A hónap elején 16 agráregyesület képviselői megvitatták Jelena Tanasković mezőgazdasági miniszterrel a szaktárca javaslatát a járulékadósság felének a leírásáról, és a tartozás fennmaradó részének ötéves átütemezésének lehetőségéről.

A földművesek ezt valószínűleg nem fogadják el, mert sokan még a tőketartozást sem tudják kifizetni. Számításaik szerint az 1,2 millió dináros tartozás kamata 800 ezer dinár, és az a gazda, aki 1,2 milliót nem tudott visszafizetni, 1,6 millió dinárt biztosan nem fog tudni. Ráadásul szerintük a tartozásba beleszámították az egészségbiztosítási járulékot is, holott az azt nem fizető gazdáktól megvonták az ingyenes kezeléshez való jogot.

A Kezdeményezés a gazdálkodók megmaradásáért január végén levélben fordult a Mezőgazdasági Minisztériumhoz. A válaszokat a kabinet nevében Ivona Ranković írta alá.

Arra a kérdésre, hogy sikerül-e megoldást találni a tartozásra és a kamatok leírására, a szakminisztérium azt válaszolta, hogy aktívan dolgoznak ezen a problémán, találkozók sorát tartották a Nyugdíj- és Rokkantbiztosítási Alap, valamint a Köztársági Egészségbiztosítási Alap, továbbá az Adóhivatal képviselőivel. A nyugdíjbiztosítási járulékadósság 312 milliárd dinár, míg az e-agrárban működő aktív mezőgazdaságok tartozása 119 milliárd, ebből 52 milliárd dinár a tartozás, a többi kamat.

Nedeljko Savić, a Stig Gazdaszövetség elnöke elfogadhatatlannak tartja a minisztérium ajánlatát, hogy a Nyugdíj- és Rokkantbiztosítási Alappal fennálló tartozás kamatának csak a felét írják le, a fennmaradó részét pedig átprogramozással megfizettetik. Ezt Savić szerint valószínűleg senki sem fogadja el. „Az állam kötelező nyugdíjbiztosítást írt elő a gazdáknak, és évekig tűrte az adósságot, de kamatot számolt fel. Most felajánlja, hogy a kamat felét leírja, holott a földművesek valójában még a tőketartozást sem tudják kifizetni, nemhogy még a kamatokat is!” – mondta.

A megoldás valószínűleg az új kormányra vár.

 

Válaszolunk olvasónk kérdésére

Egy nyolcvan év feletti földműves nyugdíjas könnyes szemmel panaszolta el, hogy kis nyugdíjából ágyhoz kötött feleségével ketten élnek. A pénz még a gyógyszerekre sem elegendő. Házastársát eddig maga látta el, de ereje fogytán van, gondozót, ápolót kell fogadnia, de nincs rá pénze. Hova, kihez kell benyújtania a kérelmet? – kérdezte.

Válasz: Mivel felesége nem nyugdíjas, az ápolási térítésért a Szociális Központhoz kell fordulnia. A következő dokumentumokat kell átadnia: születési anyakönyvi kivonat, beolvasott személyi igazolvány, kitöltött nyomtatvány (a választott orvos tölti ki) mellékelt orvosi dokumentációval és szakorvosi véleménnyel, miszerint valaki más ellátására, segítségére van szüksége a betegnek. Át kell adni a leolvasott egészségügyi kártyát és a nyugdíjalap igazolását arról, hogy a kérelmező nem nyugdíjas. A dokumentációnak eredetinek vagy hiteles fénymásolatnak kell lennie.

A Szociális Központ a kérelmet teljes dokumentációval együtt szakértői elbírálásra az alapnak továbbítja. Ezt követően a nyugdíjbiztosító értesíti a kérelmezőt, hogy mikor kell jelentkeznie a szakértői bizottságnál. A szakértői véleményt készítő bizottság benyújtja az értékelését és a véleményét a Szociális Központnak, amely ennek alapján határozatot hoz, amelyre a kérelmező, amennyiben nincs megelégedve vele, fellebbezést nyújthat be.

 TAKÁCS Magda