Összesen három, többek között a címben megfogalmazott kérdést tettük fel az adai, a magyarkanizsai, a szabadkai, a topolyai és a zentai önkormányzati választáson induló pártoknak, polgári csoportoknak és koalícióknak. Érdekesség, hogy a jelenlegi hatalmat alkotó két párt, a Vajdasági Magyar Szövetség és a Szerb Haladó Párt egyik helyi szervezete sem kívánt élni a lehetőséggel, nem válaszoltak a kérdéseinkre.

ADA

Adán csak a hármas szám alatt induló lista vezetője, Csonka Áron, a (Vajdasági Magyarok Demokratikus Közössége – VMDK) válaszolt a kérdésekre.

  1. Mit tartanak a jelenlegi hatalom legnagyobb erényének?

Csonka Áron (VMDK, 3-as sorszámú lista): Nem igazán jut eszembe olyan erény, amit érdemes volna kiemelni. Talán – ha az ő oldalukról nézem – a folyamatos médiai manipuláció, politikai marketing, amin keresztül a semmit is valaminek mutatják be, és ezzel hitegetik a szavazópolgárokat.

  1. Mi az, amiben a városvezetés az elmúlt időszakban alulteljesített, és változtatnának rajta?

A jelenlegi városvezetés hatalmas adósságokat halmozott fel (hosszú távú, nagy kamatú banki kölcsön a wellness felépítéséhez, amihez felelőtlen költekezés párosult), nem tudta szervizelni azt, és ezért el kellett adnia számos ingatlant, községi termőföldet (114 hektár Törökfalun), a moholi Orlovacsát… Alulteljesített a kommunális gondok rendezése terén; folyamatosan égő és bűzölgő szeméttelep, ihatatlan csapvíz, rendezetlen, kátyús közutak (Ada–Törökfalu út, Mohol forgalmas utcái), minőségtelen kivitelezés és befejezetlen közvilágítás a kerülőútnál lévő új körforgalomnál, ugyanitt a magyar nyelvű közlekedési táblák és feliratok mellőzése, ami törvényes előírás lenne,  rendezetlen tiszai strand, rendezetlen játszóterek, felemásan karbantartott iskolai, óvodai épületek, teljesítetlen ígéretek a csatornahálózat kiépítésénél (hová tűnt el a polgárok által befizetett 200 euró?), a községi támogatásokat háromnapos, eldugott pályázatokon keresztül osztják szét, sógor, koma módon, favorizálva azokat, akik a holdudvarukhoz tartoznak.

  1. Miért szavazzanak önökre a polgárok?

Mert megoldást kínálunk a felsorolt problémákra, valamint, mint egyedüli ellenzéki lista, visszavinnénk az emberek hangját a döntéshozatalba. Olyan témákat indítanánk, amelyek a polgárok érdekeit képviselik, számonkérnénk a választási ígéreteket, leállítanánk a felelőtlen költekezést, a község további eladósodását, kezdeményeznénk az ingyenes óvodai éllátást, ingyenes tankönyvek biztosítását általános iskolás diákok számára, rendbe tennénk a házvásárlási pályázatokat (szociális lakásépítési alap visszaállítása), biztosítanánk az intézmények, utak, járdák folyamatos karbantartását, rendszerbelileg rendeznénk a szeméttelep és az egészéges ivóvíz körüli problémákat, a nagyberuházásoknál nem engedélyeznénk a túlszámlázást, szorgalmaznánk az egészségügyi ellátás minőségének növelését, ne kelljen magánúton elvégezni minden egyes kivizsgálást, a törökfalvi iskolát kibővítenénk új tanteremmel, hogy minden gyermek egy váltásban járjon iskolába, rendeznénk az Ada–Törökfalu-út felújítását, Moholon összekötnénk a Vasút utcát az Ipari úttal, illetve folytatnánk a Moholi Nagyút építését, Völgyparttal való összeköttetését, a tiszai strandot folyamatosan karbantartanánk, megnövelnénk a születendő gyermekek után járó támogatást 70.000–120.000 dinárra, ezzel is támogatva a szülőket és a demográfiai mutatók javítását, Adán megfelelő parkolókat alakítanánk ki a piacnál, községi támogatást csak azoknak ítélnénk oda, akik hazai munkaerőt alkalmaznak, népszavazáson keresztül felülvizsgálnánk a helyi hozzájárulás mértékét. A fent felsoroltak alapján kérjük Ada Község polgárait, szavazzanak a VMDK – Csonka Áron 3-as számú listára!

