Napok óta lőnek egymásra a migránsok Hajdújáráson és Palics erdőiben is – A polgárok dühösek és félnek, azonnali megoldást követelnek

„Egész éjjel a földön feküdtünk”, „Nem merem a gyerekeket kiengedni az udvarra se”, „Ott feküdt az udvarunk végében, hörgött, haldoklott. Mondja meg nekem valaki, hogy ez normális?”, „Tegyenek végre valamit, hogy emberhez méltón élhessünk!” Csak néhány mondat a hajdújárási, palicsi emberektől, akiknek több mint egy hete minden este fegyverropogás közepette kell nyugovóra térniük. Félnek, el vannak keseredve, de borzasztóan dühösek.

Július 24-én éjszaka dördültek el először a fegyverek Hajdújárás lakott területein. A Hevér-soron, a Talánterem nevű falurészen csaptak össze egymással a migránsok. Pénteken este már a szeméttelep környékén is lőttek. A helyiek rettegnek, hogy eltéved egy golyó, és ártatlanok halnak meg. Azonnali megoldást követelnek, a hadsereg bevetését sürgetik, a rendőrség és a városvezetés pedig türelmet és megértést kér.

 Bakić: Ha a helyiek nem segítenék a migránsokat, nem lennének itt

– Hétfőn este két migránscsoport csapott össze Hajdújáráson. A rendőrségi bejelentést követően a szabadkai rendőrség és a speciális egységek azonnal kimentek a terepre, ahol egy elhunytat és egy sérültet találtak a helyszínen, míg egy másik személy már a Szabadkai Közkórházban tartózkodott.

– Ki kell emelnem, a migránsprobléma valós, de ez nemcsak Szabadka, hanem az egész ország és Európa problémája is – mondta Bakić, és hozzátette: „Tény az is, hogy sajnos vannak olyan polgártársaink, akik a házi termékeiket árulják, kereskednek, ellátják őket élelemmel, szállítják őket, áramot adnak nekik illegálisan, van, aki be is fogadja őket, s mindehhez hozzáadhatjuk, hogy az EU közel van, ezért vannak itt. Ha éreznék, hogy nem szívesen látottak, ha nem lenne ilyen logisztika, nem jönnének, de egyesek pénzt akarnak keresni ezzel.”

– Mandátumom első napjától komolyan foglalkozom ezzel a problémával. Ezeket az embereket kívülről pénzeli valaki, a legújabb okostelefonjaik vannak, bejelölt útvonallal, merre kell közlekedniük, hogy átszökjenek a határon. Ez egy komoly bűnügyi szervezet, amely ellen Szerbia is harcol, és a város is. De egy éjszaka alatt nem lehet ezt megoldani. Nem kellemes hallgatni, elhiszem. Hajdújáráson három rendőrségi pont van állandó jelleggel. Biztosíthatom önöket, hogy sem a hajdújárásiak, sem a palicsiak, makkhetesiek nincsenek veszélyben. Itt van a rendőrség, a speciális alakulatok, akik nem engedik meg, hogy egyetlen lakos is veszélyeztetett legyen.

A FALUGYŰLÉS

Sokkal többen nem fértek volna be a hajdújárási helyi közösség nagytermébe, ahol pénteken, július 28-án este falugyűlést tartottak, miután július 24-e óta minden este lövöldöztek a migránsok a faluban. A gyűlésen megjelent Stevan Bakić, Szabadka polgármestere, valamint Igor Velimirović, a Szabadkai Rendőrkapitányság vezetője. Érkezett velük még egy rendőr, de Bakić őt nem mutatta be, ahogyan nem üdvözölte Sövény Rudolfot, a hajdújárási helyi közösség tanácsának elnökét sem, aki, úgy tűnik, egyszerű polgárként jelent meg a gyűlésen.

A találkozót azonnal a polgárok kérdéseivel kezdték, azonban a csaknem kétórás megbeszélést követően is csalódottan távoztak a helyszínről a lakosok.

A polgárok többek között arra voltak kíváncsiak:

– Honnan szerzik a fegyvereket a migránsok?

– Miért nem állítják meg a taxisokat az úton, hiszen mindenki tudja, hogy tömegesen szállítják őket az erdőkbe?

– Miért nem tartóztatják le azokat, akik segítik a migránsokat?

– Miért nem hirdetnek rendkívüli helyzetet a határövezetben?

– A rendőrök miért nem használják a fegyvereiket?

– Miért nem kérnek segítséget a Szerb Hadseregtől?

