Ahogy arról korábban beszámoltunk, március elsejétől teljesen új rendszer váltja fel a Magyar Államvasutak (MÁV) kedvezményrendszerét, ami érinti a magyarigazolvánnyal rendelkezőket is. A MÁV Sajtóosztálya megkeresésünkre azt válaszolta, hogy a tarifareformnak köszönhetően magyarigazolvánnyal korlátlan díjmentes utazásra lesz lehetőség a helyközi közösségi közlekedésben. A helyjegyköteles vonatok helyjegy váltásával, a kijelölt országos buszjáratok pedig kiegészítőjegy váltásával vehetők igénybe.

Annak próbáltunk még utánajárni, hogy az egyszer megszerzett magyarigazolvány örök érvényű-e, vagy bizonyos feltételek mellett már nem érvényes – például Magyarországon való letelepedés után –, s az utazásunk során ellenőrzi-e, ellenőrizheti-e valaki, hogy valóban jogosultak vagyunk-e az ingyenes vonatozásra.

Kérdéseinkre először a magyar Belügyminisztérium Kommunikációs Főosztálya válaszolt.

 Ki jogosult a magyarigazolványra, és ki nem?

A magyarigazolványra jogosult az a személy:

– aki magyar állampolgár, vagy, aki tud magyar nyelven, vagy akit a lakóhelye szerinti állam magát magyar nemzetiségűnek valló személyként tart nyilván, vagy a területén működő, magyar nemzetiségű személyeket tömörítő szervezet tagként tart nyilván, vagy területén működő valamely vallási közösség nyilvántartásában magyar nemzetiségűként tartanak számon. A magyar állampolgárság nem kizáró ok, a magyarországi lakóhely viszont igen.

Nem jogosult magyar igazolványra az a kérelmező:

– aki már rendelkezik érvényes magyarigazolvánnyal, vagy „magyar hozzátartozói igazolvány”-nyal, kivéve, ha a kérelmet az igazolvány adataiban bekövetkezett változás, az igazolvány elvesztése vagy megsemmisülése miatt terjesztette elő;

– aki beutazási és tartózkodási tilalom, illetőleg kiutasítás hatálya alatt áll;

– aki nem rendelkezik az előírt igazolással.

Hány vajdasági magyarnak van magyarigazolványa?

A magyarigazolványokat annak idején a CMH-irodák közvetítésével lehetett igényelni. A CMH tulajdonképpen 2002-ben ezért alakult meg. Bús Ottó, a CMH ügyvezetője a Szabad Magyar Szónak elmondta, hogy 2002. január elsejétől 2010. május utolsó napjáig a hat területi információs iroda munkatársai 121.075 magyarigazolvány-kérelmet vettek át és kezeltek.

A Belügyminisztérium válaszából kiderül, hogy 2002 óta összesen 967 951 darab magyarigazolvány került kiállításra – területi alapú statisztikával viszont nem rendelkeznek, így azt nem tudni pontosan, hogy miután az igazolvány kiadásának feladatait átvette a főkonzulátus, Vajdaságban még hányan szerezték meg ezt az okmányt.

A törvény hatálya egyébként a Horvát Köztársaságban, Romániában, a Szerb Köztársaságban, a Szlovák Köztársaságban, a Szlovén Köztársaságban vagy Ukrajnában lakóhellyel rendelkező, magát magyar nemzetiségűnek valló személyekre terjed ki.

Mire jogosít az igazolvány?

  • kizárólag a kedvezmények igénybevételére szolgál
  • nem személyazonosító igazolvány
  • nem úti okmány, határátlépésre nem jogosít

Igényelhető-e még ma is a magyar igazolvány?

A magyar igazolvány még most, 2024-ben is igényelhető a Magyarország Szabadkai Főkonzulátusán.

Mennyibe kerül?

A magyarigazolvány kiadásával, cseréjével, pótlásával, visszavonásával kapcsolatos eljárás illetékmentes.

 Milyen okmányok, illetve iratok szükségesek a magyarigazolvány igényléséhez?

Személyazonosító okmány, egy darab 3,5–4,5 centiméter méretű, 6 hónapnál nem régebbi igazolványkép, a lakóhelye szerinti állam magyar nemzetiségűnek valló személyként tartja nyilván a kérelmezőt, a lakóhely szerinti állam területén működő egyház magyar nemzetiségűként tartja nyilván a kérelmezőt, a lakóhely szerinti állam területén működő magyar nemzetiségű személyeket tömörítő szervezet nyilvántartott tagja a kérelmező, amennyiben a kérelmező kiskorú, a kérelmet a törvényes kérelmezőnek is alá kell írnia, továbbá szükség van egy olyan okmányra, mely a törvényes kérelmező személyazonosítására alkalmas. Ha a törvényes képviselő nem a szülő, akkor arra az okiratra is szükség van, amely feljogosítja a kiskorú törvényes képviseletének ellátására

 

Meddig érvényes az igazolvány?

  1. június 20-tól minden magyarigazolvány érvényessége határozatlan idejűre változott.

Mikor érvénytelen az igazolvány?

Az igazolvány érvényét veszti:

  • ha az elbíráló hatóság visszavonja
  • az igazolvány tulajdonosának halálával
  • ha a tulajdonosának birtokából kikerült, illetve használatra alkalmatlanná vált

Az igazolvány visszavonása esedékes, ha a tulajdonos:

    • valótlan adatokat közölt az igazolvány igénylése során
    • bevándorolt vagy letelepedett jogállást kapott
  • Magyarországon lakóhelyet létesített
  • Magyarország területéről kiutasították, beutazási vagy tartózkodási tilalmat rendeltek ellene
  • az igazolványt jogtalanul használták fel
  • saját kérésre

Ennek alapján elmondható, hogy abban a pillanatban, hogy valaki magyarországi lakcímet szerzett, tulajdonképpen érvénytelenné válik a magyarigazolványa, így a kedvezményekre sem jogosult.

Szerkesztőségünk kérdésekkel fordult Magyarország Szabadkai Főkonzulátusához, akiktől szerettük volna megtudni, hogy nőtt-e az érdeklődés az igazolványok kiadása után a MÁV bejelentését követően, valamint azt is szerettük volna, ha megerősítik, hogy mely esetekben nem érvényes már az annak idején megszerzett igazolvány. A főkonzulátusról cikkünk elkészültéig választ nem kaptunk a kérdéseinkre.

Annak kapcsán, hogy a MÁV alkalmazottainak jogában áll-e igazoltatni a magyarigazolvánnyal utazó személyt, vagyis fennáll-e annak lehetősége, hogy a dokumentummal visszaéljenek azok, akik annak idején megszerezték azt, de időközben Magyarországra költöztek, és életvitelszerűen ott élnek, a magyar Építési és Közlekedési Minisztérium sajtóosztályához fordultunk. Amennyiben megkapjuk a válaszokat, úgy természetesen azt közöljük majd a Családi Kör következő számában.

TÓMÓ Margaréta