MAGYARKANIZSA

Csakúgy, mint Adán Magyarkanizsán is három alternatíva közül választhat, aki szavazni szeretne június 2-án. A Vajdasági Magyar Szövetség és Szerb Haladó Párt listája után harmadikkén az ellenzéki Szabad Polgárok Mozgalma – Magyarkanizsát választom – Vladimir Hajder lista szerepel majd a papíron. Magyarkanizsán Fejsztámer Róbert, a VMSZ listavezetője válaszlevelében annyit írt, nem szeretne élni a lehetőséggel, és a kérdéseinkre válaszolni. Így ebben a községben is az ellenzék élt a lehetőséggel.

Mit tartanak a jelenlegi hatalom legnagyobb erényének?

Vladimir Hajder (Magyarkanizsát választom, 3-as sorszámú lista): Nem szeretnék erényekről és hibákról nyilatkozni. Az én nevem ezen a listán szerepel, és ez a válasz minden kérdésre. Erre a kérdésre a polgárok válaszolnak majd június másodikán, és abból kiderül majd, hogy rendben vannak-e a dolgok, vagy sem. Ebben a pillanatban úgy gondolom, hogy a választ megadtam, úgy érzem, a polgároknak elegük van az ellenségeskedésből, veszekedésből, mi arra figyelünk, mi az, amivel hozzá tudunk járulni a közösség fejlődéséhez.

Mi az, amiben a városvezetés az elmúlt időszakban alulteljesített, és változtatnának rajta?  

Mi, a régi-új képviselők, akik már voltak a hatalom részei, beszélgethetnénk a különböző területekről. Nem szeretném kommentálni azt, hogy mit tettek jól és rosszul, a mi elképzelésünk az, hogy jó javaslatokat tegyünk annak érdekében, hogy a polgároknak jobb legyen, csak ez az itt lakók érdeke, semmi más. A polgárokat jobban be kell kapcsolni a döntéshozatalba. Helyi emberekkel kell megoldani a vállalatok vezetését, az önkormányzati helyeket. Tenni kell azért, hogy az emberek ne menjenek el a községből, ne távozzanak valamelyik nyugati országba. Ez komoly probléma, de dolgozni kell rajta.

Miért szavazzanak önökre a polgárok?

Mi néhány éve, vagyis a polgárok, akik a mi a listánkon szerepelnek, eldöntöttük, fontosnak tartjuk, hogy legyen egy harmadik lista a községben, legyen egy alternatív lehetőség. A polgárok tudják a legjobban, hogy elégedettek-e az elmúlt 7–10 év községvezetésével. Nagyon gyorsan összegyűjtöttük a szükséges aláírásokat, ezek szerint a polgárok nyitottak erre az opcióra. Biztos vagyok benne, hogy egy ilyen demokratikus közegben, mint amilyen Magyarkanizsa, erre szükség van, és sikerre is lehet vinni.

SZABADKA

Szabadkán öt lista közül választhatnak a szavazópolgárok. A Szerb Haladó Párt, a Vajdasági Magyar Szövetség, és a Kulturális Szabadkáért – Árokszállási Márta nevet viselő listának hiába küldtük meg kérdéseinket, választ nem kaptunk. Igaz, Árokszállási Márta ígéretet tett, hogy a válaszait megküldi, de végül ez nem történt meg. Választ a Vajdasági Horvátok Demokratikus Szövetségétől és az egyetlen ellenzéki lista, a Szabadka az erőszak ellen – Szabadkát választom – Nela Tonković koalíció polgármesterjelöltjétől kaptunk.

Mit tartanak a jelenlegi hatalom legnagyobb erényének? 

