1. F. észak-bácskai olvasónk 30 évi házasság után elvált, letelepedett Magyarországon, és 3 évig magánvállalat-alapítással próbálkozott, sikertelenül. Öt évvel ezelőtt hazaköltözött, és újabb házasságkötés nélkül a volt feleségével élt együtt a hölgy haláláig. Mivel nincs nyugdíja, kérvényezheti-e a családi nyugdíjat? Mi az eljárás?

Válasz: A köztársasági parlament tavaly decemberben módosította a nyugdíj- és rokkantsági biztosításról szóló törvényt, amelynek értelmében a családi nyugdíjhoz való jogot azok is gyakorolhatják, akik házasságon kívül éltek az elhunyttal, és az élettársi kapcsolatot és az együttélés létét peren kívüli eljárásban állapították meg.

A fiktív házasság és a fiktív élettársi kapcsolat révén bekövetkező esetleges visszaélések megelőzése érdekében külön szabályzat írja elő, hogy az elhunyt élettársa mikor élhet a hozzátartozói nyugdíjhoz való jogával:

  1. ha a házasság vagy együttélés legalább három évig tartott,
  2. vagy ha közös gyermekük van.

A módosítás célja a törvény összehangolása az alkotmány 62. cikke (5) bekezdésének azon rendelkezésével, amely kiegyenlíti az élettársi kapcsolatot és a házasságot. Ezek a rendelkezések kiterjesztik a túlélő hozzátartozói nyugdíjra jogosult kategóriák lefedettségét. A bővítés célja, hogy a házasságon kívüli együttélés és a házassági unió teljes mértékben kiegyenlítődjön a túlélő hozzátartozói nyugdíjhoz való joga gyakorlásakor, valamint az idősek nyugdíjjövedelemmel történő fedezetének növelése, ami javítani fogja a gazdasági helyzetüket.

A házasságon kívüli élettársra vonatkozó feltételek szinte megegyeznek a házastársakéval. Akkor élhet ezzel a jogával, ha házasságon kívüli élettársának legalább öt év biztosítási ideje van, vagy megfelel az öregségi (valamint az előrehozott öregségi vagy rokkantsági) nyugdíj követelményeinek. A túlélő hozzátartozói nyugdíjhoz való jogához teljesíteni kell a két alapfeltétel egyikét: a házasságon kívüli élet legalább három évig tartott, vagy közös gyermekük van/volt. Attól is függ a túlélő hozzátartozói nyugdíja, hogy a kérelmező nő-e, vagy férfi. Ha nő, akkor a házasságon kívüli partnere haláláig 53 évesnek kell lennie. Ha nem érte el ezt a kort, csak akkor jogosult nyugdíjra, ha partnere haláláig vagy élettársa halálának dátumától számított egy éven belül teljes munkaképtelenné vált. Ha nem ez a helyzet, csak akkor jogosult nyugdíjra, ha élettársa halála után egy vagy több olyan gyermek maradt, aki jogosult túlélő hozzátartozói nyugdíjra az adott házastárson kívül, és szülői kötelezettségét teljesít e gyermekkel szemben. Ha a túlélő a hozzátartozói nyugdíjra való jogosultság időtartama alatt betölti 53. életévét, nyugdíja tartósan megmarad. Az a házasságon kívüli partner, akinek a családi nyugdíjhoz való joga 53 éves kora előtt megszűnik, de 45 éves kora után munkát kap, vagy gyermeke betölti a 26. életévét, 53 éves koráig újra élhet a joggal. Ha azonban a megszerzett hozzátartozói nyugdíjra való jog 45 éves kora előtt megszűnik, ezen az alapon már nem lesz rá jogosult. Az a férfi élettárs, aki a jogosultság időtartama alatt teljesen munkaképtelenné válik, megőrzi a túlélő hozzátartozói nyugdíjhoz való jogát mindaddig, amíg a munkaképtelenség fennáll.

A házasságon kívüli együttélés fennállását és a támogatási kötelezettségeket peren kívüli bírósági eljárásban határozzák meg. Nem elég a közjegyző által hitelesített nyilatkozat. Az eljárást úgy indítják, hogy javaslatot terjesztenek az illetékes bíróság elé az élettársi kapcsolat fennállásának megállapítása érdekében, és az ügyet a bíróságon nyilvántartásba veszik. A díj 390 dinár a javaslatért, és ugyanannyit kell fizetni a bírósági döntésért. Mindaddig, amíg a túlélő nem jogosult hozzátartozói nyugdíjra, peren kívüli eljáráson kell átesnie annak bizonyítására, hogy a közösségben tartózkodott. Az ilyen peren kívüli eljárások általában rövidebbek és egyszerűbbek, mint a többi. A kérelmi űrlap felsorolja a csatolandó bizonyítékokat.

Mikor veszíti el a túlélő a hozzátartozói nyugdíjhoz való jogát?

Átmenetileg általában akkor, ha a családi nyugdíj folyósítását felfüggesztik. Ez akkor fordul elő, ha a nyugdíjjogosult munkaviszonyt létesít, vagy önálló, releváns mezőgazdasági tevékenységbe kezd. Ha abbahagyja a munkát, a biztosítás megszűnése után elegendő kérelmet benyújtania a nyugdíjbiztosítási alaphoz a nyugdíja folyósításának ügyében. Ha továbbra is teljesíti a feltételeket, az alap határozattal visszaállítja a juttatást.

A hozzátartozói nyugdíjhoz való jog elvesztése és felfüggesztése nem azonos. Felfüggesztés után a folytatáshoz szükséges feltételek teljesülésekor a kedvezményezett folytathatja a korábban megszerzett jog gyakorlását, míg a túlélő hozzátartozói nyugdíjhoz való jogának elvesztése végleges. A hozzátartozói nyugdíjhoz való jog nem szűnik meg, ha az élettárs házasságot köt, vagy új élettársi kapcsolatot létesít.

Zentai érdeklődőnk szívműtéten esett át, egy hónapra rá megbetegedett a veséje, és heti kétszeri művesekezelésre utalták. Az orvos közölte, hogy nem mehet vissza dolgozni, azonnal kérvényezze a rokkantsági nyugdíjat és az ápolási segélyt.

Ha a megbetegedés munkahelyen kívüli betegség vagy sérülés következménye, legalább öt év biztosításra van szükség. Kivételt képeznek azok a biztosítottak, akik rokkantsága 30 éves koruk előtt következett be: 20 éves korig legalább egyéves, 25 évig kétéves, 30 éves korig legalább hároméves biztosítás kell. Ha az eljárást a biztosítási idő alatt kezdeményezik, akkor először meghatározzák és meghozzák a rokkantság fennállásáról szóló döntést, és csak ezután, a biztosítás megszűnését követően határozzák meg a rokkantsági nyugdíj összegét. Csak a járulékkal lefedett szolgálati időt ismerik el.  Amikor a Nyugdíj- és Rokkantsági Biztosítási Alap szakértői testülete úgy ítéli meg, hogy az egészségi állapot javulhat, ellenőrző vizsgálatot rendelhet el. Annak a felhasználónak, aki indokolt okok nélkül nem jelentkezik kontrollvizsgálatra, az ápolási díj folyósítását felfüggesztik.

Az ellátáshoz való jog gyakorlására vonatkozó kérelem a szükséges dokumentáció részleteivel megtalálható a Köztársaság Nyugdíj- és Rokkantsági Biztosítási Alap honlapjának Űrlapok menüpontjában.

TAKÁCS Magda