Több helyen is elhangzott már, hogy Szabadkának és Zentának stratégiai szempontból kiemelt szerepe van a vajdasági magyarok életében. A Családi Kör ebből kiindulva megszólaltatta azon pártok és csoportok képviselőit, amelyek magyar polgármesterjelöltet állítottak.

SZABADKA

Csak akkor leszek polgármester, ha a VMSZ győz Szabadkán

Pásztor Bálint a Vajdasági Magyar Szövetség szabadkai polgármesterjelöltje kijelentette, ez nem személyes ambíció, ugyanakkor nagy megtiszteltetés számára, hogy együtt szerepelhet a listán lévőkkel, mégpedig az első helyen.

– Tizenhárom éve Belgrádban vagyok köztársasági parlamenti képviselő, direkt módon soha nem foglalkoztam önkormányzati ügyekkel. Szabadkán születtem, a Kizur István Általános Iskolába jártam, a szabadkai gimnáziumban érettségiztem. A Spartacus Kosárlabdaklubban is játszottam, és 1993-ban, fiatalként tartományi bajnokok is voltunk, megtanultam, mit jelent csapatban játszani. Az elmúlt tizenhárom évben közvetetten igyekeztem a szabadkaiak érdekében tevékenykedni. Például 37 millió eurót sikerült az Y-elágazás és a Népszínház befejezésére biztosítani. Mi tettük ezeket az ügyeket országos szinten témává – húzta alá, és hozzátette, habár Belgrádban dolgozott, az elmúlt tizenhárom évben is Szabadkán élt.

Arra a kérdésre, hogy akkor is ő lesz- a polgármester, ha a VMSZ nem győz Szabadkán, Pásztor a következőket felelte:

– Soha senkinek közülünk nem jutna eszébe, hogy valamiféle alku vagy kereskedelem tárgyává tegyük Szabadka irányításának a kérdését. A szabadkaiak fognak dönteni arról, hogy elégedettek-e a jelenlegi polgármesterrel – mondta Pásztor, és hozzátette, a választásokat követően nagy valószínűség szerint vagy ő, vagy pedig Bodgan Laban vezeti majd a várost. – Szeretném világossá tenni, hogy a jelenlegi polgármester és köztem nincs semmiféle személyes konfliktus. Ez nem személyes ügy! Csupán arról van szó, hogy más prioritásaink, eltérő elképzeléseink vannak. Másfajta személyiség az övé, és más az enyém. Másmilyen az én temperamentumom, és más az övé. Neki minden jót kívánok az életben! Magunknak és mindenkinek, aki részt vesz a választásokon, azt kívánom, hogy ez egy tisztességes küzdelem legyen – húzta alá a politikus.

Arra a felvetésre, hogy feláldozza-e a VMSZ Zentát, Magyarkanizsát vagy Topolyát, vagy ezek valamilyen kombinációját a szabadkai polgármesteri címért, a párt polgármesterjelöltje így reagált:

– Ezt a leghatározottabban szeretném visszautasítani és cáfolni. Semmiféle kereskedelemről, alkuról nem lehet szó! A választók fognak dönteni. Mi szeretnénk győzni Zentán is, Magyarkanizsán is, Topolyán is, mint ahogyan Szabadkán. A Vajdasági Magyar Szövetségben senkinek sem jutna eszébe ilyen alkut kötni, vagy amennyiben ilyen fölajánlás érkezne, azt elfogadni.

Pártja szabadkai választási programját úgy jellemezte, hogy az egy lokálpatrióta program.

– Mi a normális Szabadkáért szállunk síkra, mindennek a normalizálásáért, ami jelenleg nem normális ebben a városban. Nemet mondunk arra, hogy Belgrádból ide irányított zsoldosok irányítsák akár a közvállalatokat, akár a közintézményeket, akár magas rangú beosztásban legyenek a városházán. Azt gondolom, hogy egy százötvenezres lakosú városban vagyunk mi, szabadkaiak, akikből lehet egyik, másik, harmadik, negyedik… pozíciót is betöltő személyt találni.

A politikus arra szólította fel a szabadkaiakat, hogy június 21-én ne kényszerből, hanem lelkiismeretük és szabad belátásuk szerint szavazzanak.

Piros lapot kell mutatni a hatalmi pártoknak Szabadkán

Maglai Jenő, a Szabadka Polgári Mozgalma listavezetője közölte, ők az aláírásgyűjtéshez nem kaptak külső segítséget, az ezerháromszáz aláírást a mintegy harminc önkéntes gyűjtötte be.

– Nekünk nincsenek közvállalatokban dolgozó embereink, akik munkaidő alatt gyűjthették volna az aláírásokat – mutatott rá a politikus, és hozzátette, a kampányt is saját forrásból pénzelik, ami aprópénz ahhoz képest, amennyit a hatalmi pártok költenek erre a célra. – Ez egy Dávid és Góliát közötti küzdelem, sőt nekünk két Góliáttal kell megküzdenünk.