VHDSZ (3-as sorszámú lista): Pártunk szemszögéből a jelenlegi szabadkai hatalom legnagyobb erénye, hogy képes bizonyos infrastrukturális projektek megvalósítását biztosítani, gondolunk itt például az utak, középületek egy részének felújítására, illetve munkahelyeket teremtő beruházások idevonzására. Kritikusan szemlélve azonban ezeket a projekteket gyakran nem kellően átláthatóan valósultak meg, és a város hosszú távú fejlesztése helyett rövid távú célokra irányultak. A stratégiai tervezés és annak hiánya, hogy a polgárokat bevonják a döntéshozatalba, azt eredményezte, hogy sok projektet az érdekelt közösségekkel való egyeztetés nélkül valósítottak meg, ami különösen nyilvánvaló a horvát nemzeti kisebbség esetében. Bár bizonyos lépések megtörténtek, ezek összhatása korántsem kielégítő, hiszen nincs olyan átfogó jövőkép az egész város fejlődéséről, amely minden polgárt magában foglalna, és minden nemzeti közösség számára egyenlő esélyeket biztosítana.

 

Nela Tonković (Szabadka az erőszak ellen – Szabadkát választom, 4-es sorszámú lista): Be kell vallanom, hogy ez a kérdés váratlanul ért, és sokáig gondolkodtam. Úgy értelmezem, hogy ez a kérdés egy felhívás arra, hogy komolyan átgondoljuk, hogyan viszonyult ez a hatalom a városhoz az elmúlt tíz év alatt. De beszélhetünk-e egyáltalán jó vezetésről egy olyan helyzetben, ahol a polgárok bátortalanokká váltak, nem érzik szabadnak magukat, levertek, és úgy vélik, semmi sem múlik rajtuk? Szabadkáról túl sok ember költözött el azóta, amióta a jelenleg vezetés van hatalmon. Talán a jelenlegi hatalom egyetlen erénye, hogy Szabadka városként még mindig ugyanazon a helyen található, mint ahol annak idején megalakult. Vagy hogy a városháza épülete még mindig áll, igaz, hogy elég borzalmas állapotban? Erénynek azt tartjuk, hogy ha a teljes közösség irányába megvalósuló jó akaratot tudunk tetten érni, az pedig jóval tágabb érzés, mint az, amikor csak magunkért vagy a családunkért aggódunk. Ez az erény sajnos nem valósult meg az elmúlt tíz évben.

Mi az, amiben a városvezetés az elmúlt időszakban alulteljesített, és változtatnának rajta?  

VHDSZ: A jelenlegi szabadkai városvezetés súlyos kudarcot vallott több kulcsfontosságú területen, amelyek létfontosságúak a város általános fejlődése és a polgárok jóléte szempontjából. Először is a kormány szisztematikusan figyelmen kívül hagyja a Horvát Iskolaközpont Szabadkán történő létrehozását, amely a horvát nyelv és kultúra megőrzésének kulcsfontosságú projektje, hiánya pedig jelentősen korlátozza a horvát fiatalok oktatási lehetőségeit. Aggasztó tény, hogy az elmúlt tíz évben egyetlen horvát sem dolgozott a közigazgatásban, ami egyértelműen jelzi közösségünk diszkriminációját, marginalizálódását. A kormány emellett szisztematikusan kerüli a kommunikációt a horvát közösség legitim képviselőivel, ami tovább rontja a kirekesztettség és az igazságtalanság érzését a szabadkai horvátok körében. A város azon helyein, ahol jelentős számban élnek horvátok, továbbra sincs kiépítve a kommunális és egyéb infrastruktúra, ami tovább bonyolítja az életkörülményeket, és hozzájárul e területek elnéptelenedéséhez. Ezért a Vajdasági Horvátok Demokratikus Szövetsége átfogó megközelítést javasol e problémák megoldására. Az igazságos Szabadkáért nevet viselő platformunk célja, amely tíz kulcsfontosságú ponton alapul, hogy Szabadka városként egyenletesen fejlődjön.

 

Nela Tonković: Szabadkán túl sok nyitott kérdés van, felsorolásuk pedig egy nagyon hosszú lista lenne azokról az igényekről, amelyek a polgárok részéről érkeznek, s amelyeket a hatalom sohasem akart, vagy csak egyszerűen nem nézett szembe velük, hogy végre megoldja azokat. Éppen ezért a kulcsfontosságú változás, amit mi kínálunk ezeken a választásokon, az a polgárokhoz és a város igényeihez való felelősségteljes hozzáállás. Az, amin mindenképpen változtatni kell, a helyi politizálás modellje, vagyis amelynek központi elemének kellene lennie, hogy a város érdekében cselekedjen, a közösségért tegyen, és ne a magánérdekek mentén. Egyértelmű, hogy egy város csak akkor lehet valóban jó hely az élethez a polgárai számára, ha azt a tudás és felelősségteljes vezetés irányítja, nem pedig a politikai párthoz való tartozás és megfelelés mentén. Mélyen hiszünk abban, hogy az a politika, amelyben nincs helye a polgárokkal való egyeztetésnek, a bizalom kiépítésének, a múlté. Alapfeladatunknak tekintjük, hogy olyan közhangulatot teremtsünk, amelyben a szabadság, a párbeszéd és a város iránti szeretet a feltétele bármelyik, tehát a legkisebb városi beruházásnak is.

