. 2019. április elsejétől szaporodott fel az adóssága. 2019-ben – a végzés szerint – a nyugdíjbiztosítási járuléktartozása 55 975,1 dinár, az egészségbiztosításé pedig 22 174,77 dinár. (Olvasónk nem tudott eligazodni a számtengerben, mert külön feltüntették mindkét biztosítás havi és évi járulékalapját és a járulékokat, amelyeket 15 napon belül kell befizetnie.) Ha az előírt határidőn belül nem fizet, megindítják a kényszerbeszedési eljárást. Az esetleges fellebbezés nem késlelteti a határozat végrehajtását. A határozatot kézbesítettnek kell tekinteni a postai kézbesítés napjától számított 15 napos határidő lejárta után. A határozaton feltüntetik a postahivatalba történő kézbesítés időpontját. Olvasónknak a nyugdíjbiztosítási alap helyi kirendeltségében azt mondták, hogy 13 járulékkal lefedett szolgálati éve van, és csak azután mehet nyugdíjba, miután meglesz a 15 munkaéve, ehhez pedig rendeznie kell járuléktartozását.
TAKÁCS Magda