A Függetlenség Nyugdíjas Szakszervezet és a köztársasági Önálló Szakszervezeti Szövetség keretében működő Nyugdíjas Szakszervezet úgy véli, hogy a Nyugdíj- és Rokkantbiztosítási Alap diszkriminálja az egyesületeiket, és a Szerbiai Nyugdíjas Szövetséget részesíti előnyben, amely a kormánnyal korábban kötött megállapodás szerint egyedüliként kapott olyan forrásokat, amelyeket egyenlően kellett volna elosztani a három érdekszervezet között. Ez szerintük diszkriminációt jelent minden nyugdíjassal szemben, aki nem tagja a Szerbiai Nyugdíjas Szövetségnek.
Amikor tavaly nyáron visszatértek az Ana Brnabićtyal és Siniša Malival tartott találkozóról, nem sejtették, hogy az alap megszegi az akkor megkötött megállapodást, amelynek értelmében biztosítania kellett volna a nyugdíjbiztosítás megvalósításának tárgyi, szervezeti, személyi és egyéb feltételeit.
Miben állapodtak meg?
A három nyugdíjasszervezet elnöke 2023. augusztus 29-én találkozott Ana Brnabić akkori miniszterelnökkel és Siniša Mali pénzügyminiszterrel. A találkozón jelen volt Andreja Savić, a Szerbiai Nyugdíjas Szövetség elnöke, Miloš Grabudžija, a Függetlenség Nyugdíjas Szakszervezet elnöke és Milan Grujić, az Önálló Szakszervezeti Szövetséghez tartozó Nyugdíjas Szakszervezet elnöke. Az említett érdekszervezetek a legidősebb polgárok egyre nehezebb életkörülményei miatt akkor is találkozót követeltek a kormány képviselőivel. Ana Brnabić ezután támogatta az Országos Nyugdíjas Gondozási Tanács létrehozásának ötletét, valamint az idősek helyzetének javítását célzó stratégia kidolgozását. A pénzügyminiszter kihasználta az alkalmat, hogy emlékeztessen az elmúlt időszakban történt nyugdíjemelésekre, majd elmondta, hogy a nyugdíjaskártya bevezetésével folytatódik a legidősebbek támogatása.
A megbeszélésen megállapodtak abban, hogy a köztársasági kormány finanszírozza a nyugdíjas-egyesületek tevékenységét a szociális párbeszéd és a nemzetközi együttműködés fejlesztése érdekében. A kiutalt pénzeszközöket a három nyugdíjasszervezet egyenlő arányban osztaná meg, és mindegyikük felelne a rendelkezésre álló források elköltéséért.
Mi teljesült, és mi nem?
Várható az Országos Nyugdíjas Gondozási Tanács megalakulása. Elfogadták az időskorúak támogatásának a stratégiáját. A stratégiának egy ernyődokumentumnak kell lennie, amelynek alapján megfelelően gondoskodnának a legidősebb polgárokról. (A korábbi stratégiát 2006-ban fogadták el a 2015-ig tartó időszakra.)
- október elején bevezették a nyugdíjaskártyákat. Az alap sok erőfeszítést fektetett ebbe a projektbe. A kérdés az, hogy céltudatos volt-e ez az erőfeszítés, legalábbis ami a nyugdíjasokat illeti, ugyanis az új kártyák számos kérdést vetettek fel. Az alap egyebek mellett megtagadta a kártyák kiadását azoknak a nyugdíjasoknak, akik nem akarták, hogy a felhasználásukra vonatkozó adatokat feldolgozzák. Ezzel a biztosító a nyugdíjaskártyáról szóló szabályzatban foglaltakkal ellentétesen járt el – véli a két érdekszervezet. Ami a tevékenységek finanszírozását illeti, a kabinet forrásokat különített el, amelyeket három egyenlő részre kellett volna osztania. Ez nem történt meg. A nyugdíjasok szolidaritási támogatására vonatkozó egységes közbeszerzési csomag végrehajtásával a Szerbiai Nyugdíjas Szövetséget bízták meg annak ellenéte, hogy a három egyesület a kormánnyal 2023 augusztusában nem így állapodott meg. Ezzel kapcsolatban emlékeztetnek arra, hogy önálló jogi személyként minden évben egyszeri csomagot vásároltak több szállítótól a forgalmazás helye szerint az olcsóbb beszerzés és az alacsonyabb szállítási költségek miatt. Minden csomag azonos értékű és mennyiségű árut tartalmazott. Ily módon minden nyugdíjas azonos bánásmódban részesült.
A Függetlenség Nyugdíjas Szakszervezet pénzügyi terveket nyújtott be a Szerbiai Nyugdíjas Szövetségnek, de az nem továbbította azokat az alapnak. Miután ők elküldték a biztosítónak, azt a választ kapták, hogy a megvalósítás nem lehetséges. (Az egyesületnek írt levelében az alap kifejtette, hogy a társadalmi párbeszéd és a nemzetközi tevékenységek finanszírozására szolgáló pénzt nem lehet helybérleti és közüzemi számlák kifizetésére fordítani.)
Miloš Grabudžija elnök szerint az alap diszkriminálja az általa vezetett egyesületet. Ez a diszkrimináció abban is megmutatkozik, hogy a szolidaritási segélyek finanszírozására elkülönített pénz kizárólag a Szerbiai Nyugdíjas Szövetség számára elérhető. Ez diszkriminációt jelent minden nyugdíjassal szemben, aki nem tagja a Szerbiai Nyugdíjas Szövetségnek. A biztosító megakadályozza a szociális párbeszéd és a nemzetközi együttműködés kialakítását és erősítését célzó tevékenységeiket. Grabundžija a Pénzügyminisztériumnak küldött levelében aggodalmának adott hangot amiatt, hogy szabályzatmódosítással megkísérlik az általa vezetett szervezet teljes megszüntetését. Az alap eddigi lépéseivel megmutatta, hogy nem a nyugdíjasok érdekei vezérlik, hanem csak a nyugdíjas-egyesületek munkájának az ellenőrzése – értékelte Grabudžija.
T. M.