Miért szavazzanak önökre a polgárok?

VHDSZ: Azért szavazzanak a polgárok a jelöltlistánkra, mert mi vagyunk az egyetlen olyan politikai opció, amely következetesen szorgalmazza a valódi változásokat. A VHDSZ a horvát közösség hiteles képviselőjeként egy tízpontos platformot kínál, amely magában foglalja a horvát nyelvű oktatási programok átfogó erősítését, valamint a horvát kultúra és művészet nagyobb mértékű képviseletét a kulturális intézményekben, mert identitásunk megőrzése döntő fontosságú közösségünk jövője szempontjából. Az életminőség javítása szempontjából kulcsfontosságú a kommunális és egyéb infrastruktúra fejlesztése, beleértve az új utak, iskolák, egészségügyi intézmények és egyéb létesítmények felújítását és építését. Platformunk részét képezi a mezőgazdaság támogatása, az oktatás és a modern technológiákhoz való hozzáférés, valamint a fenntartható fejlődés és a környezetvédelem támogatása is. Az egészségügyi szolgáltatások elérhetőségének és minőségének biztosítása, különösen a vidéki és a kevésbé fejlett területeken, valamint a szociális védelmi programok kidolgozása a legsebezhetőbb csoportok számára, beleértve az időseket, a fogyatékkal élőket és a rászoruló családokat, kulcsfontosságúak egy befogadó társadalom felépítésében. Programunkkal világos üzenetet szeretnénk küldeni: Szabadka jövője az emberekben, az ő kreativitásukban, munkájukban és azon képességükben rejlik, hogy közösen építsenek egy jobb holnapot.

 

Nela Tonković: Erre a kérdésre egyszerű a válasz: azért, mert szeretnénk, ha a városunk jobb, élhetőbb lenne, és tisztában vagyunk azzal, hogy ezt csak akkor érhetjük el, ha az itt lakókkal együtt teszünk ezért. Egy várost a benne élő polgárok jó szándéka élteti, a szándék, hogy az a közösség szolgálatában álljon annak érdekében, hogy a benne élő polgárok minden tagja a lehető legjobb életét élhesse. Természetesen a tervünk nyilvános, és bármelyik szabadkai polgár felkereshet bennünket, kérdéseket tehet fel, és megoszthatja velünk az ötleteit. Könnyű minket elérni, mert szomszédok vagyunk. Szomszédok, akik most egy komoly munkába fognak, közösen.

TOPOLYA

Topolyán három lista szerepel majd a szavazólapon: első helyen a Vajdasági Magyar Szövetség, a másodikon a Szerb Haladó Párt – Topolya holnap, a harmadikon pedig az egyetlen ellenzéki tömörülés, a Topolya holnapután. A Topolya holnapután koalíciót a Demokrata Párt, a Zöld-baloldal Front, a Szerbiai Népi Mozgalom, a Szabadság és Igazság Pártja, a Vajdasági Magyarok Demokratikus Közössége, valamint a listavezető polgári csoportosulás, az Aleksandar Bajić vezette aktivista Martináért polgárok csoportja alkotja. Egyedül ők voltak hajlandóak válaszolni a kérdéseinkre, az első két listától semmilyen válasz nem érkezett.

Mit tartanak a jelenlegi hatalom legnagyobb erényének? 

