A Szerbiai Nyugdíjas Szövetség és a Függetlenség Nyugdíjas Szakszervezet ezekben a napokban nem a koronavírus okozta következményekről tárgyal, hanem arról, hogyan kezdeményezzék az államelnöknél és a kormányfőnél a 2014-től 2018-ig elvett nyugdíjrész kifizetését. Minkét szervezetben úgy vélik, hogy ha a választások előtt nem sikerül zöld ágra vergődniük a hatalommal, a nyugdíjasok végérvényesen lemondhatnak arról, hogy valaha is visszakapják az alkotmány- és törvényellenesen elvett vagyonukat.         

A Függetlenség Nyugdíjas Szakszervezet a FERPA (az Idősek és Nyugdíjasok Európai Szövetsége) tagjaként az idősek egészségi állapotának javítását a prioritások közé sorolja, és kitöltötte a nemzetközi szervezet kérdőívét az egészségügyi rendszer és szervezetének finanszírozásával kapcsolatos jellemzőiről, az egészségügyi intézmények típusairól, az egészségügyi dolgozókról, az otthoni gondozás és segítségnyújtás megszervezéséről, az idősek egészségi állapotának mutatóiról, valamint az idősek elhanyagolásáról.

A Nyugdíjasok Szakszervezete 2020. február 26-án válaszolt a kérdésekre. Kiemelte, hogy az egészségbiztosító évek óta adóssággal küzd, nincs elegendő pénzügyi forrása a törvény által előírt összes egészségügyi ellátási jog finanszírozására, az állam nem fizet elegendő pénzt az alapba azon lakosok arányában, akiknek egészségügyi ellátását a költségvetésből finanszírozza. Ezzel hosszú várakozási listák jönnek létre bizonyos diagnosztikai és terápiás eljárásokhoz, megnöveli a várakozást a szakemberek és az specialisták általi vizsgálatokra és veszélyezteti az egészségügyi ellátás minőségét. Szerbia egy fő egészségügyi finanszírozására körülbelül 300 eurót költ, ami az egészségügyi kiadások mutatója szerint az egyik legkisebb összeg Európában. Fontos megjegyezni, hogy az egészségügyi ellátás költségeinek jelentős részét a lakosok viselik. A biztosított személyek az állami szektorban sokféle szolgáltatásért fizetnek: gyógyszerek, egyes diagnosztikai szolgáltatások, kórházi kezelés, ortopédiai eszközök és segédeszközök, valamint rehabilitáció. Ugyanakkor egyes népességcsoportok mentesülnek a társfinanszírozás alól. Közéjük tartoznak a 65 évnél idősebbek, a gyerekek, a minimáljövedelemmel rendelkezők és más veszélyeztetett népességcsoportok – fogyatékkal élők, súlyos betegek stb. Az egészségügyi szolgáltatások teljes árát a magán-egészségügyi szektor fizeti, kivéve néhány szolgáltatást, amelyekre az Egészségbiztosítási Alap magánszemélyekkel szerződéseket kötött. Ezeknek a szolgáltatásoknak a száma alacsony. A biztosító teljes árat fizet olyan gyógyszerekért is, amelyek nem szerepelnek a listáján. Szerbia a polgárok zsebéből történő kifizetések szempontjából az európai országok csúcsán helyezkedik el, és ez az arány az utóbbi években folyamatosan növekszik.

Az idősek és a nyugdíjasok egészségük szempontból különösen veszélyeztetett csoportba tartoznak, ez az egészségügyi és szociális rendszer jobb megszervezését igényli. Az egyszemélyes idős háztartások és családok számára az ellátás és kezelés érdekében szükséges a támogatás és segítségnyújtás. Fontos az is, hogy teret biztosítsanak az idősek otthoni intézményes elhelyezésére, és elegendő geriatrikus és palliatív ápolási ágyat. A szerbiai probléma megvitatását Brüsszelben április végén a koronavírus miatt elnapolták. A Függetlenség Nyugdíjas Szakszervezetben abban reménykednek, hogy hamarosan napirendre tűzik a témát.

TAKÁCS Magda