Nyolc év szünet után a köztársasági kulturális és tájékoztatási minisztérium pályázatot hirdetett a nemzeti kultúrához való legkiemelkedőbb hozzájárulás és a nemzeti kisebbségek kultúrája elismerésére (nemzeti nyugdíj) odaítélt díjra. A minisztérium honlapján olvasható, hogy a kulturális egyesületek, valamint a nemzeti közösségek nemzeti tanácsai a kitüntetés feltételeinek megfelelő művészek vagy kulturális szakemberek indokolással ellátott javaslatait nyújthatják be a szaktárcának. Az elismerés jogát a művész, azaz a kultúra szakértője az alábbi művelődési területeken szerezheti meg:
1) irodalmi alkotás,
2) műfordítás,
3) zenei alkotás,
4) zenei interpretáció,
5) képzőművészet,
6) alkalmazott és vizuális művészet, művészi fotográfia,
7) filmművészet és audiovizuális alkotás,
8) színházi művészet – színpadi alkotás és interpretáció,
9) operai, zenei színpadi alkotás és interpretáció,
10) művészi tánc (klasszikus balett, néptánc és kortárs tánc),
11) digitális alkotás és multimédia,
12) építészet,
13) szakmai és tudományos szövegek fordítása,
14) zenei, beszéd-, művészeti és színpadi kulturális műsorok előadása,
15) szellemi kulturális örökség kutatása, védelme, felhasználása,
16) a kulturális örökség gyűjtése és bemutatása,
18) filmes és televíziós tevékenység,
19) tudományos kutatási és oktatási tevékenység a kultúrában,
20) könyvtári és információs tevékenység,
21) kiadás,
22) kulturális műsorok és alkotások készítése stb.
Az elismeréshez való jogot az a művész vagy kulturális szakértő, Szerbia állampolgára gyakorolhatja, aki hozzájárult a szerbiai kulturális értékek fejlődéséhez, nemzetközi megerősítéséhez, elnyerte a legfontosabb díjakat, elismeréseket.
A művész vagy a kultúra szakértője a nyilvános felhívás meghirdetésétől számítva pályázatot nyújt be az elismerés odaítélésére azon kulturális reprezentatív egyesületeknek, amelyek azt a művelődési területet képviselik, amelyre a művész vagy a kultúra szakértője pályázik. A bizottság megvizsgálja a benyújtott, indokolással ellátott javaslatokat, listát készít, és a nyilvános felhívás lejártától számított 60 napon belül javaslatot tesz a díjra jelöltek listájára.
Az elismerés odaítélése feltételeinek teljesülését a bizottság határozza meg, amelynek hét tagját a kulturális miniszter nevezi ki három évre a kiemelkedő és ismert művészek, kulturális szakemberek közül. Egy tagot a nemzeti kisebbségek nemzeti tanácsai delegálnak.
A nyilvános felhívás időtartamára a nemzeti kisebbségek nemzeti tanácsai egy olyan művészt vagy kulturális szakértőt javasolhatnak, aki a nemzeti kisebbséghez tartozik.
A bizottság megvizsgálja a benyújtott, indokolással ellátott javaslatokat, listát készít, és a nyilvános felhívás lejártától számított 60 napon belül javaslatot tesz a díjra jelöltek listájára, közölte a tárca. A minisztérium a bizottság javaslatából és a költségvetési forrásokból kiindulva legfeljebb 20 művész, azaz a kultúra szakértőinek díjazását javasolja a kormánynak. Azok szerepelnek majd a listán, akik hozzájárultak a Szerb Köztársaság kulturális értékeinek fejlesztéséhez és nemzetközi megerősítéséhez, a legjelentősebb kitüntetések és elismerések nyertesei a művelődési területén, nemzeti kitüntetésben részesültek a kultúra fejlesztéséhez való különleges hozzájárulásért, életműdíjasok, a nemzetközi fesztiválok szakmai díjazottjai, az országos jelentőségű fesztiválok és rendezvények díjazottjai, szakmai kitüntetettjei stb.