Cservenák Péter: Tehetséges fiatal tagjaik helytállnak néha, véletlenül közérdeket képviselnek. Okos, művelt fiatalemberek, csak sajnos nem mernek önállóan gondolkodni, vagy legalább cselekedni. Sajnos a központi pártirányítás sulykolja őket, pedig tisztában vannak közösségünk problémáival, látják, „kiszagolják” ezeket. A sok „átszálló” párttag között elvesznek azok, akik egyenes gerinccel Csubela Ferenc morális hagyatékát örökölték, melyet részben Kasza is átmentett, és a pásztori dinasztia teljesen bezúzott. Tagságuk egy részét szerencsénkre kizárták soraikból, belőlük és a civil szervezetekből alakult a Magyar Mozgalom. A VMSZ-nek minden elismerésem, ahogyan szabotálta az MM tevékenységét minden síkon. Nem tűrte a vitát. Káprázatos, ahogy a haladókkal való együttműködés nemzeti érdekként lett eladva a magyaroknak itthon és külföldön. A Prosperitati Alapítvány által hatalmas pénzek jutottak Vajdaságba, ezt el kell ismerni, viszont azt is, hogy ennek ellenére a lakosaink száma csökkent, nagyobb arányban, mint a többi itteni nemzet száma. Sikerült kiépíteni a topolyai városi szennyvíztisztítót. A többi szennyező törvényes kötelessége lett volna saját részre kiépíteni. A Szerb Haladó Párt tagjairól sem sok jót tudok mondani, az exradikálisokat, a Nagy Szerbia után EU-ért „síkra szálló” Vučićot próbálják tisztára mosni. Közülük sokan gyermekkori barátaim, polgártársaim, centralista pártjuk nem engedi meg az önálló gondolkodást és cselekvést nekik sem. Pedig ők is szagolják, látják a tényállást.

Mi az, amiben a városvezetés az elmúlt időszakban alulteljesített, és változtatnának rajta?  

Az egészségügyet tönkretették, 1 millió euró sikkasztása után sem lett meg a tettes, a topolyai költségvetésből fizették vissza ezt az adósságot (!). Környezetvédelmi szempontból a Krivaj menti területeken védett állatok és növények életterének tönkretétele, az atlétika pálya és a tornaórák lehetőségének a beáldozása, a közterületek magántulajdonba való átjátszása apró pénzért, a magánterület növekedése érdekében, a köztulajdonú medence méreteinek zsugorítása, emiatt nem olimpiai méretű és az úszósportok szabványának megfelelő medence építése, a közvállalatok szakszolgálatainak pártérdekű beáldozása. A Komgrad közvállalat többmilliós profittermelése, mely nyereség felét a költségvetésbe fizetik. A Községi Képviselő Tanács (KKT), a Községi Tanács munkája nem nyilvános. Ellehetetlenítik a közvitát, amely viszont konstruktív lehetne. Ennek mintapéldája a városrendezési terv, melyben a déli ipari zónát észak felé, a városközpont felé (!) akarták bővíteni. A központunk, játszótereink, gyalogjárdák, homlokzatok, régi védett épületek siralmas állapotát meg kell változtatni. Babakocsival, kerékpárral veszélyes a közlekedés. Meglévő kerékpárutainkat elhanyagolták. Röhejes, hogy amint választásokat írnak ki, rögtön egy játszóteret építenek, ahelyett, hogy a meglévőket javítanák meg. Nagyon jó ötlet a tavon a kemping, csak be kéne fejezni és működtetni réges-régen. A felelősségteljes beosztásokra pártmegfelelő dilettánsok inkompetens döntéshozói különös veszélyt jelentenek községünkre.

Miért szavazzanak önökre a polgárok? 

Szakmai köreikben eredményes szakemberek a jelöltlistánk szaktudását és becsületét kínálják fel arra, hogy a köz érdekében tevékenykedjenek. Nem pártérdeket, és nem közérdekként bemutatott magánérdekeket képviselünk. Alkotmányunk és más törvényeink betartására kényszerítenénk a jelenlegi korrupt rendszert. Síkra szállunk a gyermekek jogaiért, az egészséges, élhető környezetünkért, egészségügyünket megpróbálnánk talpra állítani, és a többi közvállalatból is megpróbálnánk megszüntetni a közpénz kiszipolyozását magán- és pártkasszákba. Gazdaságunkat fel szeretnénk lendíteni, tisztességes bérezést szorgalmaznánk a munkásainknak. Jelenlegi állapotunkat, melyben minimálbért fizetnek, majd a többit borítékban kapják az alkalmazottak, helytelennek tartjuk. Így a nyugdíj minimális összeg, a tisztességes öregkor ellehetetlenül a magánérdek gyarapodása miatt. A helyi járulék sem szükséges, ugyanis ha a költségvetésbe befolyó összegek nagyobbak, iskoláinkra, óvodáinkra többet fordíthatnánk. Azt is látjuk, hogy a bérezésre kirótt jutalékok magassága kényszeríti erre a lépésre a munkaadókat, ezen is változtatni kell. Tanáraink, óvónők, nővérek, orvosok és egyéb köztisztviselők megbecsülése érdekében szállnánk síkra.  Élhetőbb környezetet próbálunk létrehozni, mely esetén reméljük, a honvágy visszavonzaná elköltözött honfitársainkat, és a tisztességes, gond nélküli megélhetés nem keltene külföldi munkavállalás iránti egzisztenciális kényszert.

