November 13-án nemzeti tanácsot választ a magyar nemzeti közösség Vajdaságban – A Magyar Összefogásé az egyetlen lista a voksoláson

November 13-ára írta ki Gordana Čomić emberi jogi és kisebbségügyi miniszter a nemzeti tanácsi választásokat. Összesen 23 nemzeti kisebbség esetében választják meg a kisebbségi önkormányzat tagjait. A tanácsokat közvetlenül vagy elektori választás útján szavazhatjuk meg. Tizenkilenc kisebbség, közöttük a magyar esetében is közvetlen választás lesz november 13-án.

Egy lista, a Magyar Összefogásé

A kampányidőszak csendesen és nyugodtan telt. A megadott időpontig, október 28-ig senki sem állított másik listát, így a magyar nemzeti közösség csak egy listára voksolhat, mégpedig a Magyar Összefogáséra. A Magyar Összefogás listáján a 35 jelölt közül 25 VMSZ-tag, vagyis a jelöltek több mint kétharmada (71,42 százalék). A korábbi delegáltakból csak hárman kerültek fel újra a listára, és lehetnek tagjai az MNT-nek. Az új tagok között öt újságíró, több jogász, osztálytanító és tanár van, egy színész, egy mérnök, néhány mezőgazdasági szakember.

A Magyar Összefogás listájára az idén, 2022-ben a következő személyek kerültek fel:

– Fremond Árpád (1981) okleveles osztálytanító, Pacsér

– Kabók Erika (1958) újságíró-szerkesztő, Szabadka

– Tóth Ramóna (1987) okleveles magyar nyelv és irodalom szakos tanár, Nagykikinda

– Lajkó Szilvia (1976) okleveles vidékfejlesztő agrármérnök, Ada

– Gusztony András (1962) újságíró, Temerin

– Dr. Crnkovity Gábor (1977) bölcsésztudományok doktora, Bácskossuthfalva

– Lovas Ildikó (1967) író, Szabadka

– Szőnyi Csongor (1994) mester gyógytornász, Törökbecse

– Hugyik Richárd (1981) okleveles magyar nyelv és irodalom szakos tanár, Zenta

– Bonifárt Noémi (1995) okleveles közgazdász, Óbecse

– Sárközi István (1988) okleveles jogász, Bácsfeketehegy

– Mészáros Gábor (1986) színész, Szabadka

– Oláj Ibolya (1961) osztálytanító, Csóka

– Lakatos Adrián (1994) ügyvédgyakornok, Ada

– Jovánovity Péter (1994) zenész, Óbecse

– Dr. Námesztovszki Zsolt (1981) egyetemi tanár, Bajsa

– Szűcs Balázs (1975) okleveles jogász, Szabadka

– Bacsik Lőrincz Natália (1982) magyar nyelv és irodalom szakos tanár, Magyarcsernye

