A strasbourgi Emberi Jogok Európai Bírósága elutasította azt a keresetet, amelyet 11 katonai nyugdíjas indított Szerbia ellen. (Ezt a keresetet az öregségi nyugdíjak 2014 novembere és 2018 szeptembere közötti időszakban történt csökkentése miatt nyújtották be.) A bíróság az indoklásában leszögezte, hogy a nyugdíjak csökkentése nem ellentétes sem az alkotmánnyal, sem a Szerbia által ratifikált nemzetközi szerződésekkel. Ez az intézkedés indokolt volt.

A bíróság a benyújtott dokumentumok alapján megállapította, hogy az intézkedések közérdekűek voltak a nyugdíjrendszer pénzügyi stabilitásának biztosítása érdekében. A nyugdíjcsökkentést akkor törölték, amikor sikerült elérni az államadósság stabilizálódását és a mintegy 840 millió eurós megtakarítást.

A bíróság határozata kimondja, hogy a nyugdíjcsökkentés átmeneti intézkedése az állami költségvetés egyensúlyának megteremtésére irányuló törekvések részeként az idős nyugdíjasokra korlátozódik – olvasható az Emberi Jogok Európai Bíróságának közleményében.

A katonai nyugdíjasok szakszervezete közleményben reagált az elvetésre. Ebből idézünk a teljesség igénye nélkül.

„Vajon a kifizetetlen 840 millió euró és a több mint 850 000 károsult és azóta elhunyt nyugdíjas örököse kevés? Mostantól alkalmazzák-e a nyugdíjcsökkentés bevett gyakorlatát minden alkalommal, amikor Szerbia kormánya úgy ítéli meg, hogy a nyugdíjasok jogainak elért szintje veszélyezteti az állam pénzügyeinek stabilitását? Meggyőződésünk, hogy a Szerb Alkotmánybíróság és a strasbourgi Emberi Jogok Európai Bíróság döntésein túlmenően a nyugdíjak csökkentése alkotmányellenes és erkölcstelen volt. Nem teljesült az az elvárás, hogy a megkárosított és diszkriminált nyugdíjasok igazságot kapjanak az Emberi Jogok Európai Bírósága előtt. Az igazságosságban és Szerbia alkotmányában hívő nyugdíjasok, a nyugdíjasok és jogászok szakszervezetei, akik hisznek az igazságszolgáltatásban és Szerbia alkotmányában, sérelmet szenvedtek a döntéstől, és néhányan magas bírósági illetéket fizettek. Egyelőre nincs információnk a többi Strasbourgba beérkezett, még nem tárgyalt petíció sorsáról. A katonai nyugdíjasok szakszervezete megfontolja annak lehetőségét, hogy az Európa Tanács és az ENSZ-bizottság más szerveihez forduljon”– olvasható a közleményükben, amelyet Jovan Tamburić, az érdekszervezet elnöke írt alá.

Megjelent az ingyenes gyógyüdülési pályázat

Március 2-ig jelentkezhetnek a 10 napos ingyenes gyógyüdülésre azok a Szerb Köztársaság területén lakóhellyel rendelkező öregségi, rokkantsági és családi nyugdíjasok, akiknek ellátmánya legfeljebb 37 809 dinár, a járandóságon kívül nincs más jövedelmük és 2020-ban, 2021-ben és 2022-ben a Rokkant- és Nyugdíjbiztosítási Alap költségén nem voltak gyógyüdülésen. Ha a hazai mellett külföldi nyugdíjuk is van, a kettőt összeadják, és a végösszeg nem lehet nagyobb 37 809 dinárnál (a Nemzeti Bank január 31-i árfolyama szerint számolva 1 euró 117 3742 dinár).

A kitöltött formanyomtatványhoz mellékelni kell a nyugdíjcsekket, (ha van külföldi nyugdíj is, a külföldi bankszámlakivonatot) és a nyilatkozatot, hogy melyik gyógyközpontban kívánják igénybe venni a rehabilitációt. A dokumentációt (úgy, mint eddig) a helyi nyugdíjas-egyesületekben vagy a Rokkant-és Nyugdíjbiztosítási Alap kirendeltségeiben adhatják át. A nyugdíjas-egyesületi tagság nem feltétel.

TAKÁCS Magda