A koronavírus-járvány miatt más országokhoz hasonlóan Szerbiában is megszervezték a távoktatást, így a diákok a virtuális térben találkoznak egymással és a tanáraikkal. Habár az érintettek menet közben számos problémákkal szembesülnek – amit mindenki igyekszik a lehető leggyorsabban és legjobban megoldani –, elmondható, hogy jól működik a rendszer, a tanár–diák közötti személyes kapcsolat hiánya leginkább a kis elsősöknél mutatkozik meg.
Fontos, hogy a tanárok a diákokkal és a szüleikkel is tartsák a kapcsolatot!
A Szabadkai Zeneiskolában zökkenőmentes a távoktatás. A művészeti iskolákban a tantárgyak egy részét individuális órák keretében oktatják, alsóban és középiskolában egyaránt. Például a hangszer-, vagy énekórán a tanár egyszerre csak egy diákkal foglalkozik. Ennek távoktatását megszervezni sokkal könnyebb, ez pedig sokféleképp lehetséges, mondja Dragana Nikolić, a Szabadkai Zeneiskola igazgatónője:
– Tanáraink különféle módszereket használnak, nagyon jól feltalálják magukat és igazán kreatívak. Leginkább a Viber, a Skype és a Messenger segítségével létesítenek videóhívást, de más, lehetőségükre álló programot és platformot is használnak. Diákjaink számára az oktatásnak ez a formája érdekes, és nagy érdeklődéssel tanulnak, ugyanakkor a szülők is teljes mértékben támogatnak bennünket. A csoportos órákat már bonyolultabb megszervezni, de a tanáraink itt is helytállnak: e-mailben küldik el a diákoknak a feladatokat, a teszteket és az ellenőrzőket. A már említett programokon kívül az Edmodo, a Moodle, a Zoom, a Hangouts és Google Classroom applikációkat használják. Tanáraink mindennap újabb ötlettel állnak elő, hogy még hatékonyabbá tegyék a távoktatást, az iskola vezetése pedig ebben támogatja őket. Úgy vélem, jó dolog, hogy a tanárok választhatják ki, hogy mi számukra a legmegfelelőbb platform, természetesen a diákokkal egyeztetve és az ő lehetőségeikkel összhangban. Egyelőre minden jól működik. A tanárokat mindenképpen dicséret illeti, hiszen nagyon szorgalmasan dolgoznak, és igyekeznek ilyen rendkívüli körülmények között is a maximumot nyújtani. Az iskola szakszolgálata figyelemmel kíséri a munkájukat, és segíti őket, hogy az oktatás minél jobb és hatékonyabb legyen. Napi szinten kommunikálunk, és megoldunk minden újonnan előállt helyzetet – nyilatkozta Dragana Nikolić, és hangsúlyozta, a legfontosabb, hogy a tanárok a diákokkal és a szülőkkel is tartsák a kapcsolatot, és arra bátorítsák a gyerekeket, hogy tanuljanak és dolgozzanak.
Az applikációk mindenki számára ingyenesek
Szűcs Kószó Izabella, a Szabadkai Egészségügyi Középiskolában sürgősségi és sebészeti ápolástant, valamint elsősegélyt tanít közel húsz éve, emellett a másodikos egészségügyi nővér-technikusok osztályfőnöke is. A tanárnő a Skype-ot részesíti előnyben, mert mint mondja, majdnem olyan, mintha bent lennének a tanteremben, azzal a különbséggel, hogy mindenki otthonról jelentkezik be az órára.
