A világ legjobb teniszezője is üzent az egyetemistáknak és a hatalomnak – Vučić a rendőröknek és az ügyészeknek: Aki nem végzi a dolgát, azt lecseréljük – Még mindig nem tudni, ki és milyen hangfegyvert vetett be
A múlt héten elhunyt a 19 éves ókéri (Zmajevo) Vukašin Crnčević, aki november elsején az újvidéki vasútállomás előtetőjének a leomlásakor sérült meg. Vukašint januárban Újvidékről a belgrádi Honvédkórházba szállították további gyógykezelésre, ott hunyt el pénteken – így ő lett az újvidéki tragédia 16. halálos áldozata.
Vukašin az újvidéki Svetozar Miletić Közgazdasági Iskola tanulója volt, az intézmény diákjai, tanárai és a polgárok az iskola előtt tisztelegtek a fiatalember emléke előtt. Az iskolára fekete lobogót tűztek ki.
Tizenhat perc, tizenhat galamb
A Szabadkai Vasútállomás előtt gyülekeztek pénteken az egyetemi hallgatók meghívására a tüntetők, a legtöbben már tudták, hogy ettől a naptól kezdve már nem 15 percen át fognak csendben emlékezni az áldozatokra.
A 16 perc csendet megelőzően 16 galambot engedtek szabadon az áldozatok s egyben Vukašin emlékére, aki több mint négy és fél hónapnyi küzdelem után hunyt el. A tüntetők a csendet követően a főtérre sétáltak, ahol nyilvános óra keretében egy szabadkai polgár verset mondott, egy tanár és egy egyetemi hallgató pedig rövid beszédet tartott. Az egyetemi hallgatók kiemelték, a küzdelem nem érhet véget, a tanároknak különösen fontos, hogy az emberek kiálljanak mellettük, mert nagyon nagy nyomásnak vannak kitéve.
Đoković is üzent
Minden idők legjobb teniszezője, Novak Đoković Miamiban a teniszmeccsét követően emlékezett meg az újvidéki vasútállomáson történt tragédia áldozatairól.
A szerb teniszező, miután legyőzte az új-zélandi Rinky Hijikatát, a kamerán hagyott üzenetet.
„Imádságok a tizenhatért” (Molitve za 16) – írta a kamera lencséjére a sportoló.
Đoković üzenete azután érkezett, hogy elhunyt Vukašin Crnčević, akit a baleset után súlyos sérülésekkel ápoltak, így ő lett a tragédia tizenhatodik áldozata.
A szerb teniszező korábban is kiállt már az egyetemisták mellett, ahhoz viszont, hogy ezúttal is üzent, és egyértelművé tette az álláspontját, minden bizonnyal az is hozzájárult, hogy a március 15-ei, minden idők legtömegesebb belgrádi tüntetése során az Informer Televízióban folyamatosan bírálták és megjegyzéseket tettek a feleségére, aki több bejegyzést is megosztott a közösségi oldalakon, amelyekben ő is biztosította az egyetemi hallgatókat a támogatásáról.
Leváltásokkal fenyeget az elnök
Aleksandar Vučić szerb elnök Leskovacon a híveivel való beszélgetés alkalmával „levonta a szerbiai tüntetésekből a tanulságot”, és azt mondta, követelni fogja az állami szervektől, hogy minden pillanatban és minden helyen reagáljanak.
„Azokat, akik ezt nem teszik, lecseréljük másra. Azok a rendőrök, akik nem lesznek hajlandóak megóvni az alkotmányos rendet és a törvényt, lecseréljük, azokat az ügyészeket is, akik nem őrzik meg az alkotmányos rendet és a törvényt, úgyszintén lecseréljük” – figyelmeztetett Vučić a leskovaci Népszínházban.
A színházban ülő közönségének az elnök azt mondta, „megdöbbentette az a hátborzongató hír”, hogy a „niši fő erőszaktevőt”, aki szerinte „verte Niš polgármesterét”, szabadon engedték, és az ügyész nem rendelte el vele szemben a vizsgálati fogságot.
A színház közelében elégedetlen polgárok tüntettek, akik a „Távozz!” és a „Pumpáld” jelszavakat skandálták. A polgárokat rendőrkordon akadályozta meg, hogy az épület közelébe menjenek.
Újabb információk a hangfegyverrel kapcsolatban
Továbbra sem tudni, hogy ki és milyen hangfegyvert vetetett be a március 15-ei tüntetésen.
