Függetlenül attól, hogy növelni kell-e a nyugdíjakat 2021-ben, vagy sem, ez a következő hónapokban a kormány és a lakosság aktuális témája lesz, főleg azután, hogy a Nemzetközi Valutaalap (IMF) missziójának képviselői azt ajánlották Szerbiának, hogy korlátozza a következő évben a nyugdíjak és a fizetések növelését. Ugyanakkor országunk első embere, Aleksandar Vučić és Siniša Mali pénzügyminiszter is higgadtságra intette az időseket, mondván, nincs okuk aggodalomra, a nyugdíjak nemcsak biztonságosak és rendszeresek lesznek, hanem növekednek is.

Mali miniszter elmondta a Tanjug hírügynökségnek, hogy az IMF képviselőivel októberben tartandó találkozó egyik témája a nyugdíjemelés svájci modelljének finomítása lesz. Szerinte a svájci modell a lehető legjobb megoldás, védi a nyugdíjasok érdekeit. Az időseknek azt ígérte, hogy a következő napokban véglegesítik a jövő évi nyugdíjemelést.

Tao Zhang vezérigazgató-helyettes, az IMF megbízott elnöke szerint a költségvetést az állami beruházásokra kell összpontosítani, amelyek döntő fontosságúak lesznek a növekedés támogatásában, miközben korlátozzák az állami szektorban a bérek és a nyugdíjak emelését. Đuro Perić, a Szerbiai Egyesült Nyugdíjasok Pártjának tagja, a Szerbiai Nyugdíjas Szövetség volt elnöke szerint először is azt kell elmondani, hogy nincs szó nyugdíjemelésről, csak korrigálásról, kivéve, ha a kormány további emeléssel nem szándékozik boldoggá tenni a nyugdíjasokat, amit Perić nem tart valószínűnek.

Neves közgazdászok szerint sem várható emelés, csak kiigazítás a svájci képlet alapján. Meg nem erősített információk szerint jövőre is érvényes lesz a mérce (50 százalék infláció és 50 százalék bérnövekedés) védőklauzula nélkül. Az utóbbi azt jelenti, hogy nem lesz rendkívüli összehangolás, ha az átlagnyugdíj az átlagbér 50 százaléka alá csökken (júniusban az átlagnyugdíj az átlagbér 46,49 százaléka volt).

A nyugdíj-összehangolás módosítása törvénymódosítást feltételez. Erre az idén kicsi az esély. A törvény értelmében január elsején a nyugdíjakat a 2019 júliusától 2020 júliusáig terjedő időszak 50 százalékos bér- és inflációnövekedéséhez igazítják. A statisztikai intézet kimutatása szerint a 2019 júliusa és 2020 júliusa közötti időszakban a nettó átlagkereset 7,6 százalékkal, az infláció 2 százalékkal növekedett. A számadatok összeadása és megfelezése után (3,8 + 1) 4,8 százalékot kapunk. A hatályban levő nyugdíjtörvény értelmében körülbelül ekkora kiigazításra számíthatnak a nyugdíjasok, hacsak a statisztikai intézet nem rukkol elő újabb, módosított adatokkal.

TAKÁCS Magda