A Tartományi Nyugdíjas Szövetség végrehajtó bizottsága a múlt kedden idei tevékenységét elemezte. Milan Nenadić elnök a beszámolóját azzal kezdte, hogy az év első hónapjaiban – a világjárvány megjelenése előtt – sikerült megvizsgálniuk és elfogadniuk a szövetség legfontosabb dokumentumait: a tavalyi munkájukról szóló jelentést, az idei pénzügyi tervüket és a munkaprogramot. Ezeket a szövetség tagjainak rendelkezésére bocsátottak, hogy szükség szerint felhasználhassák őket.
A rendkívüli intézkedések alatt a nyugdíjasok tiszteletben tartották az állami szervek és a válságstáb által meghozott intézkedéseket, megtanultak a koronavírus körülményei között élni, és tevékenységeiket elvégezni. A nyugdíjasok tudatában vannak annak, hogy a negyedik negyedévben tovább fokozódik a járvány, és hogy szigorúan tiszteletben kell tartaniuk az intézkedéseket, ajánlásokat.
Az év folyamán nehéz munkakörülmények között a városi és községi nyugdíjas-egyesületek a munkájukba beépítették a társadalmi életen kívüli tevékenységeket, kivéve a nagyobb nyugdíjas-összejöveteleket, amelyek fokozott kockázatot jelentettek volna. Az egyesületekben ügyeletet tartottak, új tagokat vettek fel, fogadták a tüzelő-beszerzési kérelmeket, valamint az ingyenes gyógyüdülésre pályázók dokumentumait. Vajdaságban 10 105-en jelentkeztek, 8989-en tettek eleget a feltételeknek, a nyugdíjbiztosítási alap azonban csak 3324-et hagyott jóvá. Hosszan tartó dilemma volt, hogy lesz-e ingyenes gyógyüdülés, és ha igen, mikor. Aki az idén nem kap helyet a kiválasztott gyógyüdülőben, a jóváhagyást jövőre használhatja fel.
Milan Nenadić kitért arra is, hogy a nyugdíjasok elégedetlenségüket fejezik ki, és a svájci képlet javítását kérik annak biztosítása érdekében, hogy az átlagnyugdíj ne csökkenjen az átlagbér 50 százaléka alá. Az idén júliusban ez az arány 46,3 százalék volt, és az év végéig tovább csökken. Az átlag dolgozói nyugdíj 29 666 dinár, az iparosoké 26 915, a földműveseké 11 881,50 dinár, ugyanakkor a minimális fogyasztói kosár 37 ezer dinár.
Az idei infláció összhangban van a tervezettel, augusztusban másfél százalékkal volt nagyobb a decemberinél. A nyugdíjasok számának 2020 folyamán történő mozgásával az előző év tendenciája folytatódik, vagyis csökken a nyugdíjasok száma. Július végén Szerbiában 1 696 645 nyugdíjas szerepelt az alap nyilvántartásában, 0,7 százalékkal (11 648-al) kevesebb, mint decemberben. 4937-el csökkent a földműves, 8 664-el pedig a dolgozói nyugdíjasok száma. Az iparos nyugdíjasok 1933-al vannak többen, mint tavaly. Vajdasági adatok: júliusban összesen 417 ezer 671 ellátmányt folyósítottak, ebből 366 293 ezer dolgozói, 25 517 iparos és 25 861 földművesnyugdíj volt – olvasható Milan Nenadić elnök ülésre készített áttekintésében.
A Tartományi Nyugdíjas Szövetség végrehajtó bizottságának ülésén felszólalt dr. Andreja Savić, a köztársasági szervezet elnöke is. Többek között arról beszélt, hogy nem állnak el a követeléseiktől, elsősorban azért küzdenek, hogy a keresetekkel összhangban növeljék a nyugdíjakat, és hogy a nyugdíjasok olimpiájára elkülönített pénzt (a rendezvényt a koronavírus miatt lemondták) szociális segélyre költsék. Erről az új kormánynak kell döntenie – hangsúlyozta a köztársasági érdekvédelmi szervezet elnöke.
AKARATUK ELLENÉRE NYUGDÍJAZTATOTTAK
Az Önálló Szakszervezeti Szövetség október huszadikán a kormány határozatának visszavonását követelte, amellyel egyenlőtlen és diszkriminatív helyzetbe hozzák azokat, akiket vállalatuk átalakítása miatt munkaerő-felesleggé nyilvánítottak, és akaratuk ellenére nyugdíjaztak. A hatályon kívül helyezett határozat 2016. március 25-étől volt érvényben, és a szerkezetátalakítás, az észszerűsítés és a privatizáció miatt elbocsátott azon dolgozók különleges pénzügyi ellentételezését szabályozta, akiknek a nyugdíjjogosultság első feltételének teljesítéséig a nyugdíjtörvény szerint 5 év biztosításuk hiányzott. Időközben módosították a nyugdíjtörvényt, bevezették az előrehozott öregségi nyugdíjat, a kedvezményezetteknek az idén október elsejéig havonta kifizették az öregségi és előrehozott öregségi juttatás közötti különbözetet, ténylegesen öregségi nyugdíjat kaptak. A vitatott határozattal megvonják tőlük a külön pénzbeli ellátást, csökkentett nyugdíjat folyósítanak nekik.
Az Önálló Szakszervezeti Szövetség október huszadikán levélben kérte Ana Brnabić kormányfőt, hogy vonják vissza a határozatot, amely csak a reálszektor nyugdíjasait érinti, azokat, akik akaratuk ellenére és a nyugdíjbiztosításról szóló törvény akkori rendelkezései alapján vonultak nyugdíjba. A szakszervezet azért is javasolja a vitatott határozat eltörlését, mert ily módon az érintettek egyenlőtlen és hátrányos megkülönböztető helyzetbe kerülnek más személyekhez viszonyítva az új nyugdíjszabályozások alapján folytatott tisztességtelen nyugdíjszámítás miatt, amely nyugdíjba vonulásukkor nem volt érvényben.
TAKÁCS Magda