Törvénytelenségekre, visszaélésekre és a polgárok életét is érintő problémákra hívta fel a figyelmünket egy szülői csoport képviselője (név és cím a szerkesztőségben), hogy több szülő nevében megossza a tapasztalatát a zentai Szociális Védelmi Központról, az ott folyó körülményes ügyintézésről, gyakran a hivatali elfogultságról, kevésbé felelősségteljes hozzáállásáról az intézmény néhány munkatársa részéről.

Zenta község képviselő-testülete április 27-én tartotta meg legutóbbi ülését, amelynek napirendjén szerepelt a zentai Szociális Védelmi Központ tevékenységéről szóló jelentés és az intézmény igazgatójának kinevezése is. Ez a két napirendi pont váltotta ki a leghevesebb vitát és véleménykülönbséget a képviselők között.

Miért is?

Szerbiában a Szociális Védelmi Központok feladata, hogy első fokon az általános közigazgatási eljárásról szóló törvény alapján végzéseket hozzanak hivatalból és az állampolgároknak a szociális védelem terén a jogaik megvalósítására irányuló kérelme alapján. A családjogi törvénnyel összhangban, gyámhatóságként a családvédelem, a családtámogatás és a gyámság teendőinek biztosítása is a feladatok között szerepel.

A gyermekek védelmét ellátó helyi gyámhatóságnak, bíróságnak, rendőrségnek, ügyészségnek, más szervezeteknek és személyeknek e törvény alkalmazása során a gyermek mindenekfelett álló érdekét figyelembe véve, törvényben elismert jogait biztosítva kell eljárnia.

Általánosságban szólva a zentai Szociális Védelmi Központban is akad néhány leliismeretes, odaadó, becsületes szociális munkás (bár ez  a ritkább), továbbá mindenki előtt ismeretes, hogy vannak nehéz sorsú családok és nehéz körülmények között nevelkedő gyermekek is, kevés a szakember, és sok a megoldásra váró tárgy és papírmunka, de ez nem mentesít egyetlen intézményvezetőt sem az alól, hogy felelősségteljesen, becsületesen, a törvénnyel összhangban végezze el munkáját és feladatát.

Zentán a Szociális Védelmi Központban gyakran teljesen ellentétesen, nem a törvénnyel összhangban intézkednek, és az ott dolgozók többsége az intézményvezetővel együtt önkényesen bírálja felül a jogerős bírósági végzéseket, sérti meg az emberek állampolgári jogát.

A legutóbbi napirenden Vladimir Čurčić okleveles pszichológus, zentai lakos igazgatói kinevezése szerepelt. Vladimir Čurčićot a zentai Szociális Központ élére megbízott igazgatóként Zenta község képviselő-testülete a 2021. október 29-én tartott ülésén nevezte ki. A Tartományi Szociális Politikai, Demográfiai és a Nemek Egyenjogúsága Titkársága Vladimir Ćurčić megbízott igazgatójának kinevezésére megadta előzetes jóváhagyását 2021. október 20-án, 022-697/2021 számú végzésében legfeljebb egy évig terjedő időszakra.

Nem tudni, melyik naptári időszakot követhették a zentai Szociális Központban, a julianusi vagy a Gergely-naptárat, de az egy év az egy év, 365, esetleg 366 nap. Nem több, és nem kevesebb. Ennek ellenére a megbízott igazgató, miután lejárt az egyéves kinevezése/mandátuma, törvényen felül állva és mindkét naptárt figyelmen kívül hagyva továbbra is megbízott igazgatóként írt alá hivatalos dokumentumokat, amelyeket továbbított akár a zentai bíróságra, akár hivatalos szerveknek vagy a szülőknek. Ha pedig nem ő írta alá a dokumentumot, hanem helyette egy-egy munkatársa, az hogyan lehetett hivatalos és mérvadó egy-egy bírósági eljárás során? Emberi, családi sorsokkal és a törvénnyel játszadoztak, valótlanságot tartalmazó dokumentumokat írtak alá, amelyek fehéren-feketén megcáfolhatók. Az a szomorú, hogy a komolytalan, felelőtlen vagy szándékos (?) véleménynyilvánítás után téves útra vezették a bírósági szerveket/hatóságokat is, akik megbíztak a gyámhivatal komolyságában, munkájában, s a bírák téves, gyakran visszafordíthatatlan ítéleteket hoztak az előzetes értékelés vagy véleményezés alapján. Gyakran felületes, formális felmérés történt a szülői alkalmasságról, vagy lejegyezték, hogy a gyermek a külön élő szülőjével rendszeres kapcsolatot tartott, miközben nem így volt.