Az érdemes művészek nemzeti nyugdíját a 2010 óta hatályos kulturális törvény vezette be. 2013-ig 523-an részesültek ebben az elismerésben.
Az új nemzeti nyugdíjasok ellátmányát életük végéig havonta az előző évi júliusi (nettó) átlagbérnek megfelelő összeggel egészítik ki.
Nem változtatnak a svájci képleten!
A kormány elfogadta és parlamenti eljárásba küldte a jövő évi költségvetési törvényjavaslatot. Az Építésügyi, Közlekedési és Infrastrukturális Minisztériumnak 83,71 milliárd dinárral, az Oktatási, Tudományos és Technológiai Fejlesztési Minisztériumnak az ideinél 17,1 milliárd dinárral, a Környezetvédelmi Minisztériumnak hétmilliárd dinárral nagyobb lesz a költségvetése.
Január elsejétől a svájci képlet szerint 5,5 százalékkal emelik a nyugdíjakat, emellett februárban minden nyugdíjasnak 20 ezer dinár állami támogatást folyósítanak. Ez benne van a nyugdíjbiztosítási alap jövő évi pénzügyi tervében is, amelyet a költségvetéssel együtt fogad el a nemzetgyűlés.
A dokumentum megerősíti, hogy a nyugdíjkiadások mozgását továbbra is a svájci képlet határozza meg. A költségek tervezett pályája 2022-ben a GDP 9,9 százalékáról a GDP 9,7 százalékára csökken. A stratégia 2023-ra 5,6 százalékos nyugdíjindexálást irányoz elő, ami lényegesen alacsonyabb a jelenlegi svájci képlet alkalmazásával elérhetőnél. (A Költségvetési Tanács azon a véleményen van, hogy a költségvetési szabályok mechanizmusait, beleértve a svájci formulát is, tovább kell fejleszteni és erősíteni annak érdekében, hogy a nyugdíjkiadások hosszú távon a társadalmilag és gazdaságilag kívánatos intervallumban mozoghassanak. Fontos, hogy a nyugdíjalap stabilizálódása gazdaságilag fenntartható és társadalmilag elfogadható szinten történjen.)
A nyugdíjbiztosítási alap jövő évi pénzügyi kerete 789,97 milliárd dinár, 6,17 milliárd dinárral több a követelések konverziójának összegénél. Az öregségi nyugdíjkeret 440,10 milliárd dinár, a rokkantnyugdíjaké 89,67 milliárd, a családi nyugdíjaké 101,66 milliárd dinár. Ápolási térítésre és testi sérülés kifizetésére 20,84 milliárd dinárt, temetési költségtérítésre 53,09 milliárd dinárt terveztek. A társadalombiztosítási járulékbevétel 649,48 milliárd dinár, amiből a tervezett kiadások 82,22 százalékát pénzelik. (2022-ben 0,5 százalékkal csökkentik a munkaadók nyugdíjbiztosítási járulékfizetési kötelezettségét.) A költségvetési átutalások 125,86 milliárd dinárt tesznek ki, ebből 125,86 milliárd dinárt a pénzügyminisztérium utal át, 125,48 milliárdot a nyugdíjak kifizetésére, 295 milliót a papok és vallási tisztviselők nyugdíj- és rokkantbiztosítására. A nyugdíjakra és a nyugdíj melletti kifizetésre 645,70 milliárd dinárt irányoztak elő. A járulékbevétel legtöbb 0,10 százalékát (650,08 millió dinárt) jövőre is a nyugdíjasok szociális életszínvonalának emelésére költhetik. Az alap kivételesen felhasználhatja a pénzügyi támogatások kifizetésére is, ha ilyen segítségre sok nyugdíjasnak szüksége van.
TAKÁCS Magda