A hatalom szerint nagy erőkkel zajlik az újvidéki tragédia felelőseinek keresése, de csak az építésügyi miniszter mondott le, aki hozzátette, a történtek miatt őt nem terheli semmilyen felelősség

Tizennégy emberéletet követelt az a tragédia, ami november elsején délben történt Újvidéken, amikor a helyi pályaudvaron leszakadt a vasútállomás előtetője, és maga alá temette a padokon várakozó vagy arra sétáló embereket. A hatalom képviselői a legkiválóbb kórusokat is megszégyenítő módon hangoztatják, hogy az 1964-ben épített fedőtető nem képezte a 65 millió eurós felújítás tárgyát, vagyis ahhoz nem nyúltak a munkálatokat végző kínai konzorcium dolgozói – a képek és a felvételek azonban egészen mást mutatnak, ugyanis több bejegyzés és nyilatkozat is alátámasztja, hogy a fedőtető sem maradt ki a felújításból.

A (válság)kommunikáció teljes csődje

Az első hírek még egy halottról és harminc sérültről szóltak, majd Ivica Dačić belügyminiszter nem sokkal három óra után közölte, hogy nyolc halálos áldozatot követelt az előtető leszakadása. Egy órával később a Családi Kör és a Szabad Magyar Szó szerkesztősége egy megbízható, egészségügyben dolgozó forrástól azt az információt kapta, hogy már tizenhárman hunytak el, de úgy döntöttünk, a szmsz.press honlapon nem tesszük addig közé, amíg meg nem erősítik. Nem sokkal később a belügyminiszter a hatalom által jelentős összegekkel támogatott Pink Televíziónak már azt nyilatkozta, hogy tizenegyre nőtt az áldozatok száma, majd tizenkettőre, kicsit később tizenháromra, este pedig Aleksandar Vučić államelnök közölte, hogy tizennégyen hunytak el. Ez a fajta kommunikáció a válságkezelés teljes csődjét jelentette, különösen, ha azt is figyelembe vesszük, hogy egyes bulvárlapok és televíziócsatornák péntek este leközölték a halottak teljes nevét, születési évét és lakhelyét, miközben a családtagokat a hivatalos szervek éjfél után két órával értesítették a rokonuk haláláról.

(Ne) higgyünk a szemünknek?

A hatalom képviselői és a munkálatokat kivitelező kínai konzorcium, a China Railway International Company és a China Communications Construction Company (CRIC–CCCC) is megerősítette, hogy az előtetőt nem újították fel hatvan év alatt. Goran Vesić közlekedési, építésügyi és infrastruktúráért felelős miniszter Apró Leának, az N1 Televízió riporterének a kérdésére is megerősítette, hogy nem voltak felújítási munkálatok az előtetőn, s ugyanezt mondta Aleksandar Vučić is, aki a péntek esti bejelentkezésekor, ami nem minősült sajtótájékoztatónak, mert újságírók nem voltak jelen, így kérdezni se lehetett, azt mondta:

„Csak azt tudom, hogy hatvan évig nem újítottuk fel az előtetőt. Akkor sem, amikor minden mást felújítottunk. Hogy miért? Nem tudom.”

Zoran Đajić geológus mérnök, aki korábban tanácsadóként dolgozott a felújításon, azt nyilatkozta, hogy az első fázisban a mennyezeti részen lévő kerámia javítását, a másodikban pedig az épület homlokzati felújítását, valamint a kőburkolat rekonstrukciós munkáit végezték el. Ugyancsak ő mondta, hogy számos levelet küldött, amelyekben a lehetséges veszélyekre figyelmeztette a projekt résztvevőit, s többek között azt is kérte, hogy távolítsák el az épület homlokzatáról a márványlapokat, és vizsgálják meg, milyen alap található az említett márványlapok alatt.

Arra, hogy valóban történtek felújítások, azok a felvételek is rámutattak, amelyek felkerültek a közösségi oldalakra: az egyik legszembetűnőbb különbség a felújítás előtti és utáni képeken, hogy míg a felújítás előtt két teljes blokkal rögzítették a lebegő előtetőt, addig a 2022 márciusi felújítás óta már csak egy-egy keskeny híd tartja ugyanazt. Egy másik fotó pedig arról árulkodik, hogy 2024 májusában felállványozták a főbejáratot, és a júliusban megjelent kép alatt az a felirat szerepel, hogy a bejárat új acélszerkezetet kapott.

Időközben az is napvilágot látott, hogy az újvidéki vasútállomás épületének rekonstrukciójában egyetlen szerkezeti mérnök sem vett részt. A nyilvánosságra került dokumentáció szerint a CIP Közlekedési Intézet terveit négy építész készítette, akik belsőépítészeti, vízvezeték- és csatornázási munkákra szakosodtak. A főtervező egy közlekedési építész volt, míg a szerkezeti szakértelmet igénylő munkákban nem vettek részt szakemberek.

Lemondások száma: egy

A tragédia után országszerte egynapos, Újvidéken és Vajdaságban háromnapos gyásszal emlékeztek az elhunytakról. Miközben a közvélemény a bűnösök felelősségre vonását követeli, és zajlik az ügyészségen a beidézett személyek kihallgatása, addig hetvennyolc órával a tragédia után egyetlenegy személy, Goran Vesić közlekedési, építésügyi és infrastruktúráért felelős miniszter nyújtotta be a lemondását, hozzátéve, hogy őt és a csapatát semmilyen felelősség nem terheli a történtek miatt, ezért nem is tartja magát hibásnak a tragédia miatt.

Milan Đurić, Újvidék polgármestere korábban elmondta, hogy a vasútállomáson történt tragédia helyszíni szemléje szombaton befejeződött, és szakértők már vizsgálják, mi vezetett a balesethez. A polgármester kiemelte, hogy egyetért a minisztérium álláspontjával, miszerint a tetőszerkezet nem volt rekonstrukció tárgya. A polgároknak pedig azt üzente, hogy bízzanak az államban és a rendszerben.

A lemondások lehetőségéről szóló kérdésre válaszolva Đurić hangsúlyozta:

„A helyszíni vizsgálat szombaton 12 óra körül történt meg, majd a szakértői testület munkába kezdett. Látni fogjuk, milyen véleményt mondanak, hogy mindannyian megtudjuk, mi történt. Ezt követően elvárható, hogy megállapítsák azok felelősségét, akik nem végezték el megfelelően a munkájukat, ami a tragédiához vezetett. Ha ez kiderült, akkor utána majd beszélhetünk a lemondásokról” – mondta a polgármester.

Szerkesztőségi összefoglaló