A Köztársasági Nyugdíj- és Rokkantbiztosítási Alap betekintést nyújtott a szolgálati idejük egy részét külföldön eltöltött állampolgárok és más érdeklődő szolgáltatást igénybe vevők számára a joggyakorlás idei feltételeibe minden olyan országban, amellyel a Szerb Köztársaság aláírta a Szociális biztonságról szóló megállapodást (32 állammal van ilyen megállapodásunk).

Az alap hivatalos honlapján (mindkét verzióban – számítógépre és telefonra) az érdeklődő állampolgárok minden lényegeset megtalálnak a címlapon, a bal oldali menüben a Nemzetközi szerződések szerinti jogok részben, valamint a jobb oldali menüben a Szabályzatok (Nemzetközi megállapodások) részben a Szerbia eddig 32 országgal aláírt kétoldalú szociális biztonsági egyezményben meghatározott jogok gyakorlásáról (szolgálati idő elismerése, nyugdíjak és egyéb juttatások) vonatkozó információk találhatók. Ezáltal a Nyugdíj- és Rokkantbiztosítási Pénztár továbbra is javítja a szolgáltatásait igénybe vevőkkel a kommunikációt, elősegíti a jogaik gyakorlását.

Boszniai Szerb Köztársaság        

Öregségi nyugdíj:

Férfiak: 65 éves kor – 15 év biztosított szolgálati idő,

56 év és 8 hónap életkor – 40 év nyugdíjjogosultság.

Nők: 65 éves kor – 15 év biztosítási tapasztalat,

60 éves kor – 40 szolgálati év,

58 éves kor – 35 év biztosítási tapasztalat.

Rokkantsági nyugdíj: a rokkantságot 65 éves kor előtt állapították meg azzal a feltétellel, hogy a rokkantság napján van bizonyos biztosítási, illetve szolgálati idő.

Családi nyugdíj: a családi nyugdíjat a házastárs bizonyos feltételek mellett realizálhatja: házastárs, elvált házastárs, élettárs, gyermek, mindkét szülő nélküli gyermek vagy olyan, akinek mindkét szülője munkaképtelen, és akit a biztosított vagy a nyugdíjas haláláig eltartott.

Montenegró     

Öregségi nyugdíj:

Férfiak: 66 év életkor, 15 év szolgálati idő,

61 év életkor, 40 év járulékkal lefedett biztosítással.

Előrehozott öregségi nyugdíj (férfi): 62 év 6 hónap életkor 15 év szolgálati idővel.

Nők: 62 év és 3 hónap életkor 15 év biztosítással,

57 év és 3 hónap életkor – 37 év és 3 hónap biztosítással.

Öregségi nyugdíjra való jogosultsága van az egyik szülőnek 20 év biztosítási időtől függetlenül, ha súlyos fejlődési rendellenességgel rendelkező gyermekéről gondoskodik.

Rokkantsági nyugdíj:

  1. A munkaképesség teljes elvesztése (teljes rokkantsági nyugdíj),
  2. 75 százalékos munkaképesség részleges elvesztése (nem teljes rokkantsági nyugdíj).
  3. Előírt nyugdíjkorhatár, amely a munkában töltött élet 1/3-át fedi le.

Családi nyugdíj: bizonyos feltételek mellett a házastárs vagy élettárs is realizálhatja.

Szlovénia

A Szlovéniával kötött megállapodás 2010. november 1-jén lépett hatályba.

Öregségi nyugdíj:

Férfiak, nők: 65 év életkor és 15 szolgálati év, 60 éves kor – 40 év nyugdíjjogosultság.

Rokkantsági nyugdíjra jogosultak a munkaképesség csökkentése, illetve elvesztése miatt az I., II. vagy III. kategóriába sorolt biztosítottak.

@kc = Horvátország

Öregségi nyugdíj:

Férfiak: 65 éves – 15 év biztosítás.

Nők: 63 életév – 15 év biztosítási tapasztalat.

