A nemzetközi programot, amelyben Szerbián kívül részt vesz Albánia, Bosznia-Hercegovina, Montenegró, Görögország, Horvátország, Észak-Macedónia, Szlovénia és Olaszország egy része, az Európai Regionális Fejlesztési Alap és az IPA II Alap finanszírozza. A 2,3 millió eurós költségvetésű projekt célja az, hogy hozzájáruljon egy transznacionális ökoszisztéma létrehozásához a társadalmi innovációt szolgáló integrált egészségügyi szolgáltatások terén az idős lakosság számára. A program az idén májusában ér véget. 8 ország 10 partnere közül a Vrnjačka Banja Merkur Speciális Kórház az egyetlen szerbiai intézmény, amely részt vesz a programban az Egészségügyi Minisztérium és a Munkaügyi, Foglalkoztatási, Veteránügyi és Szociális Minisztérium támogatásával.

Dr. Dejan Stanojević, a Merkur Speciális Kórház igazgatója rendkívül fontosnak tartja a kísérleti programot a távorvoslásról a szerbiai gyógyfürdőkben. „A projektben való részvétellel az idős lakosságot szólítjuk meg, azokat az embereket, akik egyben a Merkur vendégei is. A kollégáink korábbi tapasztalatait tekintve számunkra az a fontos, hogy ez a projekt fenntartható legyen, és a Merkurban jelenleg is megvalósuló kísérlet eredményei alapján sikerüljön az Egészségügyi Minisztériumot, ill. az Egészségbiztosítási Alapot támogatásával nemzeti projektté tenni” – mondta Stanojević, majd azzal folytatta, hogy a távorvoslás már jelen van a világban.

„Ezt több szinten igyekszünk megvalósítani az egészségügyi és szociális programokban. Arra számítok, hogy a projekt tapasztalatai alapján és az új technológiák fejlesztésével sikerül motiválni az Egészségügyi Minisztériumot egy új projekt kidolgozására, amelyet beépítünk az egészségügyi költségvetésbe” – tette hozzá Stanojević.

Dr. Vlado Dimovski, a Ljubljanai Egyetem professzora (a projektvezető partnere) szerint ez egy többcélú, nagy program. „Az egyik fő célja, hogy azonosítsuk az Adria-régió különböző gyakorlatait és politikáit, tanuljunk egymástól egy jobb ökoszisztéma létrehozása érdekében, és együtt segítsünk az idős embereken, akik különböző betegségekben szenvednek. Az elemzések alapján azt találtuk, hogy vannak különböző gyakorlatok, de még mindig sok a kihívás. Arra számítok, hogy ez a projekt egy sor új lehetőséget kínál majd az idősek életének és munkavégzésének a javítására. Mindannyiunk számára elkerülhetetlen, hogy megöregedjünk, de minden rendelkezésünkre álló orvosi, társadalmi, gazdasági tudást felhasználva találjunk egy modellt az időskori életminőség javítására” – véli a ljubljanai professzor.

A Merkur Speciális Kórház csapata kutatást végzett a program keretében, és megállapította, hogy a távorvoslás javíthatja az idősek ellátásának minőségét. Erre a következtetésre jutott az Athéni Nemzeti és Kapodisztriai Egyetem kutatócsoportja is.

A projekt montenegrói partnere, a Tivat Health Center kutatási eredményei hangsúlyozzák az orvosi segítségnyújtás és felügyelet alternatív módjai kidolgozásának szükségességét olyan helyzetekben, amikor a személyes gondoskodás nem lehetséges.

TAKÁCS Magda átdolgozása