A valótlanságok papírra vetésében, családok tagjainak véleményformálásában különösen két magyar nyelven nem igazán beszélő pszichológus és egy fiatalabb szociális munkás voltak a megbízott igazgató s korábban az igazgató asszony segítségére. Egy-egy szülői meghallgatás során nem vettek fel jegyzőkönyveket, hogy utána számukra tetsző változatokat írjanak és közvetítsenek a bíróságokra. Törvényt nem tisztelő szülőket támogattak több alkalommal is, erősítve őket a törvénytelen magatartásban. Leírták véleményként a zentai bíróságra a szülők háta mögött és tudtuk nélkül, hogy a válófélben levő egyik szülő lemond a gyermekéről, átengedve a teljes szülői felügyeleti jogot a másik szülőnek, miközben ilyen tartalmú mondatok nem hangzottak el senki részéről sem. Még csak jegyzőkönyv sem készült ezekről az esetekről. Vagy a bíróság által már megítélt, kizárólagos felügyeleti joggal rendelkező szülőket próbáltak meggyőzni arról, hogy mondjanak le gyermekük felügyeleti jogáról, neveléséről.

Alkalmatlan, bizonyítottan alkoholt fogyasztó, iskolába gyermekét nem járató szülőket nyilvánítottak alkalmas szülőkké válóperben, hogy megkaphassák a felügyeleti jogot.

Alkalmas, köztiszteletben álló szülőket igyekeztek kevésbé alkalmas szülőként bemutatni a hatóságok, hivatalos szervek előtt, hogy a számukra terhes ügyeket lezárják, befejezzék, csak azért, mert nyűgnek érezték a nehezebb feladatokat, és tehetetlennek bizonyultak a munkavégzésük során. Külső segítséget azonban nem kértek más SZVK-tól. A saját sikertelenségüket, eredménytelenségüket próbálták ily módon leplezni, takargatni. A Fellebbviteli Bíróság jogerős ítéletét önkényesen felülbírálták s figyelmen kívül hagyták, a szülőket szülői jogaikban megrövidítették, szülői jogaikat megsértették, amikor kevesebb láthatást, kapcsolattartást ítéltek meg a szülőknek, mint ahogyan az a törvényes rendelkezésben áll.  Három konkrét esetről tudunk, de ki tudja, hány szülőt érint még, akik nem mernek szólni, akik kevésbé kitartóak a nehéz érzelmi körülmények miatt?

A zentai SZVK hivatali eljárása során számtalanszor megsértette a szociális védelemről és a családjogról szóló törvényt, súlyosan megsértette a Szerb/Szerbiai Köztársaság alkotmányának 65. szakaszát, továbbá nem tartotta be az általános protokollt a munkája során.

Közben az oktatási intézmények jelzésére is gyakran tévesen reagáltak a zentai SZVK munkatársai, olyan gyermekeknél, akik nem jártak rendszeresen általános iskolába, akik kevésbé megfelelő, törvényt nem tisztelő családi körülmények között élnek, és a rendőrséggel volt már dolguk, a családlátogatás során lejegyezték, hogy minden rendben van és elfogadható az életvitel a kiskorú gyermekek számára. Természetesen nem az a cél, hogy a gyermekeket elszakítsák a családoktól, vér szerinti szüleiktől, de a tényeket egyértelműen le kellene írni. Nem szépíteni.

A zentai Szociális Védelmi Központnak, gyámhivatalként is, a kiskorú gyermekek érdekeit és jogait kellene képviselnie, ehelyett a tényeket elhallgatják, meghamisítják, főleg olyan esetben, amikor a velük egy pártban, azonos választási listán induló ügyvédek képviselik az egyik szülőt.

Mi lenne a cél a válóperes eljárások során?

– Az egyik cél az lenne, hogy magyarul beszélő pszichológust is alkalmazzanak, aki mélységében, szakértelemmel tudna foglalkozni a magyar nemzetiségű gyermekekkel.  Gyakran olyan érzékeny témák és családi esetek  vannak, amikor nagy szükség lenne egy anyanyelven beszélő szakemberre is. (Becsülni való, ha valaki nem a saját nyelvén próbálkozik elvégezni a feladatát, de a gyermekekkel való érzékeny beszélgetés, a bizalom elnyerése igenis megkívánná, hogy ne csak szerb, hanem magyar, sőt még roma nyelven beszélő pszichológus is alkalmazásban legyen az intézményben.)

– Cél továbbá, hogy a családi és magánélethez való jogukban sértett gyermekek segítséget kapjanak abban, hogy teljes családi életet élhessenek, szüleik nevelését, gondozását egyformán megéljék.

– Az intézmény munkatársai szorgalmazzák a kapcsolattartást korlátozó szülő ellen a legszélesebb fellépést, szükség esetén – a gyermek érdekében – a gyermekelhelyezés megváltoztatását, ahogyan az európai országokban is teszik.

– Cél, hogy a gyermekek családi kötelékei megmaradjanak válás esetén is, megkapják mindkét szülő részéről egyenlően az őket megillető nevelést, s a SZVK-ban ne támogassák az ellennevelő szülőket.

Sok buktató vár az igazságért küzdő szülőkre Zentán és Vajdaságban, legtöbbször eljárásbeli ismeretek hiánya és hibák miatt. A kiskorú gyermekeknek törődés, biztonság, bizalom kell, ami jelen körülmények között a zentai Szociális Védelmi Központ néhány munkatársából hiányzik. Ezekre kellene nagy hangsúlyt fektetnie az újonnan kinevezett igazgató úrnak is, nem pedig a törvénytelenségekre.