Az idősebb nyugdíjasok bizonyára emlékeznek azokra az időkre, amikor nem volt gond a nyugdíjkifizetés, egy nyugdíjasra 4 munkavállaló jutott. A járulékbevételi többletből az állam gyógyfürdőket, gyógyközpontokat épített, szerelt fel és infrastrukturális létesítményekbe ruházott be. Az utóbbi években jelentősen megváltozott a helyzet, lecsökkent a járulékfizetők száma (munkanélküliség, járulékfizetés ellenőrizetlensége, stb.), aminek következményeként a járulékok nem elegendők a havi juttatások kifizetésére. Az alkotmány értelmében a szerb állam köteles gondoskodni a nyugdíjasok gazdasági biztonságáról oly módon, hogy a büdzsé egy részét (állami bevétel, amelyhez a nyugdíjasok is hozzájárulnak) a juttatások támogatására fordítja. A kormány törvényes kötelezettsége, hogy rendezze azokat a nyugdíjakat, amelyeket a nyugdíjalap nem fizet ki. Ezt több éven át elmulasztotta. A járandóság értékének megőrzése helyett ún. szociális segélyt folyósított minden nyugdíjasnak. A kifizetéssel a nyugdíjalapot terhelte tovább gyengítve a biztosítási rendszert.

A nyugdíjas nem eltartott. Ellátmányának java része az ingatlan- és egyéb adók révén visszakerül a költségvetésbe, a nyugdíjalapú támogatások csak ezeknek a kifizetéseknek a visszatérítései, semmiképpen sem szociális támogatások.

Az utóbbi években a nyugdíjak egyre nagyobb hányadát fedezik járulékból. Tavaly a nyugdíjalap összbevételének 73,7 százaléka, 492,2 milliárd dinár (a tervezettnél 16,3 milliárd dinárral több) járulékbevétel volt. A büdzsétámogatás 26 százalékra csökkent, 173,7 milliárd dinár volt. Az idénre 35,5 milliárd dinárral nagyobb járulékbevételt és 16,4 milliárd dinárral kisebb költségvetési hozzájárulást terveztek. A félszázalékos nyugdíjbiztosítási járulékcsökkentés ellenére – ami csak a munkaadókra vonatkozik – az államkasszából mindössze 22,6 százalék póteszközre lesz az alapnak szüksége.

Zoran Đorđević tárcavezető kiváló eredményekről beszélt. Megígérte az időseknek, hogy nem feledkeznek meg róluk, évről évre növelik a nyugdíjukat, és 2025-ig az átlag járandóság eléri a 430–440 eurót. Sem ő, sem más vezető politikusunk nem említette, mi lesz a közel négy évig törvény- és alkotmányellenesen visszatartott nyugdíjrésszel. Nyilvánvaló, a kifizetéshez hiányzik a politikai akarat. Ana Brnabić kormányfő a parlamentben képviselői kérdésre válaszolva úgy nyilatkozott, hogy a nyugdíjasok eddig többet kaptak, mint amennyit a nyugdíjcsökkentési törvénnyel elvettek tőlük(!)…

A nyugdíjasok nem hagyják veszni a pénzüket

A Függetlenség Nyugdíjas Szakszervezet és a Szerbiai Nyugdíjas Szövetség közös munkacsoportja ügyvédek, jeles nyugdíjszakértők bevonásával kártalanítási törvénytervezetet dolgoz ki. Miloš Grabundžija, a Függetlenség Nyugdíjas Szakszervezet elnöke (aki a strasbourgi Emberi Jogok Európai Bíróságán magánpert indított az állam ellen) február 26-án Brüsszelben részt vesz a Nyugdíjas és Idős Emberek Európai Szövetségének (FERPA) értekezletén. Felszólalásának témája a 2014-ben végrehajtott (alkotmányellenes) nyugdíjcsökkentés, annak következményei és az érdekszervezet megoldási javaslatai. Az ügyben nemzetközi támogatásra számít.

TAKÁCS Magda