A Belügyminisztérium adatai szerint Szerbiában 119.310 75 és 85 év közötti aktív sofőr létezik, a gépkocsivezetők 3,3 százaléka. A 85 évnél idősebb járművezetők száma 0,58 százalék. A Közlekedésrendészeti Igazgatóság adatai szerint tavaly 5.490 65 és 74 év közötti személy szenvedett közlekedési balesetet, 201-en 85 évnél idősebbek voltak. Az idei év első három hónapjában 272-en 75 és 84 év közöttiek, 39-en pedig 85 év felettiek voltak.
Duško Pešić, a Közlekedésbiztonsági Ügynökség munkatársa szerint minden második nap meghal egy idős ember közlekedési balesetben, és naponta hat megsérül (a sérültek 11 százaléka idős ember). Az adatok azt bizonyítják, hogy az éltes korúak nagyobb veszélyben vannak, mint az átlagos szerbiai lakosok.
A legveszélyeztetettebbek az idős gyalogosok és kerékpárosok, de nagy hányaduk (40 százalékuk) traktoron hal meg. Mintegy 18 százalékuk tartozik azok közé, akik autóbalesetben veszítették életüket. A szakember szerint az életkor előrehaladtával az emberekben funkcionális korlátok és rendellenességek alakulnak ki, például csökken a látási és hallási képességük, megnyúlik a reakcióidő, lassúbb a mozgásuk, mint a fiataloknál, nehézségekbe ütközik a figyelemmegosztásuk, csökken az izomerő, a mozgások koordinációja, a hirtelen mozdulatokhoz való alkalmazkodási képesség, elvész a precizitásuk, és gyakran demenciával kapcsolatos nehézségek is jelentkeznek.
Az idősebb gyalogosok és kerékpárosok magas halálozási arányának oka nagy testi sérülékenységük. Amikor közlekedési balesetben vesznek részt, nincs külső védelmük, aminek eredményeként nagyobb a súlyos vagy halálos sérülések kockázata, mint amikor utasként vagy járművezetőként közlekednek a forgalomban.
Mit várnak el az idősek a társadalomtól? Azt, hogy a sofőrök legyenek emberségesek és szolidárisak, tiszteljék és értsék meg őket, vegyék figyelembe a lehetőségeiket, részesítsék őket előnyben, ha gyalogosok. Ha sofőrnek tekintik őket, legyenek türelmesek esetleges lassú reakcióik miatt, és számítsanak az esetleges hibáikra, véli Duško Peršić.
Mi az időskorúak vezetői engedélyének megújítási eljárása? Az időseknek az előző jogosítvány lejárta miatti új engedély igénylésekor mellékelniük kell a hat hónapnál nem régebbi gépjárművezetésére vonatkozó egészségügyi alkalmassági bizonyítványt. A jogosítvány meghosszabbításához szükséges orvosi vizsgálat nem sokban különbözik attól az ellenőrzéstől, amelyre a hivatásos sofőrök általában járnak. Vizsgálják a motoros készségeket, a mentális állapotot, a látást és egyéb képességeket. Erre annak megállapítása érdekében van szükség, hogy az illető tovább tudja-e vezetni a gépjárművet, és nem veszélyezteti a közlekedésben részt vevők biztonságát. A jogosítvány megújítása iránti kérelemhez az egészségi alkalmassági bizonyítványon kívül egy régi jogosítványt, az ellenőrzéshez szükséges érvényes személyi igazolványt és a fizetési bizonylatot kell csatolni. A vezetői engedély szabványos időtartama 10 év. Miután azonban a sofőr betölti a 65. életévét, az okmány érvényességi ideje ötre csökken.
TAKÁCS Magda