Siniša Mali pénzügyminiszter bejelentette, hogy az átlagellátmány 29 407 dinár lesz a jelenlegi 27 769 dinár helyett. Az összehangolást a nyugdíj- és rokkantsági biztosításról szóló törvény szabályozza. A kiigazítás nagysága: az átlagfizetések és a megélhetési költségek növekedése fele-fele arányban tavaly júliustól az idén júniusig. Ez idő alatt – mint ahogy a pénzügyminiszter fogalmazott –a fizetések 10,4 százalékkal, a megélhetési költségek 1,4 százalékkal emelkedtek.

Az összehangolással azoknak a nyugdíjasoknak, akik havonta 20 000 dinárt kapnak, körülbelül 1180 dinárral lesz nagyobb a juttatásuk, és eléri a 21 180 dinárt.

A 30 000 dináros nyugdíj 1770 dinárral, a 40 ezer dináros 2360-al, az 50 ezer dináros 2950-el, a 60 ezer dináros 3540 dinárral lesz nagyobb. A 100 000 dináros nyugdíjakat 5900 dinárral toldják meg.                                                            A nyugdíjbiztosítási alap honlapján a következőket olvashatjuk: A januári nyugdíjakat a „svájci modell” szerint emelik, amely 2021-ben tovább javítja a nyugdíjasok színvonalát, amint azt Aleksandar Vučić államfő bejelentette.

A nyugdíjak teljes növekedése 2012–2021 között 30,9%, azoknak a nyugdíjasoknak pedig, akik nyugdíj melletti térítésben részesülnek, 37,5 százalék. Akinek 2012-ben 20 000 dinárja volt, 27 499 dinárja lesz, akinek 30 000 dinárja, 39 284 dinárja lesz.

– Az elmúlt évek nyugdíjrendszere az elért fiskális konszolidációval összhangban folyamatos pozitív mozgást mutatott, elérve a gazdasági stabilitást. A megtett intézkedések szilárd alapot teremtettek a pozitív tendencia folytatásához az elkövetkező években. A kialakult fiskális fegyelemnek köszönhetően a nyugdíjak összegének folyamatos növelését rendszeres kiigazítások révén biztosították, és a nyugdíjasoknak járó kiegészítő kifizetéseket is bevezették a rendszer fenntarthatóságának veszélyeztetése nélkül. Ezért a nyugdíjasok színvonalának növekedését fenntartható módon javítják – mondta Dragana Kalinović, a Nyugdíj- és Rokkantbiztosítási Alap igazgatója.

A gazdaság előrehaladásának és a foglalkoztatás növekedésének köszönhetően a Köztársaság Nyugdíj- és Rokkantbiztosítási Alap járulékbevételei folyamatosan nőnek, ez csökkenti a költségvetésből származó kiegészítő finanszírozás szükségességét.

Az alap forrásbevételeinek beszedése 2012 óta pozitív tendenciát mutat. 2012-ben járulékbevétel 51,1, 2019-ben az összbevétel 74,6 százaléka volt. A pozitív tendencia 2020-ban is folytatódott. A járvány miatt kialakult szükségállapot kihirdetéséig az eredeti bevétel 1,1 milliárd dinárral nagyobb volt a tervezettnél.

A nyugdíjasok jövedelme az elkövetkező években is folyamatosan növekszik. 1,3 millió kisnyugdíjas 2018 októbere óta nyugdíj melletti térítésben részesül. Ezenkívül 2016 óta évente egyszer folyósítottak egyszeri kifizetéseket, és öt év alatt 38,3 milliárd dinárt fizettek ki a nyugdíjasoknak, ami személyenként 22 000 dinár volt.

– Bár 2020 globális szinten tele van kihívásokkal a jelenlegi járványügyi helyzet miatt, amely a legtöbb országot recesszióba taszítja, a szerb gazdaság erőt és kitartást tanúsít, így valós lehetőség van a nyugdíjasok életszínvonalának folyamatos növelésére. Annak érdekében, hogy könnyebben átvészeljék a sürgősségi időszakot, idén áprilisban minden nyugdíjasnak 4000 dinárt fizettek – mondta Kalinović.

A nyugdíjasok folyamatos gondozása a nyugdíjasok szociális színvonalának javításával is elérhető, 2020-ban 513,66 millió dinárt biztosítottak 14 000 nyugdíjas ingyenes gyógyüdülésére.