Előrehozott öregségi nyugdíj:

Férfiak: 60 életév – 35 év nyugdíjjogosultság,

58 év életév – 33 szolgálati idővel.

Idő előtti, csökkentés nélküli nyugdíj: 60 éves kor – 41 év biztosítási tapasztalat.

Rokkantsági nyugdíj:

  1. Megállapították a fogyatékosságot (munkaképesség elvesztése),
  2. Ha a rokkantság oka munkahelyen kívüli sérülés vagy betegség. Ha ez 65 éves kor előtt bekövetkezett, a rokkantnyugdíjat akkor kapja meg, ha az elért nyugdíjas szolgálati ideje legalább 1/3-át lefedi.

Németország

Öregségi nyugdíj:

Férfiak, nők: 65 éves kor, 5 év biztosítási idő, ebből legalább 12 hónap Németországban.

Az 1947. január 1-je után született biztosítottak esetében az öregségi nyugdíjasok korhatára megemelkedik. A különleges biztosítással rendelkező öregségi női és férfi biztosítottak az idén 65 évesen, 45 munkaévvel mehetnek öregségi nyugdíjba. Az előrehozott öregségi nyugdíjkorhatár (férfiaknak és nőknek) 63 életév és 35 év szolgálati idő, amelyből legkevesebb 12 hónapot Németországban szereztek. A tartós levonás 14,4 százalék.

Az 1949 és 1963 között született biztosítottak (férfiak és nők) 62 évesen, 35 év biztosítással (legkevesebb 12 hónap németországi) 67 éves koruk előtt csökkentés nélküli öregségi nyugdíjba mehetnek. Az 1964-ben és később születettek nyugdíjkorhatára a betöltött 67 év 35 munkaév után is.

Rokkantsági nyugdíj:

  1. rokkantság (munkaképesség elvesztése),
  2. 60 hónapi biztosítás, amelyből 36 havi a kérvény átadása előtti utolsó 5 évre vonatkozik. Családi nyugdíjat bizonyos feltételek mellett a túlélő hozzátartozó özvegy, gyermekeik és a volt házastárs kaphat.

Magyarország

Férfiak és nők: 65 életév, 20 év szolgálati idő. (A nők 40 éves koruktól a biztosítási időszak különleges feltételei mellett jogosultak öregségi nyugdíjra.)

Az előrehozott öregségi nyugdíj csak bizonyos kategóriákra: bányászokra, a hadseregben szolgálatot teljesítőkre, művészekre stb. vonatkozik. A rokkantnyugdíj feltétele a munkaképesség legkevesebb 40 százalékos csökkenése, 1095 nap biztosítási idő az elmúlt 5 évben, 2 555 nap az elmúlt 10 évben, vagy 3650 nappal a nyugdíjigénylést megelőző 15 éven belül.

@kc = Ausztria

Öregségi nyugdíj:

Férfiak: 65 éves kor, 15 év nyugdíjbiztosítás, ebből legalább 12 hónap Ausztriában.

Nők: 60 életév, 15 év nyugdíjbiztosítás, ebből legalább 12 hónap Ausztriában.

A biztosított férfiak és nők 65, illetve 60 éves koruk előtt is jogosultak előrehozott öregségi nyugdíjra, ha 36 év 6 hónap szolgálati idővel rendelkeznek. (Megjegyzés: az 1957. október 1-je után született nők és az 1952. október 1-je után született férfiak nem jogosultak rá.)

A nyugdíjfolyosó csak a férfiak számára ismert: 62 éves kor, 39 év szolgálati idő.

A rokkantnyugdíjazás feltételei:

  1. A fogyatékosság megállapítása,
  2. 15 év biztosítás, amelyből legalább 12 hónap osztrák.

Családi nyugdíj: az özvegy és gyermekeik kérvényezhetik. Az elvált házastársat akkor illeti meg, ha az elhunyt eltartotta.

Összeállította: TAKÁCS Magda