ZENTA

A Tisza menti városban a VMSZ és a Szerb Haladó Párt nem válaszolt a három kérdésre, ellentétben a hármas, a négyes és az ötös sorszám alatt induló listákkal, amelyek éltek a lehetőséggel.

Miért döntöttek úgy, hogy önállóan indulnak a választásokon?

Szabó Dékány Zsófia (Együtt a jobb Zentáért, 3-as sorszámú lista):

Azért döntöttünk úgy, hogy önállóan indulunk a 2024-es önkormányzati választásokon, mert új színezet kell a községi politikai palettán, akik pártoktól és csoportosulásoktól függetlenek, és kizárólag a község problémáival foglalkoznak. A politikai, gazdasági és más jellegű döntéseket, melyeket a polgári csoportosulás hoz, nem befolyásolja semmilyen külső tényező sem politikailag, sem etnikai, sem vallási szempontból. Az elképzelt terveket kizárólag a községre összpontosítva, a polgárok érdekeit figyelembe véve és a törvény betartásával valósítanánk meg.

Rácz Szabó László (Magyar Polgári Szövetség, 5-ös sorszámú lista):

Számoltunk az önálló listaállítással is, és az ellenzéki nagykoalícióval is. Sokáig úgy tűnt, hogy akár szeptemberig is eltarthat az akkori lesz, nem lesz, ha lesz, nem lesz csiki-csuki tárgyalás a  belgrádi hatalom és az ellenzék között. A szerb hatalmi párt délelőtt 11 órakor még határozottan ellenezte a belgrádi és egyéb helyhatósági választások egy napon történő megtartását, majd 15 órakor bejelentették, hogy mégis egy napra kerül minden. Igen, ezt az aljasságot – nem nevezhető másként – megszoktuk, csak éppen nem tudunk, és nem is akarunk hozzászokni. Szerbia még csak gyermekcipőben jár az államiság terén. Komoly országokban a választások után azonnal meghatározzák a következő választások dátumát, akár évekkel előre.

Az adott helyzetben úgy véltük, hogy a nagyon szűk időkereteken belül egy teljes ellenzéki listát kellene összeállítani. Nem rajtunk múlott, hogy nem jött össze, és emiatt nem érzünk semmilyen felelősséget. Világossá vált, hogy saját listát kell felállítanunk. Megmaradtunk a már évtized(ek) óta megszokott ZENTA A ZENTAIAKÉ név mellett, amelyet az 5-ös sorszám alatt találnak meg a szavazók a szavazólapon.

Miért döntöttek úgy, hogy koalícióban (Magyar Mozgalom, Szerbia Népi Mozgalma, VMDK) indulnak a választásokon?

Goran Jovanović és Sándor József (Szerbia Népi Mozgalma, Magyar Mozgalom, VMDK, 4-es sorszám):

Azért döntöttünk az összefogás mellett, mert nem szerettük volna az ellenzéki szavazatok szétforgácsolását, és az ellenzék minél jobb választási eredményét szerettük volna segíteni. Együtt jobb eredményt érhetünk el, több mandátumot szerezhetünk, és így nagyobb teret kapunk a választások utáni döntések befolyásolására. Ha a többi ellenzéki lista is jól szerepel, a jelenlegi rossz hatalmi koalíció leváltásához is hozzá tudunk járulni.

Mit tartanak a jelenlegi zentai hatalom legnagyobb hibájának? 

