Egy csapatmunka eredménye: a pápa reményre hívó szavai a világűrben is hallhatók

Egy apró nanokönyvet tartalmazó műholdat szállító rakéta szállt fel június 12-én a kaliforniai Vandenberg űrbázisról, amely Ferenc pápa reményteli szavait tartalmazza. Spei Satelles, (https://www.speisatelles.org) „A remény őrzője” a neve a vatikáni Kommunikációs Dikasztérium által támogatott űrmissziónak. Az Olasz Űrügynökség koordinálta a projektet, az olasz Nemzeti Kutatóközpont (CNR) készítette a nanokönyvet, a Torinói Műszaki Egyetem Gépészeti és Űrtechnikai Tanszéke pedig a műholdat, míg a velencei Szalézi Egyetem hallgatói készítették el a kezdeményezés logóját. A projektben a Buenos Aires-i IDCGE intézet is részt vett, míg a torinói Digitális Apostolság a misszió lelkipásztori és kulturális koordinációját látta el.

Az olasz Nemzeti Kutatóközpont Fotonikai és Nanotechnológiai Intézete által készített nanokönyv egy kisméretű, nagyjából 2 x 2 milliméteres szilíciumlemez, amelyen a pápa szavainak és a 2020-as, a világjárvány csúcspontján a Szent Péter téren megtartott Statio Orbis fotóinak bináris kódú metszete található. Ezt tartalmazza a Vatikáni Könyvkiadó (LEV) Miért félsz, még mindig nincs hited? című kötete. Ferenc pápa szavait a „0” és „1” számrendszerben kellett lefordítani, mert lehetetlen volt a hagyományos nyomdai betűtípusokat ilyen kis méretekhez igazítani. Minden lyuk kisebb az emberi hajszál vastagságának ezredrészénél. Az „1” karakternél lyukakat véstek – a „0” üres hely maradt.

A pápa szava minden napfelkeltekor

A Cubesat 3U típusú műholdat a Torinói Műszaki Egyetem öt hónapon keresztül tervezte, és erre töltötték fel a nanokönyvet, amelyet kibocsátottak az űrbe. Mérete 34 x 10 x 10 centiméter, súlya közel három kilogramm. Kívülről az áramtermeléshez szükséges napelemek borítják, míg belül a nanokönyvön kívül két fedélzeti számítógép, egy akkumulátor, mérési szenzorok, kis mágnesek a stabilizáláshoz és két ultramagas frekvenciás UHF-kommunikációs rendszer kapott helyet. Ez utóbbi két antennán keresztül fogja továbbítani Ferenc pápa reményt sugárzó üzeneteit, amelyeket a rádiózás szerelmesei a világ minden táján fogni tudnak.

A fellövést követően a műhold, amelynek csúcstechnológiás rendszereit Ferenc pápa március 29-én áldotta meg, a Falcon 9 hordozórakétán keresztül jutott el a világűrbe a Space X-ből, és az olasz D-ORBIT cég ION orbitális transzferjárművének köszönhetően. 525 kilométerrel a Föld felett helyezkedik el, szinkronban a Nap forgásával. Ezután a Föld felszínének minden pontja felett repül majd a helyi napkelte idejében. Minden napfelkeltekor a 437,5 Mhz-es frekvenciára csatlakozókat elérik a pápa vigasztaló és bátorító szavai, amelyeket a remény útján haladókhoz intéz.

Te is csatlakozhatsz

A Spei Satelles hivatalos honlapján (https://www.speisatelles.org), továbbá az oldalon regisztráltak nevét rögzítették egy további, a műholdban szállított chipre. Több százan tették ezt elkötelezve magukat, hogy megvalósítják az irgalmasság egy gesztusát a Földön. A mexikói Maria például békeüzeneteket helyez el üzletében. Andrea, a 17 éves amerikai diák köszönőlevelet ír tanárainak azért a szeretetért és odaadásért, amellyel küldetésüket élik. Az olasz Renato atya pedig elkötelezte magát, hogy segíti a fiatalokat, hogy intelligensen, tisztelettel és empátiával fejezzék ki magukat az online térben. A kezdeményezés sikerére való tekintettel a műhold kilövése után is lehet jelentkezni, a neveket pedig a földi irányító állomásról írják majd a chipmemóriára.

HARMATH Károly (Forrás: Vatican News)