A nyugdíjas szövetség közgyűlése június 30-án véglegesítette a teendőket, amelyek összhangban vannak a jelenlegi társadalmi-gazdasági mozgásokkal, az állami politika stratégiai irányával, valamint a szervezet tagjainak egyéni sajátosságaival és érdekeivel. A munkaprogramból idézünk, amely magában foglalja a valós forrásokból finanszírozott kiegyensúlyozott nyugdíjkiadásokat a bruttó hazai termék (GDP) 4 százalékának, a nominális növekedés 7,5 százalékának megfelelően. A tervezett nyugdíjkiadás a teljes GDP-növekedéshez viszonyítva 5,827 milliárd dinár. A Rokkantsági- és Nyugdíjbiztosítási Alap pénzügyi terve 696,9 milliárd dinár. A bevételek és kiadások kiegyensúlyozottak. A nyugdíjköltség a GDP 10,2 százaléka marad, vagyis 594,2 milliárd dinár. A költségvetésből 157,3 milliárd dinárral kevesebbet utalnak át, ami az összbevétel 22,5 százaléka.
Az állam, a politikai hatalom felelősebb birtokosai a 2020–2025 közötti időszakra bejelentették pénzügyi makroprogramjukat, amellyel az átlagbért 900 euróra, az átlagnyugdíjat a jelenlegi 230-ról 430-440 euróra tervezik emelni. A fenntartható gazdaságokra összpontosítanak, de becslések szerint az idén – a koronavírus-járvány miatt minden bizonnyal – csökken a bruttó hazai termék.
A szövetség folytatja a tavalyi év második felében elkezdett aktivitásait. Ezek közül a legfontosabbak:
- A nyugdíjak összehangolása a nyugdíjbiztosítási törvény 80. cikke alapján. A nyugdíjak kiigazítása mellett a kormány rendeletet hozott a 34 003,9 dinárnál kisebb nyugdíjak kiegészítéséről. A tagság ragaszkodik olyan jogi mechanizmusok kialakításához, amelyek biztosítják, hogy a nyugdíjkiadások ne csökkenjenek a GDP 10 százaléka alá, az átlagnyugdíj ne legyen kisebb az átlagbér felénél. Az év végén a nyugdíjtörvény módosításakor ezt a szövetség megfogalmazta, de nem került napirendre.
Az értekezlet úgy döntött, követeli, hogy az év végéig módosítsák a nyugdíjak összehangolási képletét a „svájci plusz-plusz modell” alapján. Erre azért van szükség, hogy elkerüljék a nyugdíjak bérnövekedéshez viszonyított lemaradását.
- A szövetség folytatja a 2014–2018 között csökkentett nyugdíjak visszatérítésére irányuló kezdeményezését. Javasolja (ismét), hogy a köztársasági parlament kötelezze a kormányt olyan visszatérítési program kidolgozására, amely nem sérti a kitűzött pénzügyi stabilitást. Tagjainak többségi konszenzusa alapján ezt a kérdést más érintett társadalmi szereplőkkel együtt megnyitották a nyugdíjtörvény módosításainak elfogadási folyamatában.
- A szövetség és tagjai az alap pénzügyi tervével összhangban az idén elvégzik a nyugdíjban részesülők szociális színvonaláról szóló szabványkönyvben meghatározott feladatokat.
- A Harmadik Korosztály Mozgalmán belül a szövetség elsősorban a szervezeti, pénzügyi, személyi és nemzetközi szférában erősödik meg. A következő olimpia színhelye (is) Vrnjačka Banja szeptember 28-tól október 2-ig. Előzőleg Szerbia minden kerületében megtartják az úgynevezett miniolimpiát.
- A nyugdíjas szövetség együttműködést szorgalmaz a nemzeti jelentőségű civil szervezetekkel (Vöröskereszt, Harcos Szövetség, fogyatékkal élő munkavállalók stb.), hogy közösen kezdeményezzék az egyesületekre vonatkozó törvény kiegészítését és módosítását.
- A szövetség marketingterveivel ernyőszervezetként más vállalatok bevonásával számos előnyt kíván biztosítani a nyugdíjasok számára.
- A Köztársasági Nyugdíjas Szövetség megszervezi a koszovói nyugdíjasok „befagyasztott” szövetsége alapító gyűlésének megtartását. A több mint 30 ezer nyugdíjast felveszi soraiba és logisztikailag támogatja munkájukat, amellyel jelentősen jobb státuszt kapnak minden rendszerben.
- A nyugdíjasok köztársasági szervezete tovább erősíti az elmúlt időszakban különféle okokból megromlott egység szellemét. Ragaszkodni fog a törvényi normák, a pozitív rendeletek, az erkölcsi kódex következetes betartásához és a politikai instrumentalizáció elleni érdekképviselethez. Az önkormányzatokban, városokban tevékenykedő nyugdíjas szervezeteknek összpontosítaniuk kell ezen érdekcsoportok feloszlatására, mert gyengítik az egyesületeket.
- A nyugdíjasok társadalmi élete meglehetősen fejlett, de ezt is a jelenlegi nemzetközi, európai és hazai programokhoz kell igazítani.
- A feladatok közé sorolták az elektronikus írástudás és a digitalizáció elsajátítását, amelyek hozzájárulnak az egyesületek és a szövetség hatékonyabb és korszerűbb tevékenységéhez. A köztársasági szervezet a nyugdíjalappal és a potenciális adományozókkal együttműködve felszereli az egyesületek azon részét, amelyeknek a legnagyobb szükségük van rá.
- A nyugdíjas szövetség arra ösztönzi egyesületeit, hogy folytassák a nyugdíjasok élelmiszerekkel és egyéb termékekkel való ellátását.
- Bizonyos tevékenységek megszervezése érdekében projekttervezési és projektíró képzéseket szerveznek, a helyi önkormányzatok a feladathoz pénzt biztosítanak.
- A szövetség munkájának nyilvánossága az egyesületekben és a szövetségben erősíti a demokráciát.
- A Köztársasági Nyugdíjas Szövetség folytatja határozott és széles körű elkötelezettségét nemzetközi szinten, és megteszi a szükséges intézkedéseket annak érdekében, hogy a szövetség az Európai Unió szintjén nyugdíjas társaságok és szervezetek tagjává váljon.
- A szövetség együttműködik az állami szervekkel, más szövetségekkel, szakszervezetekkel, koalíciókkal minden, a nyugdíjasokat érdeklő és érintő kérdésben, amelyek megoldása könnyebbé teheti az idősek, a tagság életét – olvasható a Köztársasági Nyugdíjas Szövetség idei munkatervében.
TAKÁCS Magda