– Molnár Tibor (1966) okleveles mezőgazdasági mérnök, Zenta

– Dr. Bagi Ferenc (1968) mezőgazdasági tudományok doktora, Újvidék

– Kozma Lívia (1965) újságíró, Kúla

– Szabó Gábor (1987) biológia szakos tanár, Csantavér

– Salamon Géza (1959) okleveles geográfus, Székelykeve

– Rigó Pál Zsófia (1986) okleveles kulturális mediátor – mester, Ada

– Munyin Szokola Erika (1962) osztálytanító – mester, Szenttamás

– Hajvert Ákos (1982) okleveles osztálytanító, Bácsfeketehegy

– Mészáros György (1971) újságíró, Szabadka

– Molnár Attila (1977) biológia és kémia szakos tanár, Muzslya

– Varjú Potrebity Tatjana (1965) okleveles osztálytanító – mester, Magyarkanizsa

– Bájity Borisz (1982) okleveles jogász – mester, Újvidék

– Lennert Móger Tímea (1981) író, újságíró, Doroszló

– Bognár Beáta (1970) okleveles osztálytanító, Szabadka

– Dobai János (1952) okleveles jogász, Torda

– Pletikoszity Árpád (1996) mechatronikai mérnök – mester, Orom

– Kabók Roland (1980) rendező, Újvidék

 Magyar nyelvű szavazólapból nyomtatnak legtöbbet

A november 13-i nemzeti tanácsi választásokra 50 választási listát adtak át határidőre – közölte a Köztársasági Választási Bizottság. A voksoláson 19 nemzeti tanácsot fognak megválasztani a polgárok, négy kisebbség (a goránok, a macedónok, a horvátok és a montenegróiak) viszont elektori képviselettel választ majd küldötteket.

Öt képviselői listát állítottak az albánok, a bosnyákok, a ruszinok és az oroszok, négyet adott át az askáli kisebbség, hármat a bolgárok, a bunyevácok, az egyiptomiak és a szlovákok. Két lehetőség közül választhatnak majd a romák, a románok, az ukránok és a csehek, és egyetlen indulója van a magyarok mellett a vlahoknak, a görögöknek, a németeknek, a lengyeleknek és a szlovénoknak.

Magyar nyelvű szavazólapból kell a legtöbbet (116 865) kinyomtatni, majd a bosnyákok következnek (114 043). A legkevesebben lengyelül voksolnak majd, az ő számukra mindössze 327 szavazólap készül. Minden nyelven lesz néhány tartalék szavazólap is.

@keret = A VMSZ szégyene vagy kiütéses győzelme?

A Vajdasági Rádió és Televízió október 13-i Fókusz című műsorában Miskolczi József volt újságíró, politikai szereplő arról beszélt, hogy véleménye szerint a Vajdasági Magyar Szövetség szégyene az, hogy a nemzeti tanácsi választásokon a magyar nemzeti közösségnek nem lesz választási lehetősége, vagyis csak egyetlen lista indul a szavazáson, az pedig a VMSZ által támogatott Magyar Összefogásé.

A Szabad Magyar Szó megkérdezte Pásztor Bálintot, a VMSZ alelnökét, szerinte valóban a VMSZ szégyene-e a kialakult helyzet.

– Ez olyan, mintha én azt mondanám, hogy a Real Madrid szégyene az, hogy a Barcelona kiesett a Bajnokok Ligájából. Akinek nincs politikai terméke, arra nem szavaznak, s ha hosszú időn át nincs politikai terméke, akkor hosszú időn át nem fognak rá szavazni. Ez pedig azt fogja eredményezni, hogy eljön egy olyan választás, ahol már annyi ereje sem lesz, hogy aláírásokat gyűjtsön, ahogyan annyi ereje sincs, hogy megjelenjen koszorúzni a ’44-es ártatlan áldozatok tiszteletére. Elfogyott a portéka, elfogyott a szusz – fogalmazott Pásztor Bálint.

@keret = Fremond-nyilatkozat híján

A Családi Kör a korábbi években minden alkalommal megszólaltatta a nemzeti tanácsi választásokon indulók listavezetőit. Ezzel a hagyománnyal idén sem szerettünk volna felhagyni, Fremond viszont megkeresésünkre azt mondta, kérdéseinkre egy sajtótájékoztató keretében fog majd válaszolni. Az, hogy a sajtótájékoztató mikor lesz, nem tudta megmondani, de lapzártánkig erre nem került sor. Nem szeretett volna írásban válaszolni a kérdéseinkre, így olvasóinknak adósak maradunk nyilatkozatával. Fremond korábban a Pannon RTV Közügyek című műsorában azt mondta: – Szeretnénk felhívni a figyelmet arra, hogy milyen fontosak a választások. Ha nem lesz másik lista, akkor is úgy fogunk dolgozni, mintha lenne még három-négy. Fontos, hogy ennek a listának meglegyen a legitimitása.

tm