A köztársasági parlament a költségvetési törvény keretében pénteken jóváhagyta a Nyugdíjbiztosítási Alap jövő évi pénzügyi tervét, elfogadta a nyugdíj-összehangolásra, valamint a kötelező társadalombiztosítási járulékok módosítására vonatkozó törvényjavaslatot. A Nyugdíjbiztosítási Alap 899 milliárd 310 millió dinár költségvetéséből 698 milliárd 411 millió a járulékbevételből gyűlik össze. A nyugdíjak kifizetésére biztosított teljes összeg 753 milliárd dinár, ami a 2023-ra tervezett GDP 9,4%-a.

Az öregségi nyugdíjakra 529,36 milliárd dinárt, a rokkantnyugdíjakra 101,28 milliárd dinárt, a családi nyugdíjakra 122,36 milliárd dinárt, az ápolási és a testi sérülés után járó térítésre 25,26 milliárd dinárt, a rokkantsági ellátásra 875,00 millió dinárt, temetési költségtérítésre 22,68 milliárd dinárt, a nyugdíjasok társadalmi életszínvonalának javítására 698,91 millió dinárt terveztek. A törvény értelmében az alap járulékbevételének 0,10%-a költhető erre a célra. Ebből finanszírozzák a nyugdíjasok gyógyüdülését, rehabilitációját, a kulturális és sport/rekreációs tevékenységeit, amelyek célja az idősek társadalomba való beilleszkedésének ösztönzése, valamint az ellátásban részesülők szolidaritási segítése segélycsomagokkal, alapvető élelmiszerekkel és higiéniai eszközökkel. Az alap pénzeszközei kivételesen felhasználhatók a nyugdíjasok pénzügyi támogatásának kifizetésére is, ha erre a segélyre nagyszámú kedvezményezettnek van szüksége. Az alap a jövő évi pénzügyi tervében erre a célra 899,48 milliárd dinárt látott elő.

A képviselőházi többség elfogadta a nyugdíjbiztosítási törvény módosításáról szóló törvényjavaslatot, amely a nyugdíj-összehangolási módot szabályozza. A nyugdíjemelés nagyságát a kifizetett nyugdíjak összegének és a nyugdíjjal növelt pénzösszegnek a bruttó hazai termék összege szerinti arányától függően határozzák meg. A cél az, hogy a nyugdíjak növekedése kövesse a keresetek növekedését azokban az időszakokban, amelyekben a nyugdíjkiadások aránya és a pénzösszeg a nyugdíjjal együtt járó növekedésként alacsonyabb a bruttó hazai termékben, illetve azokban az időszakokban, amikor ez a részarány kisebb.                                                  A Pénzügyminisztérium paraméterei és a 2023. évi költségvetési stratégia a 2024-es és 2025-ös előrejelzésekkel:  

– a tervezett infláció, éves átlag 11,1%;

– 2,5%-os reál GDP-növekedés;

– a GDP folyó piaci áron 8025,1 milliárd dinár;

– a társadalombiztosítási járulék 698,0 milliárd dinár;

– a nyugdíj- és rokkantbiztosítási járulék mértékének 25 százalékról 24-re való csökkentése. (A munkavállalók terhére érvényes járulékkulcs változatlanul 14%, a munkáltatói járulék pedig 11 százalékról 10-re csökken.)

A pénzügyminisztérium a költségvetéséből 185,76 milliárd dinárt utal át, ebből 185,35 milliárd dinárt a nyugdíjak kifizetésére, 325,00 millió dinárt a papok és vallási tisztviselők nyugdíjára és rokkantbiztosítására.

A programtevékenység magában foglalja a 2004 augusztusától 2007 novemberéig terjedő időszakban a nyugdíjak és pénzbeli juttatások részleges kiigazítása miatt keletkezett, a hivatásos katonai állomány felé fennálló alaptartozás címén, bírósági vitákon alapuló kiadásokat, valamint az ezt követő pénzbeli kifizetéseket is. A nyugdíj melletti emelésre (azokra vonatkozik, akiknek az ellátmánya nem éri el a minimális nyugdíjat) az alap 17,00 milliárd dinárt irányzott elő, ami a jövőre tervezett GDP 0,21%-a.

TAKÁCS Magda