– A diákoknak így lehetőségük van azonnal megkérdezni, ha valami nem érthető számukra. Az anyag átadása közben rákérdezek olyan dolgokra, amiket már átvettünk, így aktívan figyelnek még a távolból is. A Google Classrom egy kiváló platform, mert nemcsak a tananyag megosztására ad lehetőséget, hanem a számonkérésben is nagy támogatást nyújt. Pár perc alatt el lehet készíteni egy tesztet, amit a diákoknak meghatározott időn belül kell visszaküldeniük. Ezeknek az alkalmazásoknak óriási előnye, hogy teljesen ingyenesek mind a tanárok, mint a diákok részére. A diákokkal napi szinten tartom a kapcsolatot, odafigyelve azokra is, akiknek talán kicsit több segítségre van szükségük. A kapcsolattartás formája nálam a fent említett platformon kívül még a Viber is. A legtöbb információcserét csoporton belül oldottuk meg. Főleg az első pár napban volt erre nagyobb szükség. Most már azt tapasztalom, hogy a gyerekek gyorsabban alkalmazkodtak az új helyzethez, mint a tanárok. Ugyanakkor, ha valakinek kérdése van, szívesen állok a rendelkezésére. Hacsak lehet, igyekszünk közösen megoldást találni a felmerülő problémákra – mondta az egészségügyi középiskola tanárnője, aki arra a kérdésre válaszolva, hogy hogyan lehetséges online figyelemmel kísérni a diákok fejlődését, és milyen pedagógiai módszerekkel segíti őket az otthoni tanulásban, a következőt válaszolta:
– A diákok egyéni fejlődését feladatlapok kitöltésével, tesztfeladatok megoldásával, feleltetéssel, valamint házi feladatok elkészítésével fogom nyomon követni. A Google Classroom keretén belül kvízek kitöltésére is lehetőség van. Az otthoni tanuláshoz is kiváló segítséget nyújt például a PowerPoint prezentációk és oktató videók elkészítése vagy felkeresése, plakátok készítése az adott feladatról. De ugyanakkor ne feledkezzünk meg a tankönyvekről sem. Dolgozatíráskor is a Skype-ot részesítem előnyben. Ebben az alkalmazásban van lehetőség videóbeszélgetésre is, így szemtől szemben tudok ülni az éppen felelő diákkal. De kiváló lehetőségeket nyújtanak még a különböző alkalmazások gyors tesztjei is – magyarázta Szűcs Kószó Izabella.
Az elsősöknél hiányzik a tanár–diák közötti közvetlen kapcsolat
Tizennégy tanulóval dolgozni távoktatás szempontjából szerencsés, a felsőben dolgozó tanároknak sokkal nehezebb helyzetben vannak, mivel lényegesen több diák munkáját kell koordinálniuk – magyarázta Tóth Karolina, a zentai Stevan Sremac Általános Iskola 1. c osztályának tanítónője.
– Már a tanév elején, szeptemberben létrehoztam egy zárt Facebook-csoportot, ahova minden szülő betagosodott. Általában ezen a felületen képeket osztok meg, rövid üzeneteket küldök a szülőknek, most viszont a mindennapi tanítást valósítom meg rajta keresztül. Kialakítottam egy napirendet, amit nagyon fontosnak tartok. Mindennap reggel 9 óráig feltöltöm órarend szerint az aznapi feladatokat, videókat, linkeket. A tanulóknak van önálló és a szülővel közös tanulási idejük. Amint elkészültek a feladatokkal, a szülők lefotózzák, és privát Messenger-üzenetben elküldik nekem. Én minden képet, dokumentumot és videót rendszerezek, és egy Google Drive mappában elérhetővé teszem a szülők számára. A múlt héttől a Pannon TV-ben is elkezdték az alsós tanórákat felvenni. Sajnos az előre megadott tanítási egységek alapján ezek a TV-s órák egyáltalán nem illeszkednek a mi tantervünkhöz, sőt úgy néz ki, hogy még a tankönyveinkhez sem. Így számunkra csak ismétlésnek vagy érdekességnek lesz jó – mutatott rá a tanítónő, akit a távoktatás hátulütőiről is megkérdeztünk.