Konkrét választ azonban szinte egyetlenegy kérdésükre sem kaptak.

Stevan Bakić több alkalommal hangsúlyozta, soha nem mondta, hogy nincs probléma.

„A mi rendőri erőink azon dolgoznak, hogy az erdőben történő incidensek ne érjenek be a faluba. Mindent megteszünk. Nem két-három rendőr van a terepen, hanem sokkal több.” Bakić az est folyamán azt is közölte, hogy az egyik afgán testvérét már letartóztatta a rendőrség, s ezért olyan idegesek most. Többször hangsúlyozta, hogy zajlanak valamilyen előkészületek, amikről nem beszélhet, és az emberektől türelmet és megértést kért.

A polgárok viszont egyáltalán nem voltak sem türelmesek, sem megértőek. Felháborodva mondták el a személyes tapasztalataikat. Az est egyik legmegrázóbb jelenete volt, amikor egy hetven év körüli asszony töltényhüvelyeket tett a rendőrfőnök elé az asztalra.

Rendőrfőnök: Megértem a felháborodásukat

Igor Velimirović, a Szabadkai Rendőrkapitányság vezetője két órán keresztül csak azt mondogatta, hogy teljes mértékben megérti a polgárok a félelmeit.

„A bizonytalanság érzése egyértelműen veszélyeztetés. A migránsválság tart, ez egy globális probléma. Szabadka a földrajzi elhelyezkedése miatt nagy nyomás alatt áll. Minden nap próbáljuk megakadályozni, hogy még több migráns jöjjön. Július elseje óta 1500 migránst szállítottunk el. Az elmúlt egy hétben még több rendőrt küldtünk. Az előttünk álló időszakban is minden nap tervezünk, minden nap követjük, és mindent megteszünk, hogy megvédjük a polgárokat. Minden nap kisegítenek bennünket az újvidéki és a pancsovai, valamint a verseci speciális egységek. Mindent megteszünk, hogy biztosítsuk a polgárok biztonságát” – közölte.

Polgárok: A rendőrség nem reagál megfelelően

A polgárok közül többen is elmesélték, számos alkalommal előfordult, hogy hiába hívták a rendőrséget, nem jelentek meg, vagy csak órákkal később.

„A migránsok az udvaromban szaladgáltak, két gyerekkel élek. Szeretném, ha valaki válaszolna, hogy mit tegyünk mi, és mit tesznek Önök. Mi félelemben élünk, mit tegyünk azon kívül, hogy telefonálgatunk?” – tette fel a kérdést egy felháborodott szülő.

„Eldobtam a kannát, és be kellett szaladnom, mert lövöldöztek délután négykor. Fegyverrel, puskával sétálnak, szólok a rendőrségnek, és semmi sem történik. Mit tennének, ha a helyemben lennének, ha az Ön gyerekét bántanák? Mit tudok én tenni, hogy megvédjem a gyerekeimet? Pillanatnyilag én veszélyben vagyok, mondja meg, hogy viselkedjek, ha a migráns bejön fegyverrel az udvaromba?” – tette fel a kérdést.

A polgármester a rendkívüli helyzet bevezetése kapcsán csak annyit közölt, hogy a jelenlegi álláspont az, hogy meg tudják ezt oldani rendkívüli helyzet bevezetése nélkül. A rendőrfőnök hozzátette, nem tud arra a kérdésre választ adni, honnan a migránsoknak a fegyver, ahogyan azt sem tudja, hogy meddig tart majd ez a válság.

Haskó István hajdújárási polgár, a helyi közösség korábbi elnöke hangsúlyozta:

„Ez nem migránsválság, hanem terrorista cselekmény. Hónapok óta tart, azt mondják, az erdőben, de ez nem ott történik. Én is szemtanúja voltam, mi történt Horgoson, ott már képtelenség volt élni. Mi ezt nem akarjuk, nem engedjük, hogy a falunkat elfoglalják. Ez a Talánteremben történik, ahol élnek emberek. Háborús övezet ez már, amikor délután négy órakor lőnek és kézigránátokat dobálnak. Az emberek minden éjjel rettegnek, hogy eltéved-e egy golyó” – mondta Haskó.

A felháborodott emberek elégedetlenül távoztak, amikor Bakić nem sokkal este kilenc óra előtt lezárta az ülést.

A polgármester távozása után nem sokkal, 22 óra után ismét ropogni kezdtek a fegyverek Hajdújárás határában.

 

 

Szerkesztőségi összefoglaló