A hangágyúkat, amelyekkel a Belügyminisztérium is rendelkezik, a Genasys cég gyártja, s szerintük a március 15-i belgrádi tüntetésről eddig látott és hallott kép- és hanganyag nem igazolja a LRAD-hangágyú alkalmazását, ugyanakkor a cég utalt az Earshot nonprofit szervezet megállapításaira, miszerint valóban alkalmaztak valamilyen hangfegyvert a tüntetők ellen.
A Genasys emlékeztetett arra, hogy a CRTA szerb civil szervezet nemrégiben bejelentette, hogy az Earshot szervezet szakértői 12 felvétel elemzése alapján megállapították, hogy a zajt a Vortex Ring Gun vagy a Vortex Cannon berendezés okozta.
Az Earshot a világ első nonprofit szervezete, amely az emberi jogok és a környezet védelme érdekében hanganyagokat vizsgál. A Genasys hozzátette: a feltételezések szerint a tüntetésen alkalmazott fegyver mintegy 300 kilométer/óra sebességű gázlöketet ad ki, amely egy repülőgépmotorhoz hasonlítható üvöltő hangot bocsát ki.
„Ez elektromágneses interferenciát okozhat olyan eszközökben, mint a hallókészülékek, ami megerősíti a tanúk beszámolóit. Ha örvényágyúról van szó, akkor ezek a felvételek több mint 700 méteres távolságból készültek. Ennél a távolságnál már nem hallható a fegyver robbanása, hanem csak a nyomáshullám jellegzetes sípoló hangja és lökete, ami tömegpánikot kelt” – közölte az Earshot.
Túlárazott (köz)beszerzés?
A Belügyminisztérium 2021-ben szerzett be LRAD (Long Range Acoustic Device) eszközöket, ismertebb nevükön hangágyúkat. A jelenleg rendelkezésre álló információk szerint Szerbia ezeket az eszközöket többszörös áron vásárolta meg az amerikai New Hampshire államhoz képest, amely ugyanabban az évben szintén beszerzett ilyen berendezéseket – írja a Nova Ekonomija.
Marinica Tepić, a Szabadság és Igazságosság Párt alelnöke szerint ezeknek a hangágyúknak az összértéke 79 millió dinár volt, ami körülbelül 674 000 eurónak felel meg. Konkrétan hét darab LRAD 450XL eszköz körülbelül 52 millió dinárba került áfával együtt. Ez darabonként megközelítőleg 7,4 millió dinárt jelent.
A másik típus, az LRAD 100X ára körülbelül 26,6 millió dinár volt összesen áfával együtt. Ez egyenként körülbelül 2,9 millió dináros árat jelent, mert kilencet vásároltak belőle. A beszerzésre 2021-ben került sor, amikor Aleksandar Vulin volt a belügyminiszter. Az ügylet közvetlen megállapodás keretében, közbeszerzési pályázat kiírása nélkül történt.
A X közösségi oldalon megjelent dokumentum szerint New Hampshire állam egy LRAD 450XL eszközt vásárolt, amelyet állítólag a belgrádi tüntetésen is használtak. Ennek az ára 21 829 amerikai dollár volt, ami az akkori árfolyamon körülbelül 2,2 millió dinárnak felelt meg. Ugyanilyen eszközt Szerbia több mint hétmillió dinárért vásárolt, vagyis háromszor-négyszer drágábban. Az LRAD 100X típust New Hampshire 12 191 dollárért vásárolta, ami körülbelül 1,2 millió dinárt tett ki. Szerbia ugyanezt az eszközt egymillió dinárral drágábban szerezte be.
A szabadkai tanügyesek vizsgálatot várnak
Az Egyesült Szabadkai Tanügyesek nevű szervezet sajtóközleményben fordult a nyilvánossághoz a március 15-ei, belgrádi incidens kapcsán, amely az újvidéki tragédia áldozatainak emlékére való csendes megemlékezés során történt.
„Rendkívül aggaszt bennünket, figyelembe véve, hogy vannak kolléganőink, akik közvetlenül voltak kitéve az ismeretlen eszköz hatásának, és tanúsítjuk, hogy ez komoly következményeket okozott az egészségi állapotukban” – írják a közleményben.
Az Egyesült Szabadkai Tanügyesek hangsúlyozták, a tagadással és a tudatlanság, illetve nemtörődömség helyzetének a fenntartásával az illetékesek tovább rontják a társadalom biztonságát, és ezzel megerősítik azokat az okokat, amelyek miatt a tanárok munkabeszüntetéssel tüntetnek.
„Elvárjuk, hogy hitelt érdemlően vizsgálják ki, ki használta az eszközt (hangfegyvert) a polgárok ellen, és hogy megtalálják azokat, akik felelősek ezért az incidensért” – áll a közleményben.
Szerkesztőségi összefoglaló