A 2020-as büdzsé parlamenti vitájának első napján Vojislav Šešelj emlékeztette Ana Brnabić kormányfőt, hogy a nyugdíjasok csendesen elfogadták járandóságuk csökkentését, de ezt a pénzt egyszer vissza kell fizetni, különben minden nyugdíjas az Emberi Jogok Európai Bíróságához fordul jogai védelméért. A politikai döntéseket figyelmen kívül lehetne hagyni, ha azokat nem ültetik át törvénybe, de mivel ez megtörtént, a nyugdíjasok gyakorolhatják jogaikat – figyelmeztetett a képviselő.

Ana Brnabić nem értett egyet a felvetéssel, hogy „az előző kormány örökbe hagyott, politikailag felfújt irreális nyugdíjait, amelyek nem felelnek meg a gazdasági paramétereknek, a következő kormánynak ki kell fizetnie. Egyetlen bíróság sem kényszerítheti rá” – válaszolta. Emlékeztetett arra, hogy 2008-ban négy nyugdíjemelés volt, amelyek óriási hiányt okoztak a költségvetésben.

Amiről viszont nem beszélt a miniszterelnök: 2013-ban csökkentették a nyugdíjakat, 2015-től nem hangolták össze a kiskereskedelmi árakkal és a bruttó hazai termék növekedésével, és egyes becslések szerint 2012-től az idei év végéig több milliárd eurót spóroltak meg a nyugdíjakon. A statisztikai adatok arról tanúskodnak, hogy 2012-től 2018-ig az infláció 26,6 százalék, a GDP-növekedés 12,1 százalék volt, és csak a pénzhígulás alapján a jelzett időszakban legkevesebb 26,6 százalékkal kellett volna emelni a nyugdíjakat, ehelyett 15,7 százalékos volt a kiigazítás. A januártól esedékes 5,4 százalékos összehangolással nem pótolják az elvett járandóságrészt. A kormányfő nem tért ki arra sem, hogy 2012-től napjainkig az általános pontérték nem megfelelő összehangolásával mintegy 450 ezer új nyugdíjast károsítottak meg. Alapnyugdíjuk meghatározásakor nem vették figyelembe a tényleges pénzhígulást és a kiskereskedelmi árakat.

A parlamenti vitában érdeklődéssel várjuk Momo Čolaković nyugdíjas párti képviselő, az újvidéki városi nyugdíjas egyesület elnökének felszólalását, aki remélhetőleg ismerteti a Szerbiai Nyugdíjas Szövetség tagságának kártalanítási követelését is. A nyugdíjas populáció olyan visszafizetési programot sürget, amely nem veszélyezteti a költségvetést, fenntartható, valamint a nyugdíjasok és az állam számára is elfogadható.

Takács Magda

A cikk nyomtatott változata a Családi Kör november 28-ai számában jelent meg.