A mostani választásokra is egy olyan polgári listát állítottak, melyen a Szabadkán élő nemzetek – magyarok, szerbek, horvátok és bunyevácok – képviseltetik magukat, ugyanis szerinte az elmúlt harminc évben folytatott nemzeti alapú politizálás csak hátráltatta Szabadka fejlődését.

A Szabadka polgármesteri tisztségét korábban betöltő politikus szerint meglepő, hogy sem a VMSZ, sem az SNS nem rendelkezik a városra vonatkozó programmal, kampányuk pedig csak arról szól, hogy ki lesz a polgármester, az SNS vagy a VMSZ színeiből kerül-e ki, és hogy magyar lesz-e, vagy szerb.

Maglai szerint a VMSZ óriási hibát követett el azzal, hogy Pásztor Bálintot jelölte, és ehhez előrántotta a nemzeti, illetve a nacionalista kártyát.

– Pásztor Bálintnak nem kellett volna olyanokat mondania, hogy csak egy magyar polgármester mentheti meg a várost, és Szabadka balkanizációjáról sem kellett volna beszélnie, mert ezzel megsértette az itt élő összes többi nemzetet. De nyilvánvalóan a VMSZ nem tud eredményt felmutatni, ezért végső megoldásként vette elő a nemzeti kártyát – fogalmazott Maglai, aki szerint a városban a korrupció és a nepotizmus soha nem látott méreteket öltött. Arra is emlékeztetett, hogy az SNS négy éve a pártalapú foglalkoztatás megszüntetését ígérte, de ennek éppen az ellenkezője történt, hiszen csak tavaly harminc párttagnak adtak munkát a közigazgatásban, Bogdan Laban pedig fél családját elhelyezte, többüket vezető beosztásba, ugyanakkor a VMSZ polgármesterjelöltje is a pártelnök fia.

– A legrosszabb dolog pedig, amiről nem nagyon beszélnek, az a politikai és az alvilági körök összefonódása. A városházán is egy olyan személy kapott munkát, aki ellen súlyos bűncselekmény miatt emeltek vádat, mert megfenyegetett egy rendőrt – mondta a politikus, és hozzátette, hasonló a helyzet a Bácska Labdarúgóklubban, a város pedig a korrupció és a bűnözés szimbólumává vált.

Az SZPM egyik fő célja, hogy visszaszorítsa a korrupciót, és felszámolja a pártalapú foglalkoztatást, de emellett azt is szükségesnek tartja, hogy a városban egyetlen közvállalat legyen, amelynek csak egy igazgatója lesz.

– A stratégiai projektumokat folytatni kell. Kiábrándító, hogy a hatalom az elmúlt négy évben nem tudta befejezni sem a palicsi projektumot, sem a Népszínházat – emelte ki Maglai, és említést tett az elhanyagoltan álló első kaszárnyáról és az egykori Zorka gyár területéről, rámutatott a kültelepülések rossz helyzetére, és szóvá tette, hogy az Y-elágazás sem úgy készült el, ahogyan kellett volna.

– A Zsinagóga az egyetlen projekt, amely valószínűleg annak köszönhetően fejeződött be időre és megfelelő színvonalon, mert azt a magyarországi fél felügyelte – mutatott rá.

Maglai szerint Szabadkán új sportcsarnokot kell építeni, és a város megérdemelne egy fedett műjégpályát is. Az SZPM korszerűsítené a tömegközlekedést, és leállítaná a gyógyszertár magánosítását. Az egészségházat új alapokra helyezné, mivel hibásnak tartja a hatalmi koalíció azon döntését, hogy az alapítói jogokat átadták a tartománynak. Ki kellene építeni egy korszerű nagybani piacot, valamint feleleveníteni a határokon átívelő együttműködési programokat, továbbá szükség volna a víz- illetve faállomány kataszterének kidolgozására.

Szabadka Polgári Mozgalma köztársasági szinten is változásokat sürget: a nyugdíjasoknak kamatostul kellene visszafizetni azt, amit elvettek tőlük, el kellene törölni a vízlecsapolási illetéket és megszüntetni a központosítást, hogy az önkormányzatok rendelkezhessenek saját pénzükkel. Az is fontos volna, hogy a helyi rendőrparancsnok kinevezéséről ne a minisztérium, hanem a helyi képviselő-testület döntsön.

Maglai arra kéri a választópolgárokat, hogy ne féljenek, hanem tömegesen menjenek el szavazni, és ha elegük van a megfélemlítésből és az elszegényedésből, ugyanakkor a SZPM programja elnyerte tetszésüket, akkor karikázzák be a 8-as számot, és mutassanak piros lapot a Szerb Haladó Pártnak és a Vajdasági Magyar Szövetségnek.

ZENTA

Elég volt a nyomásgyakorlásból!