– Az elmúlt időszakban hozott összes intézkedésnek és az elért gazdasági eredményeknek köszönhetően lehetővé válik a terv megvalósítása, 2025-ben az átlagnyugdíj eléri a 440 eurót. Aleksandar Vučić politikája jó eredményeket hozott, az állampolgárok által kifejtett bizalom indokolt, biztos vagyok benne, hogy a jövőben minden kitűzött célt el fogunk érni, és még jobb életszínvonalat biztosítunk polgáraink számára – jelentette ki Zoran Đorđević szociális- és munkaügyi miniszter.

A törvényben előírt emelések nem elegendők ahhoz, hogy minden nyugdíjas átlagos fogyasztói kosarat biztosítson magának. Sokan felteszik a kérdést, sok-e követelni a tisztességes élethez való jogot. Ljubiša Babić, a Nyugdíjas Szakszervezet főtitkára:

– Fájdalmas benyomást hagyott a kormány döntése, miszerint még a következő évben, 2021-ben sem érik el a legkisebb fogyasztói kosár szintjét azok, akik a legalacsonyabb fizetést és minimális nyugdíjat kapnak. Világos számukra, hogy milyen élet vár rájuk! A régi bevált gyakorlat szerint a nyugdíjasokat megint elfelejtik.

Beszélnek nekik a nyugdíjak svájci képlet szerinti 5,9 százalékos emeléséről. Továbbra sem említik, hogy a nyugdíjakat, amikor az átlagbér 50 százaléka alá csökkennek, rendkívüli módon növelni kell(ene).

Elfelejtették?

Új kérdések azoknak, akik a nyugdíjakról döntenek:

Mikor lesz az átlagnyugdíjasnak olyan vásárlóereje, hogy meg tudja tölteni a minimális fogyasztói kosarat? Ha tudjuk, hogy az átlagnyugdíj (jelenleg) 27 775 dinár, a minimális fogyasztói kosár pedig 37 000, milyen következtetést vonhatunk le ebből? Milyen lesz a legtöbb nyugdíjas élete 2021-ben?

A legalacsonyabb nyugdíj 15 113 dinár, 118 000 nyugdíjas kap ennyit.  122 590 mezőgazdasági nyugdíjas járandósága 11 881 dinár. A Nyugdíj- és Rokkantbiztosítási Alap listáján szereplő 1 696 630 nyugdíjas közül 999 819-en (minden kategóriából) átlagosan 27 775 dinárt kapnak. Csaknem 200 ezernek meg kell elégednie a minimálisnál (15 ezer dinárnál) alacsonyabb nyugdíjjal. A statisztika szerint kb. 100 000 nyugdíj kevesebb 10 000 dinárnál. És nem szabad megfeledkezni a legidősebbekről sem, akik nem kapnak semmit. Vannak ilyenek, nem kevesen!

A számok azt mutatják, hogy több mint egymillió nyugdíjas az átlagnál alacsonyabb nyugdíjat kap, kb. 1 300 000 embernek nincs esélye arra, hogy havi jövedelméből megvegye a minimális fogyasztói kosarat.

Tisztában vannak vele, hogy 2021-ben (is) szegénységben élnek. Minden ígéret, miszerint a nyugdíj rendkívüli mértékben emelkedni fog annak érdekében, hogy a nyugdíjasok legalább egy kicsit jobban és kényelmesebben élhessenek, csak üres ígéret.

Szerbia megmentőit, azokat a nyugdíjasokat, akiknek kérdése nélkül négy évig csökkentett nyugdíjat fizettek, valamint azokat, akiknek a nyugdíját nem csökkentették, egy életen át tartó böjtre ítélték.

A nyugdíjasok nem kérnek sokat, csak megkülönböztetés, megalázás, gúny nélküli tisztességes életet. Ehhez szükség van megfelelő parlamenti képviseletükre.

Javíthat a helyzetükön, de egyelőre hiányzik, ha a felelős pozíciókat betöltő emberek megszüntetnék a nyugdíjasokkal szembeni jelenlegi felelőtlen, diszkriminatív politikát. És a nyugdíjasok?

Nos, számukra meg vannak számlálva az évek, hónapok és napok!

De amíg itt vannak, küzdeni fognak azért, hogy az átlagnyugdíjat kiegyenlítsék a minimális fogyasztói kosárral – véli Ljubiša Babić, a Nyugdíjas Szakszervezet főtitkára.

A Szerbiai és a Vajdasági Nyugdíjas Szövetség, valamint a Függetlenség Nyugdíjas Szakszervezet a leendő új kormánytól elsősorban a nyugdíjasok kártalanítását fogja követelni. A közel négy évig törvénytelenül és alkotmányellenesen visszatartott nyugdíjrész kifizetésére kidolgozták megoldási javaslataikat. Nem lesz könnyű dolga a kabinetnek és nyilván az államelnöknek sem.

TAKÁCS Magda