A köztársasági nyugdíjbiztosítási alap igazgatótanácsa október végén módosította az intézmény idei pénzügyi tervét, amelyet a köztársasági büdzsé átütemezésekor a múlt csütörtökön jóváhagyott a parlament. (A költségvetési törvény egyébként 1291,4 milliárd dinár összbevételt és 1774,4 milliárd dinár kiadást, azaz 483 milliárd dináros hiányt irányoz elő, ami a bruttó hazai társadalmi termék 8,85 százaléka. Az idei terv 0,5 százalék volt, a költségvetési deficitet az egészségügyi rendszerbe befektetett nagy pénzek növelték meg.)

A nyugdíjbiztosítási alap hatáskörébe tartozó tevékenységek támogatásához tervezett összeget 18,62 milliárd dinárról 14,88 milliárd dinárra csökkentették, ami 3,74 milliárd dinár megtakarítást jelent. Az állandó költségeket is lefaragták, egymilliárd dinárt azzal spórolnak meg, hogy áttértek a dolgozói nyugdíjak havi egyszeri folyósítására.

Az év első negyedévében a nyugdíj- és rokkantsági biztosítási járulékokból származó bevétel a járulék csökkentése ellenére 9,35 százalékkal magasabb volt az előző év azonos időszakához képest. A szükségállapot kihirdetése után az április és június közötti időszakban a realizált bevételek a tervezettnél 22,81 százalékkal kisebbek lettek, a harmadik negyedévben 3,32 százalékkal alacsonyabbak, mint az előző év azonos időszakában, októberben (október 27-én) 1,9 százalékkal nőttek.

Az összbevételt 690,17 milliárd dinárban szabták meg. A szociális hozzájárulás 466,81 milliárd dinár, 9,12 százalékkal, azaz 46,85 milliárd dinárral kevesebb az eredetileg tervezettnél. A hozzájárulások 39,68 millió dinár adókedvezményt is tartalmaznak, amelyeket a pénzügyminisztérium és 270 millió dinárt az Egyházakkal és Vallási Közösségekkel Együttműködő Igazgatóság utal át nyugdíjakra, a papok és vallási tisztviselők biztosítására. Az adományok, segélyek és átutalások összege 209,69 milliárd dinár, 52,39 milliárd dinárral több az eredetileg tervezettnél.

A pénzügyminisztérium által a nyugdíjak kifizetését támogató átutalások összege a nyugdíj növekedésével együtt 185,68 milliárd dinárra emelkedett. A felhasználói jogok gyakorlásának támogatását szolgáló átutalások a nyugdíjtörvénynek és a speciális előírásoknak megfelelően 24,01 milliárd dinárt tesznek ki. A szociális hozzájárulások pozíciójában szereplő átutalások mellett a köztársasági költségvetésből származó transzferek összege 210 milliárd dinár. Az egyéb bevételeket – 406,22 millió dinárt – 86,22 millióval növelik (ezek a kamatból, lízingből, a szolgáltatásokon alapuló jövedelemből állnak). A kiadások megtérítésére 330 millió dinárt, 30 millióval többet terveznek. A nem pénzügyi eszközök értékesítéséből származó bevétel 185 millió dinár, 9,84 milliárddal kevesebb az eredetileg tervezettnél. A Banja Žubor kuršumlijai gyógyfürdőkomplexumon belül található ingatlanok értékesítéséből származó realizált bevétel 151,56 millió dinár, a hitelfelvételből és eladásból származóé 74,63 millió dinár. 38,63 millió dinárral nőtt az alap tervezett bevétele a hazai részvények és egyéb tőke eladásából. 2,55 milliárdról 2,50 milliárd dinárra csökkentették a II. és III. kategóriájú rokkantak egészségbiztosítására és a katonai biztosítottak társadalombiztosítására fordítandó pénzt.

Az összbevételt 690,17 milliárd dinárban határozták meg. A szociális hozzájárulás forrásbevétele 466,81 milliárd dinár, a járulékbevétel 9,12 százalékkal, azaz 46,85 milliárd dinárral kevesebb az eredetileg tervezettnél.

Az öregségi nyugdíjakra 401,20 milliárd dinár helyett az év végéig 395,02 milliárd dinárra lesz szükség. A rokkantnyugdíjakkal kapcsolatos kiadásokat 87,31 milliárd dinárról 86,92 milliárdra, a családi nyugdíjakét 92,72 milliárdról 90,75 milliárdra faragták le.

A nyugdíjakra szánt eredeti 581,24 milliárd dináros összegből 572,69 milliárd lett a felhasználók számának csökkenése miatt. Kevesebb pénz jut ápolási térítésre, a nyugdíjasok gondozásának és támogatásának kifizetésre. A katonai nyugdíjasoknak az idénre eredetileg 1 milliárd dinár rendkívüli kiigazítási különbözetet terveztek, az összeget azonban 360 millióra csökkentették. 640 millió dinárt megspóroltak a kényszerű megfizettetések számának csökkenésével.

A parlament jóváhagyta az Egészségbiztosítási Alap idei pénzügyi tervének átütemezését is.  A kiadás 367 750 millió dinár, 84 438,40 millióval több az előirányzottnál. Ehhez jelentősen hozzájárult a világjárvány okozta fertőző betegségek gyógykezelése, a gyógyszerek és orvostechnikai eszközök vásárlása a járvány elterjedésének kezelésére és megakadályozására.

A kiadások közé tartozik a köztársasági költségvetésből előirányzott pénz a fertőző betegség miatt újonnan alkalmazott munkavállalók fizetésére és szállítására, az egészségügyi intézmények foglalkoztatottjainak béremelésére, a közegészség védelmével kapcsolatos intézkedések és tevékenységek végrehajtására, a járvány kezelésének és terjedésének megelőzésére, az egészségügyi intézmények foglalkoztatottjainak folyósítandó 10 ezer dinár, (egymilliárd 430 millió dinárról van szó) stb.

Siniša Mali pénzügyminiszter bejelentette, hogy a következő 10 napban megérkezik a parlamentbe a jövő évi költségvetési tervezet, és a képviselőknek két hét áll rendelkezésükre a dokumentum tanulmányozására, amelyben többek között a bér- és nyugdíjemelés is szerepel.

TAKÁCS Magda