A hatalmon levő pártok folyamatos nyomásgyakorlása az oktatás- és az egészségügyben dolgozókra és a szakképesítés nélküli személyek felelős pozícióra történő kinevezése – ez az, ami leginkább zavarja a Polgári Mozgalom Zentáért néven, a négyes sorszám alatt induló önkormányzati lista képviselőit, akik csökkenteni szeretnék a hatalom által gerjesztett nemzeti feszültséget, és ezért döntöttek a választáson való indulás mellett.

„Mivel a zentai választások meghatározzák majd a zentai emberek jövőjét, emiatt helyi szinten nem jó választás a bojkott, mert azzal semmilyen változást nem lehet elérni” – mondta Sándor József, a Polgári Mozgalom Zentáért listavezetője, aki hozzátette, a listán tanárok, tanító, agrármérnök, újságíró, informatikus, közgazdász, jogász és nyugdíjas is szerepel.

„Egyértelműen kitapintható a városban a politika által kiváltott feszültség: a hatalmat alkotó pártok folyamatosan nyomást gyakoroltak az egészségügyben, a tanügyben és a közszférában dolgozó polgártársainkra. A félelem érezhető, s mi ez ellen szeretnénk küzdeni, hogy egyféle lelki megbékélés jöjjön létre a zentai polgárok között, és csökkenjen a nagypolitika által gerjesztett nemzeti feszültség” – közölte Sándor József, aki szerint a Szerb Haladó Párt és a Vajdasági Magyar Szövetség is politikai döntések mentén nevezte ki a felelős munkahelyekre az embereket, akiknek semmi közük sincs az adott szakterülethez.

„A mezőgazdaság területén tevékenykedő tanácsos, aki az adott terület fejlesztéséért felelős, harminc éven át portásként dolgozott. Az emberek képzelőerejére bízom, mit tudott ő fejleszteni, elősegíteni a mezőgazdaság területén. A csoportunk érdeke, hogy Zentán a nagypolitikát mellőzve, szakemberekből álló képviselő-testület jöjjön létre”.

Ljubica Romandić jogászként dolgozik, s elmondta, nagyon nehéz az embereket mozgósítani, hogy elmenjenek szavazni, mert az évek során becsapták őket.

„A bizalmat munkával kell kiérdemelni, s ezért álltunk Sándor József mögé, aki évtizedeken át bizonyította, hogy következetes, és képes a Zenta községben élőkért tenni. A bizonytalanság és a félelem hatalmas károkat tud okozni egy kis közösségben” – mondta Romandić, aki szerint, ha az igazságszolgáltatás, az illetékes intézmények és a végrehajtó szervek jól végzik a dolgukat, akkor a polgároknak eszükbe sem jutna napi szinten a politika.

„Ha valaki szóvá teszi, hogy mi nem működik, ő nem ellenség, nem áruló, őt ezért nem szabad a felsorolt címkékkel illetni. A hatalom nem privilégium, hanem felelősség, és ha valaki erre felhatalmazást kapott, akkor teljesen normális, hogy embereket nevez ki az intézmények élére. A felelős személynek azonban nem a párt, hanem a polgárok érdekeit kell szolgálnia, s ha így tesz, akkor a pártjának is plusz pontokat szerez.”

Berze Gizella a következetességet és az erkölcsi tartást emelte ki, mivel ezek voltak azok, amelyek miatt csatlakozott a Polgári Mozgalom Zentáért csoporthoz.

„Tartottuk magunkat ahhoz az elváráshoz, hogy a szükségállapot ideje alatt senki ne folytasson politikai tevékenységet. Ehhez képest mindenki láthatta, mit tett a többi politikai csoportosulás, mi viszont a háttérben csendben, nagy felhajtás nélkül igyekeztünk segíteni a polgártársainkon. Sándor Terézia volt az ötletgazdája a még ma is működő Zentai online zöldpiac Facebook-csoport elindításának, amely pár nap alatt 4500 tagot számlált, és jelentősen megkönnyítette az eladók és a vásárlók életét” – mondta Berze, aki szerint a tapasztalatának és a kutatásainak köszönhetően abban tud majd segíteni, hogy az oktatásügyben hol van égető szükség a változtatásra.

„A szülő-gyerek-pedagógus háromszögben szeretnénk olyan intézkedéseket foganatosítani és segítséget nyújtani, amelyre pillanatnyilag a szerbiai oktatási rendszer legmagasabb szintje sem képes. Ezalatt azoknak a képzéseknek, munkalehetőségeknek, vagyis egy rendszer megszervezését értem, amely biztosítaná az érintetteknek a tanulási zavarral küzdő gyerekek ellátását.”

 

Czegleditől nem jött válasz

Szerettük volna megszólaltatni a Vajdasági Magyar Szövetség zentai polgármesterjelöltjét is, de Czegledi Rudolf írásos megkeresésünkre nem reagált, s mivel a Családi Kört törölték a sajtólistáról, így egyik sajtótájékoztatón sem volt alkalmunk megismerkedni a VMSZ első emberének terveivel, gondolataival.

TÓTH Imre