Szabó Dékány Zsófia: A legnagyobb hiba a zentai hatalom részéről a községgel és a lakossággal való nem törődés, és az üres választási ígéretek, melyek megvalósulatlanok maradnak, ahogyan ezt az elmúlt harminc év is bizonyítja. A községi költségvetésből a pénz elfolyik, nem fejlődik az ipar, sem az infrastruktúra, a közintézmények pedig egyre elhanyagoltabbak. Az ipar nem is fejlődhet, mert teljesen leépítették. Községi színten a  lakosság száma megfeleződött, hatalmas az elvándorlás. Az itt maradt lakosság nagy része elöregedett, akiknek a meglévő problémáival a községi közintézmények nem foglalkoznak. A roma közösség integrálódása is égető kérdés, amire a községi vezetőség nem akar megoldást találni.

Az iparral párhuzamosan a mezőgazdaság leépülése is folyamatos, a városi mezőgazdasági önigazgatások tökretételével és a törvénytelen privatizációkkal munkahelyek szűntek meg, és a mezőgazdasági termelők száma is nagymértékben csökkent a megnehezedett körülményeknek köszönhetően.

Egész utcák világítás nélkül vannak, az iskolák környékei, sőt, Zenta központja is nagyon sötét, és egyes városnegyedek kivilágítatlanok, ami miatt veszélyes az esti, éjszakai közlekedés a község területén.

Egyfajta községi színtű válságban vagyunk, amit a jelelnlegi zentai hatalom nem is akart megoldani, és ez önmagában véve már nem hiba, hanem nagyon súlyos vétség.

Goran Jovanović és Sándor József: Tarthatatlannak tartjuk, hogy az állami munkahelyek esetében nem a rátermettség és a szakmai tudás, hanem kizárólag a pártkönyv számít, s csak azok kaphatnak munkát, akik a jelenlegi hatalmat támogatják. A jelenleg hatalmon lévő pártok közötti állandó torzsalkodás és civakodás akadályozza a város fejlődését, kárt okozva ezzel a községben élőknek. Az öt, választáson induló lista ugyanazokkal a célokkal kampányol, vagyis a községben élők pontosan tudják, mik a gondok és a problémák, amire egyeseknek több évtized sem volt elég idő, hogy ezeket megoldják, pedig Zenta többet érdemel.

Rácz Szabó László: Zentát a Szerb Haladó Párt és a Vajdasági Magyar Szövetség koalíciója vezeti, amely egy Zentára kényszerített nagyon káros koalíció, mert a két fél egymást marja, alávágnak, akadályozzák egymást. Zenta pedig szenved. A VMSZ ennek fejében megkapja az államtitkári helyeket, ami haszontalan itt, a végeken, hiszen ebből a vezéreknek van hasznuk. Egy ilyen párt polgármestere önállóan nem tehet semmit, mindent meg kell kérdeznie. Nem lobbizhat, forrásokat nem kereshet, mert azt a belgrádi vagy a szabadkai pártközpont intézi, Zenta pedig a lehulló morzsákon él.

Fokozza a bajt, hogy a pártvezérek Zentával szemben ellenérdekeltek, talán még ellenségesek is, csak a szavazatainkra hajtanak. Ezt bizonyítja a tény, miszerint  a választásokat megelőzően hirtelen beindulnak az útépítések, a beruházások (egyet lépünk előre), majd utána 4 évig megy a pénzek eltérítése, semmi munka (kettőt, hármat lépünk hátra). Tehát van pénz, de amíg nem jön el a választások ideje, amikor kell szavazat, addig nem érdekeli őket a nép. Mi ezt meg tudnánk fordítani.

Miért szavazzanak önökre a polgárok?

Szabó Dékány Zsófia: A polgári csoportosulásunkban a társadalom minden rétege képviselteti magát nemzeti, etnikai és vallási hovatartozástól függetlenül, mivel közös problémáink vannak, megpróbál megoldásokat találni a felmerülő községi gondokra. A községi költségvetés megfelő átcsoportosításával, kis- és nagyüzemek létesítésével – befektetők által – új munkahelyek teremtésével és a turizmus fellendítésével számos probléma megoldható, de ehhez szükség van a község lakosságának segítségére. Ha bizalmat kapunk a polgároktól, akkor nekilátunk közös céljaink megvalósításának:

