Minden férfi áldozhat 90 napot a hazájára. Ezzel a férfiak megtanulhatják azt, hogy mi az állam, a hadsereg, a hazaszeretet, és más lesz a viszonyuk a munkához, a kötelességekhez, a fegyelemhez.
Ezt találta mondani május 6-i televíziós beszédében Aleksandar Vučić szerb államfő. Arról nem beszélt, hogy a szokásos fegyvercsörgetés mellett a kötelező sorkatonai szolgálat bevezetése mennyiben szolgálná a jó szomszédi viszonyokat. De tudjuk mi azt nagyon jól enélkül is.
Szerbiában egyre gyakrabban esik szó a 2011. január elsején megszüntetett kötelező sorkatonai szolgálat visszaállításáról. Azóta csak azok szolgálják fegyverrel a hazát, akik önként teszik ezt – egyre kevesebben. Nem túl frissek az adatok, de arról tanúskodnak, hogy például 2011 és 2018 között csupán 11 ezren öltöttek magukra önszántukból katonai egyenruhát, ugyanakkor évente 1600 hivatásos katona szerelt le.
Pedig a kutatások szerint az elmúlt néhány évtizedben a szerb pravoszláv egyház mellett a szerb hadsereg a legnépszerűbb intézmény a polgárok körében – ez nyilván nem véletlen, hiszen mindkettő a tekintélyelvű társadalom tartópillérének számít. Úgy másfél évvel ezelőtt egy közvélemény-kutatásban a megkérdezettek – feltehetőleg zömmel nem a katonaköteles korosztály – kétharmada támogatta is a kötelező sorkatonai szolgálat visszaállítását a hagyománytisztelet és a fiatalok (át)nevelése érdekében.
Az államfő szerint az első 18 és 26 év közötti kiskatonákat 2023-ban várják majd a kaszárnyák. Közülük azokat, akiket a szüleik a nagykorúságukig nem tanították meg az ágyvetésre, a hazaszeretetre, a kötelességtudatra, a katonatisztek sem fogják drillel „betörni” 90 nap alatt. Egy ezzel kapcsolatos friss – nem reprezentatív – közvélemény-kutatás szerint ezeknek a fiatal férfiaknak a nagy része tisztában van azzal, hogy a kötelező sorkatonai szolgálat nem elsősorban a hazaszeretetről szól, és ők nem is akarnak áldozatot hozni azért az országért, amelyik őértük jószerivel semmit nem tesz.
Száz vagy kétszáz euróval nem lehet hazaszeretetet vásárolni.
@sz = FEHÉR Rózsa