Nincs gazdája az épületnek?
Csaknem három évvel ezelőtt, 2018. október 27-én tették le a palicsi Magyar Művelődési Központ alapkövét. Az évek óta áhított épület viszonylag gyorsan fel is épült, hiszen 2019 novemberében már próbáltak is benne, és eseményt is tartottak. A beruházást követően azonban, amely határon átnyúló együttműködés keretében valósult meg, úgy tűnik, gazdátlanná vált az épület.
Tavaly szeptember óta eseményt nem szerveztek itt, és információink szerint senki sem használja az épületet, miközben a terv az volt, hogy a határon átnyúló projektet követően a palicsiak, a helyi művelődési egyesület veheti birtokba.
A kezdetek
Az építkezés a Színes Együttműködés elnevezésű, határon átnyúló szerb–magyar IPA-projekt részeként valósul meg, amely magában foglalja a Mórahalmon létrejött Kolo Szerb Művelődési Központ épületének kiépítését is. A projektum vezető kedvezményezettje a szegedi DKMT Duna–Körös–Maros–Tisza Eurorégiós Fejlesztési Ügynökség Nonprofit Közhasznú Kft., magyarországi partnere a mórahalmi Egymásért Ifjúsági és Közösségfejlesztő Közhasznú Egyesület, míg Szerbia részéről a Tartományi Regionális Fejlesztési, Régióközi Együttműködési és Helyi Önkormányzati Titkárság, valamint Szabadka és Újvidék vesz részt benne.
A projekt teljes költségvetése 3,7 millió euró, amelynek 85 százalékát európai uniós forrásokból biztosítják. A költségvetés Szabadkára vonatkozó része összesen 1,3 millió euró, ebből a város önrésze csaknem 170 000 euró. A művelődési ház földszintjén lévő központi előadóterem 250 férőhelyes, emellett öltözők, irodahelyiségek, teakonyhák is helyet kaptak az épületben, összesen 830 négyzetméteren.
Horvát Tímea, Szabadka akkori alpolgármestere a Pannon RTV-nek az átadás alkalmával azt nyilatkozta, hogy „a palicsiaknak már régóta szükségük volt egy kultúrházra, ahol a palicsi művelődési egyesületeink, ahova a palicsiak, a lakosok el tudnak jönni, és különböző kulturális programokban tudják örömüket lelni.”
Hozzátette: a közös projektnek köszönhetően a magyarok és a szerbek egymás kultúráját is könnyebben tudják megismerni, ezáltal pedig a turisztikai és a gazdasági együttműködés is fellendülhet az elkövetkező időszakban. Úgy fogalmazott: a palicsi Magyar Művelődési Központ kiépítésével csaknem hétezer palicsi polgár több évtizedes álma valósul meg.
Álom
Horvát Tímea 2020 februárjában a Magyar Szó napilapnak azt nyilatkozta, a projekt ideje alatt 59 rendezvényt szerveztek. Ez különböző előadássorozatokat, műhelymunkákat, irodalmi esteket, kiállításokat, koncerteket, filmbemutatókat foglal magában, és három nemzetközi fesztivált is itt rendeztek meg.
– De ami még ennél is fontosabb, hogy a projekt befejeztével nekünk, szabadkaiaknak, palicsiaknak örökül marad ez a gyönyörű művelődési központ, amely reményeink szerint a jövőben is számos rendezvény helyszínéül szolgál, otthont ad a Palicsi Magyar Művelődési Egyesületnek, illetve több civil szervezet előtt kitárja kapuit. A Palicsi Magyar Művelődési Egyesületnek közel 150 tagja van, akik kilenc szekcióban foglalkoznak a magyar kultúra ápolásával, hagyományőrzéssel, néptánccal, népzenével, irodalommal és képzőművészettel. Az egyesület szakcsoportjai a próbákhoz a helyi közösség termeit használták, azonban ezeket már régen túlnőtték, így számukra is nagy jelentőséggel bír az új művelődési ház – mondta az alpolgármester.
Valóság – illetékes nélkül
Miután a közösségi oldalakon arról kezdtek terjedni a hírek, hogy az épület hónapok óta üresen áll, a Szabad Magyar Szó próbálta megtalálni az illetékest, aki az épülettel és a kulturális funkciójával kapcsolatban tudna friss információkkal szolgálni. A Palicsi Magyar Művelődési Egyesület leköszönő elnöke, Csiszár Molnár Anna nem kívánt nyilatkozni az ügyben, ahogy a helyi közösség elnöke, Dobó Márta sem.
Horvát Tímeát, Szabadka egykori alpolgármesterét, aki a projekt menedzsere, telefonon értük el. Akkor annyit mondott, hogy egyáltalán nem igaz, hogy az épület gazdátlan lenne, de a járványügyi helyzet nem tette lehetővé, hogy eseményeket tartsanak az épületben.
A legutóbbi rendezvényt egyébként (ahogyan a mellékelt képen is látszik) 2020. szeptember 29-én tartották meg a projekt keretében – amikor hasonlóképp járvány volt, mint az elmúlt hónapokban. Azóta nem volt esemény az épületben, és megbízható forrásunk szerint szinte senki be sem tette oda a lábát. Az épület előtt néha lekaszálja a gazt és a füvet a helyi Palics–Ludas Közvállalat.
Horvát Tímeától végül megtudtuk, hogy az önkormányzatban Kikity Andreát kell keresnünk, aki a város gazdasági, helyi fejlesztési és idegenforgalmi titkárságának a vezetője, ő azonban feletteseire hivatkozva azt mondta, nincs, aki nyilatkozzon az ügy kapcsán.
Nem adtuk fel
Végül a közérdekű információk hozzáféréséhez való jogunkra hivatkozva kértünk adatokat a projekttel kapcsolatban, amelyekre végül mégis Kikity Andrea válaszolt, igaz, nem közvetlenül nekünk, hanem a közigazgatás vezetőjének. Ebből kiderül, hogy a projektum 2020. december 31-én lezárult. Ezt követően Szabadka város átadta a pénzügyi jelentést a Pénzügyminisztériumnak, amelyet az el is fogadott 2021. február 17-én. Végül 2021. június 9-én az összevont jelentést is elfogadta a minisztérium, amely azt jelenti, hogy a projekt hivatalosan is lezárult.
A sok bába között elveszett a gyerek?
Kérvényünkben arra is kíváncsiak voltunk, hogy a jövőben mi az önkormányzat terve az épülettel, továbbá, hogy mikor veheti birtokba a helyi művelődési egyesület, ahogyan arról a tervek szóltak, és ahogy arról Horvát Tímea nyilatkozott is. Kérdésünkre a helyi közigazgatás vezetője, Marija Ušumović Davčik a következőket válaszolta:
„Ezek az információk nem szerepelnek a közigazgatás egyetlen dokumentumában sem, így Szabadka város önkormányzata szempontjából ezek nem közérdekű információk, továbbá az önkormányzatnak egyáltalán nincsenek is ezzel kapcsolatban információi.”
Az írás végére biztosan várna az olvasó egy konklúziót. Mi csak abban reménykedünk, hogy ha nekünk nem is sikerült minden információt megtudtunk, azért az illetékesek – ha vannak ilyenek – mégiscsak tudják, hogy mit csinálnak, és hamarosan úgy lesz, ahogyan azt annak idején valaki megálmodta: a palicsiak végre birtokba vehetik a gyönyörű épületet, mi, nézők pedig élvezhetjük majd a tartalmakat. A kérdés csak annyi: mikor?
Nincs gazdája az épületnek?
TÓMÓ Margaréta