A hivatásos katonák nyugdíjas szakszervezete törvényes képviselőjével büntetőeljárást indított a Kuršumlija és Vranje gyógyfürdők privatizációjában részt vevő felelős személyek ellen. A sajtóközleményt Jovan Tamburić elnök írta alá. Ebből idézünk:
„A Kuršumlijska Banja, a Vranjska Banja ingatlan és a Vranje rehabilitációs különleges kórház ára a szervezett bűnözésre utaló jelek miatt illegális és előre egyeztetett ingatlanvásárlás céljából piaci érték alatt áll. Eladásukat Dragana Kalinović igazgató és az igazgatótanács tagjai: Danilo Vujičić, az igazgatótanács elnöke (a kormány képviselője), Vesna Kovačević Stankovic elnökhelyettes (Munkaadók Szakszervezete), Vuk Vujanović (Szerb Köztársaság kormánya), Tatjana Paulica Milovanović és Marko Kojić (a kormány képviselői), Zoran Mihajlović (Független Szakszervezetek Szövetsége), Vasilije Belobrković (a Nyugdíjas Szövetség képviselője), a Köztársasági Vagyonügyi Igazgatóság, a Belgrád Városi Irodájának felelős személyei, a Kuršumlija AD Planinka és a Millennium Team vagy a Millennium Resorts vállalat felelős személyei írták alá. Az alap vezető szerveinek tevékenysége ebben az eljárásban ellentétes a nyugdíj- és rokkantsági biztosításról szóló törvénnyel, a nyugdíj- és rokkantbiztosítási alap alapokmányával és a testület ingatlanok elidegenítéséről szóló eredeti szabályzattal, vagyis az alap érdekeivel és üzletpolitikájával.
Ez olyan tudatos tevékenység folytatása, amely során felmerül a szervezett korrupció és a hivatali helyzettel való visszaélés gyanúja, melyek célja, hogy csökkentsék az alap eszközeit és ingatlanokat értékesítsenek a piaci érték alatt. Ily módon az alap és a Szerb Köztársaság több millió euró anyagi kárt szenvedett. Ez ugyanakkor oda vezetett, hogy harmadik személyek, vagyis ebben az esetben a vásárlók illegálisan szereztek vagyoni juttatásokat.
Figyelembe véve az adásvételi eljárás során észlelt összes törvénytelenséget, a Kuršumlijska Banja és a Vranjska Banja Žubor fürdőkomplexum ingatlanjainak értékesítésére kötött szerződések jogellenesek, és önmagukban nem hozhatnak joghatást. Az említett privatizációs eljárások során a Nyugdíj- és Rokkantbiztosítási Alap, a köztársasági kormány, a Köztársasági Vagyonügyi Igazgatóság, a Kuršumlija és Vranje fióktelepek illetékes adóhatóságai és a Városi Szakértői Iroda között egyeztetés feltételezhető. Az AD Planinka és a Millennium Resorts cég a média és az előzetes szándéknyilatkozat útján egyértelműen kifejezte vágyát a Kuršumlijska Banja és a Vranjska Banja ingatlanok speciális Žubor kórházainak megvásárlására. Az eljárás megindításához a Szerb Köztársaság Kormánya korrupcióellenes küzdelemmel foglalkozó tanácsának a Köztársasági Nyugdíj- és Rokkantbiztosítási Alap tulajdonában lévő különleges rehabilitációs létesítmények és állami vagy közvagyon ártalmatlanításáról készített jelentéséből származó információkat használták fel. Ez a jelentés részletesen leírja a nyugdíj- és rokkantsági biztosítási alap, a Szerb Köztársaság Vagyonügyi Igazgatósága, a belgrádi városi szakértői iroda és az illetékes adóhatóságok eljárásait, amelyekben a rendszerszintű korrupció fennállását érzékelték – olvasható Jovan Tamburić sajtóközleményében.
Takács Magda