Bosznia–Hercegovina, a boszniai Szerb Köztársaság, Montenegró, Horvátország, Észak-Macedónia, Olaszország, Koszovó és Metóhia, Szlovénia és Szerbia nyugdíjas szakszervezeteinek képviselői a 9. regionális értekezletükön, amelyet a múlt hónapban tartottak Belgrádban, határozatban szólították fel az európai intézményeket és kormányokat – akár az EU vezetésével, akár nem –, hogy radikálisan változtassák meg az elmúlt években végrehajtott gazdasági és szociális politikát, és hogy teljes egészében hajtsák végre a nemrégiben elfogadott szociális jogok európai pillérét.
A határozatok között szerepel, hogy a nyugdíjasoknak szerepet kell vállalniuk a nemzedékek közötti szerződés megújításában, amelyhez a kormányoknak stabil és minőségi foglalkoztatást, hozzáférhető és átfogó szociális biztonsági rendszereket kell teremteniük, segítve a térség elnéptelenedésének megállítását.
A nyugdíjasok és idős emberek életkörülményeit illetően a résztvevők olyan minimális nyugdíjat követelnek, amely elegendő a méltóságteljes élethez. A múltban a nyugdíjasok munkájukkal hozzájárultak a társadalom fejlődéséhez, amiért nemcsak tiszteletet érdemelnek, hanem olyan megoldásokat is, amelyek szavatolják, hogy a nyugdíjba vonulás ne jelentse a nyomorúság kezdetét.
A határozat kiemeli: elutasítják a különféle tanulmányokban megfogalmazott „tényeket” (különösen az államháztartás fenntarthatóságával kapcsolatosakat), hogy a demográfiai változások és a nyugdíjasok számának növekedése természeti katasztrófa! Az ilyen és ehhez hasonló gondolkodásnak véget kell vetni. Az élet meghosszabbítása civilizációs cél, nem betegség, hanem olyan életszakasz, amely a szükséges feltételek biztosításával hasznos és eredményes lehet.
A méltóságteljes élet megteremtése érdekében a kormányoknak szavatolniuk kell:
– A nyugdíjra, mint szerzett jogra vonatkozó alkotmányos és jogi rendelkezések szigorú tiszteletben tartását és alkalmazását. Ezt a jogot nem lehet csökkenteni vagy megtagadni!
– Mindenki számára elérhetővé kell tenni a közegészségügyet.
– Generációk közötti szolidaritással erősíteni kell a kötelező nyugdíjbiztosítás első pillérét, a második pillért önkéntessé kell tenni.
– A szociálpolitikát ki kell terjeszteni az olyan idősekre és családtagjaikra, akik képtelenek az önellátásra.
– Az idősek számára megfelelő lakáspolitikát, a rászorulóknak speciális szükségleteikhez igazított szállásokat kell biztosítani. Abban az esetben, ha nincs módjuk az önálló finanszírozásra, a pénzt állami forrásokból kell előteremteni.
– A nyugdíjasok szakszervezetei népszerűsítik a nyugdíjbiztosítási rendszer módosítására vonatkozó, szegénységcsökkentő javaslatokat és megoldásokat.
– A szociális és gazdasági tanácsok munkájába teljes jogú tagként be kell kapcsolni a nyugdíjas szakszervezetek képviselőit.
– A minimális nyugdíjak meghatározására egységes rendszert kell kidolgozni valamennyi országban. Ez a rendszer alapul szolgál a szegénység és a társadalmi kirekesztés ellen hozott intézkedések elfogadásához is.
– A minimális nyugdíj megállapításakor valamennyi országban a 65 évnél idősebbek számára szükséges termékekkel és szolgáltatásokkal rendelkező fogyasztói kosár legyen a mérce.
– Megfelelő szociális támogatásban kell részesíteni azokat a nyugdíj nélküli időseket, akik nem tesznek eleget a nyugdíjazási feltételeknek.
– A nyugdíjaknak lépést kell tartaniuk a bérekkel, nem csökkenhet reálértékük, vásárlóerejük (sok nyugdíjreform és megtakarítási intézkedés következményeként ennek az ellenkezője történt).
– A nyugdíjas szakszervezetek a Nyugdíjas és Idős Emberek Európai Szövetségén (FERPA) belül olyan közös megoldást keresnek, amely lehetővé teszi a megfelelő minimális nyugdíjmodellek bevezetését országaikban. A nyugdíjas szakszervezetek támogatják az említett nemzetközi érdekszervezet azon törekvését, hogy növekedjen reprezentativitása, az európai politika fontos tényezőjévé váljon, és hogy hozzájáruljon a nyugdíjasok és idősek életkörülményeinek javításához. A belgrádi konferencia résztvevői szorgalmazzák, hogy a FERPA csatlakozzon az Európai Szakszervezetek Konföderációjához.
Takács Magda
A cikk a Családi Kör november 14-ei számában jelent meg.