– Mivel első osztályos gyerekekről van szó, őket csakis a szülőkön keresztül tudom elérni. Ez hatalmas munka és felelősség az anyukáknak és apukáknak, akik vagy eljárnak dolgozni, vagy pedig otthonról kell megoldaniuk a munkahelyi dolgaikat. Hálás vagyok a tanulóim szüleinek, hogy napi szinten helytállnak és együttműködnek velem. Ez biztosan nagyon nehéz, főleg, ha több iskoláskorú gyermek is van egy családban. Természetesen én is igyekszem megértő lenni. Eltérő azonban a családok technikai felszereltsége és a szülők informatikai tudása. Vannak nagyon jó oktatóprogramok, de legtöbb esetben telepíteni vagy regisztrálni kell, és ez nem mindig zökkenőmentes. Igyekeznem kell mindig egyszerűen kezelhető weboldalakat és programokat találni, amit laptopról, táblagépről vagy akár okostelefonról is meg tudnak nézni. Természetesen a rendszer legnagyobb hátulütője a személyes jelenlét hiánya. Megírhatom a szülőnek, hogy az adott tanuló görcsösen fogta a ceruzát, nagyon rányomta a papírra vagy rosszul kerekítette az írott „O” betűt. Küldhetek róla videót is, hogy hogyan kell helyesen, de mindez nem pótolja azt, amikor az iskolában ott állok a tanuló mellett, és megmutatom, hogyan kell csinálni – mutatott rá Tóth Karolina, és hozzátette, napi szinten készít élő adásokat, videókat a gyerekeknek, így a gyerekek őt is láthatják, hallhatják. Ezzel leveszi a szülők válláról azt a terhet, hogy ők magyarázzák el a gyerekeknek a tananyagot. A szülők feladata így csak az, hogy lehetővé tegyék a tanulóknak, hogy megnézzék a videókat, és felolvassák nekik a napi feladatokat, majd fényképet készítsenek az elkészült munkákról. A tanítónő így tudja ellenőrizni, hogy a gyerekek valóban dolgoznak és haladnak. Tóth Karolina arról is beszámolt, hogy több szülő rövid videókat is küldött a gyerekekről, amint épp olvas, számol vagy ír. A tanítónő szeretne a közeljövőben egy olyan egyszerűen kezelhető felületet találni, ahol egyszerre több tanulóval tud videóbeszélgetést kezdeményezni, és hogy egy kicsit személyesebbé tegye az online oktatást.
A zentaiakhoz hasonlóan tanulnak a ludasi elsős diákok is, a palicsi Miroslav Antić Általános Iskola kihelyezett tagozatában. Bosznai Krisztianna tanítónő is a Messengeren alakított ki egy csoportot a szülők számára, itt küldi az utasításokat, hogy mit írjanak a gyerekek, melyik olvasmányból olvassanak, milyen feladatokat oldjanak meg például matematikából.
– Napi szinten kapcsolatban állok a tanulókkal, és itt kell megemlítenem a szülők önzetlen segítségét is, mivel ők is kiveszik a részüket a munkából: aki teheti, gyermekével együtt követi a Pannon Televízió adásait, ami számunkra, tanítóknak nagy segítség, hiszen kollégák adják elő a tananyagot, segítve ezzel az otthoni tanítást/tanulást. Ami a diákok egyéni fejlődését illeti, az internetes platformok segítségével akár naponta nyomon követhető a tanulók munkája: fényképek, rajzok által tudom őket értékelni, illetve további utasításokat adni. Igyekszem minél többször jelentkezni a gyerekeknek, szülőknek egyaránt, bárminemű kérdésre válaszolni. Mivel esetemben első osztályról van szó, szerintem a távoktatás egyik hiányossága a közvetlen kontaktus tanító és diák között, hiszen ez a korosztály igényli az azonnali visszajelzést, a többszöri magyarázatot, és nem utolsósorban lassabb tempóban tudnak haladni az idősebb korosztályhoz viszonyítva. Egyelőre azonban azt mondhatom, hogy a rendszer működik, tanulóim és a szülők is kiveszik a részüket a munkából, és úgy gondolom, nem lesz akadálya a későbbi tanuláshoz való felzárkózásnak.
A szülőknek motiválniuk kell a gyerekeiket!
A tanárokat és a diákokat is váratlanul érte ez a helyzet, ezért még be kell járódnia a dolognak, mondja a csantavéri Gábor Vass Violetta, egy középiskolás diák édesanyja, aki szerint a távoktatás nem helyettesítheti teljes mértékben azt, amikor a tanulók és a tanárok is személyesen vannak jelen egy tanteremben.
– Az iskolába azért mégiscsak be kell menni, ott kell lenni, és végig kell ülni az órákat. Fennáll a veszély, hogy a kevésbé szorgalmas diákok ezután majd még kevesebbet tanulnak. A lányom a szabadkai Bosa Milićević Közgazdasági Középiskolába jár, az osztályfőnöke Pintér Molnár Edit, aki nagyon aranyos, mindenkire odafigyel, küldi az e-maileket, és folyamatosan biztatja a diákokat, hogy tanuljanak. Ebből a szempontból nagyon meg vagyok elégedve. A középiskolában még nincs televíziós oktatás, de úgy tudom, ezt is meg fogják szervezni – mondja Gábor Vass Violetta, aki azon a véleményen van, hogy függetlenül attól, hogy a középiskolások már önállóak, ebben a helyzetben a szülőknek is motiválniuk kell a gyerekeiket.
TÓTH Imre