a zentai gazdaság és mezőgazdaság fejlesztése; idősek otthonának létesítése; a közvilágítás felújítása; turizmus fellendítése is megoldható célkitűzés, melyet egy gyógyfürdő nyitásával is elő lehet segíteni; a Tisza-parti sétány rendbetétele; támogatás a kis- és középvállalkozóknak; utak és gyalogjárdák kiaszfaltozása, valamint karbantartása; a volt kaszárnya nyugati területén egy parkoló kialakítása, amikor havonta vásárt rendeznek, az ide látogatók tudjanak hová parkolni, ne a mellékutcákat torlaszolják el; nagyon fontos szempont a városi távfűtés árának reális meghatározása; a községi állami földek bérbeadásának kérdése is megoldható – kizárólag a község területén élő mezőgazdászok számára legyen kiadható; a roma kissebség integrációja is a programunkban szerepel. Őket ugyanúgy be kell vonni a zentai közéletbe, politikába, gazdaságba és minden más ágazatba, ahol alkalmazni lehet a községi munkaerőt; fontos az óvodai árak minimalizálása, a középületek felújítása, karbantartása.; a Halászcsárda üdülőtelep, valamint a Kertek HK lakónegyed és egyéb közintézmények legalizálási kérdésének megoldása; figyelmet kell fordítani az egészségügyre, az oktatásra és a kultúrára is, hogy a még itt maradottaknak, vagy akik hazajönnek, azok számára Zenta egy élhető község legyen. Közös céljaink eléréséhez mindenkire szükség van. Zentai polgárok, várjuk a segítséget: Együtt a jobb Zentáért!

Goran Jovanović és Sándor József: Erős, szakmailag feddhetetlen listánk van, amely képes megvalósítani azokat a célkitűzéseket, amelyeket a kampány során kiemeltünk: ingyenes tankönyvek a község általános iskolásainak; kihasználjuk a termálvíz adta lehetőségeket; a lehető legrövidebb időn belül idősek otthonát építünk; új játszóterek építése, valamint a jelenlegiek rendbetétele a falvakban és a városban is; kiemelt hangsúlyt fektetünk az új építkezésekre is, és a már meglévő, de leromlott állapotú kommunális infrastruktúra felújítására (közutak, járdák, vízellátás, közvilágítás); támogatnánk a civil szerveződéseket, és felkarolnánk az új ötleteiket, kezdeményezéseiket. Jobb és szorosabb együttműködést alakítanánk ki a vállalkozókkal, mivel úgy érezzük, hogy a jelenlegi hatalom ebbe nem sok energiát ölt. Megkülönböztetett figyelmet fordítanánk a gyerekek sportolási lehetőségére, együttműködve a községben található klubokkal és a szakági szövetségekkel, s igyekeznénk megtalálni annak a módját, hogy minél több gyerek sportoljon. És mindez miért? Mert Zenta többet érdemel!

Rácz Szabó László: Először is azért, mert a városvezetésből kivesszük az ideológiai megkülönböztetést, a pártterrort. Visszaadjuk ZENTÁT A ZENTAIAKNAK. Törődünk az emberekkel. Meg tudjuk oldani a városi karbantartást, építést, pénzforrásteremtést. 30 éves tapasztalattal rendelkezünk.

Ha egyre önállóbbak vagyunk, összetartunk, a hatalom is engedni fog. Ha viszont homokba dugjuk a fejünket, akkor egyre jobban felbátorodnak, és az végzetes lesz. Mi igazi összetartó, félelem nélküli, szervezett Zentát kínálunk. Szerintünk nehéz idők jönnek, ezért be kell rendezkednünk az önellátásra, a zentaiságra, a barátságra, a segítésre. Amit csak lehetséges, oldjunk meg Zentán belül, mint egy jó családban. Ezért a mi listánk nevében a ZENTA A ZENTAIAKÉ! nemcsak egy kijelentés, üres szavak, hanem az életünk. Az egészséget elsősorban őrizni kell, mi ezt a méltánytalanul elhanyagolt elvet fogjuk támogatni, amellett, hogy természetesen kell a kórház, az egészségház is. Kivizsgáljuk a szociális intézmény, az ELGAS közvállalat dolgait, idővel ingyenessé tesszük a parkolást. Megmentettük a kórházat, a bíróságot, most az adóhivatal következik. Nem uszodában, hanem valódi gyógyfürdőben gondolkodunk. Megszüntetjük a távfűtés rablógazdálkodását. Kétnyelvű úttáblák lesznek Zentán, a városháza pedig betartja majd a nyelvtörvény betűit. Valóban temérdek terv áll készen, de a döntés a szavazópolgárok kezében van. Ha igazi Zentát akarnak, akkor az 5-ös sorszámot karikázzák be a szavazólapon.