Egyre több idősebb dán dolgozik. A járvány évei alatt létszámuk a munkaerőpiacon tovább nőtt. A Dán Munkaügyi és Foglalkoztatási Ügynökség legfrissebb adatai szerint 2021 decemberében a 65 és 69 év közötti dán állampolgárok 25 százaléka dolgozott, míg 2020 decemberében 22, 2019 decemberében 19 százalékuk. 2011-ben ez mindössze 15 százalék volt. Az egyik nyugdíjbiztosító vezető tanácsadója szerint a tízéves fejlődési irány mögött Dániában a nyugdíjkorhatár folyamatos emelése áll. Az elmúlt években azonban a munkaerőpiacon is elmozdulás történt, mivel egyre több idős ember szeretne tovább dolgozni, ha teheti. Ez is hozzájárul ahhoz, hogy a dánok tovább maradnak a munkaerőpiacon, és később mennek nyugdíjba (2021 decemberében Dániában a 65 és 69 év közötti 323 221 főből 80 899 még mindig dolgozott).
Legutóbb 2022. január 1-jén hat hónappal megemelték a nyugdíjkorhatárt, amely jelenleg 67 év. A következő változás 2030-ban várható, amikor 68 évre növelik.
Annak ellenére, hogy az idős lakosság körében növekszik a foglalkoztatási ráta, az adatok azt mutatják, hogy sok idős ember alkalmazásától még mindig ódzkodnak egyes munkaadók.
A dán parlament jelenleg azt a törvényjavaslatot vitatja meg, amely lehetetlenné tenné a munkáltatóknak, hogy megkérdezzék, hány éves a jelölt.
Szerbiában is egyre több nyugdíjas dolgozik
Többnyire alacsonyabb fizetést kapnak, mint az állandó foglalkoztatottak. A Köztársasági Nyugdíj- és Rokkantbiztosítási Alap adatai, valamint az utólagos szolgálati idő alapján és a nyugdíj összegének újbóli megállapítására irányuló kérelmek száma alapján úgy becsülik, hogy a nyugdíjasok összlétszámának 2,5 százalékát, illetve mintegy 42 000 nyugdíjast vettek fel a munkaviszonyként kezelt biztosítási alapba.
Milan Grujić, a Szerbiai Nyugdíjasok Szakszervezetének elnöke szerint a teljes nyugdíjas népesség 15 százaléka dolgozik. Olyan emberekről van szó, akiknek el kell látniuk a családjukat, és pénzre van szükségük, mert a kis nyugdíjuk kevés a létminimum lefedésére. A foglalkoztatott nyugdíjasok által végzett munkakörök nagyrészt a megszerzett végzettségükhöz kötődnek, többnyire gépkocsivezetők, fizikai-műszaki biztosítók, speciális foglalkozások mesterei, hegesztők, építőmunkások, de ápolók, orvosok is. Vannak olyanok is, akik szaktudásukból adódóan hivatalosan nyugdíjba vonulva is ugyanabban a cégben dolgoznak tovább.
A Szerbiai Munkaadók Uniójának tiszteletbeli elnöke, Nebojša Atanacković szerint nemcsak nálunk, hanem az egész világon nagyon sok nyugdíjas dolgozik. A szaktudásuk és a fiatal munkatársak hiánya miatt szükség van a munkájukra. Jómaga – tapasztalatai alapján – gyakran elégedettebb a nyugdíj előtt álló vagy nyugdíjas dolgozók munkájával, mint a fiatalabbakéval, kivéve persze, ha nem a fizikai erő és az energia a domináns.
Kit hogyan foglalkoztathatnak?
Az öregségi vagy előrehozott öregségi nyugdíjban részesülők minden biztosítási alapon dolgozhatnak: munkaszerződéssel, önálló vállalkozást indíthatnak, de a nyugdíjigénylés benyújtásakor biztosításon kívül kell állniuk. A dolgozó nyugdíjas nyugdíja akkor állapítható meg újra, ha a járulékot legalább egy évig fizették. Ez csak az öregségi nyugdíjasokra vonatkozik.
A rokkantnyugdíjas csak rövidebb ideig, munkaszerződés nélkül dolgozhat, tehát munkaszerződéssel nem, mert akkor az előzetesen megállapított teljes munkaképesség-vesztést az ellenőrzésen felül lehet vizsgálni, ami kockázatos, mert a nyugdíjjogosultság elveszhet!
A hivatásos katonák és rendőrök a nyugdíjjogosultság gyakorlása esetén is foglalkoztathatók, illetve önálló tevékenységet folytathatnak, de nem a korábban betöltött szolgálatban. Továbbá nem jogosultak új összegű nyugdíj megállapítására a későbbi szolgálati idő alapján.
A családi nyugdíjasok munkaszerződéssel dolgozhatnak, valamint ideiglenes és alkalmi munkát végezhetnek, ha a kapott havi kompenzáció nem éri el a járulékfizetés időpontjában érvényes legalacsonyabb járulékalapot. Ha elhelyezkednek vagy saját vállalkozást indítanak, kötelesek haladéktalanul értesíteni a Nyugdíj- és Rokkantbiztosítási Alapot, mert a nyugdíjuk folyósítása szünetel.
Azok a nyugdíjasok, akik más országban dolgoztak, munkájuk folytatása során ügyeljenek arra, hogy a külföldi nyugdíjjogosultság megszerzését megakadályozzák, minden országban sajátos szabályozások vonatkoznak erre a területre.
TAKÁCS Magda