A reprezentatív nyugdíjasszövetség 10 év után az idén először vett részt a nyugdíjbiztosítási törvény módosításában. Ezt a nyugdíjasok ernyőszervezetének az államra gyakorolt erős befolyásával sikerült elérni. Együttműködéssel, együtthatással jobb eredményekre számítunk – mondta a Vajdasági Nyugdíjas Szövetség múlt szerdai évi értekezletének vendége, Andreja Savić, a Szerbiai Szövetség elnöke. Az ülés fő napirendi pont a nyugdíjasok idei szociális helyzete volt, amelyet Milan Nenadić, a vajdasági érdekszövetség elnöke vezetett be. Értékeléséből idézünk a teljesség igénye nélkül.
„2022 januárjától a nyugdíjak 5,5 százalékos korrekciójával az összes kategória átlagellátmánya elérte a 30 978 dinárt. A nyugdíjasok száma a meghatározott átlagnyugdíj összegéig az idei 1. és 3. negyedév közötti időszakban nem változott számottevően, és számuk mintegy 59%-át teszi ki. A dolgozói nyugdíjasok átlagnyugdíja az első félévben 32 953 dinár, az egyéni vállalkozóké (iparosoké) 29 527 dinár, a földműveseké 13 331 dinár, és novemberig változatlan maradt. Az átlagnyugdíj az adó- és jövedelem nélküli átlagkeresetben 2022-ben, januárban 43,7%, februárban 43,9%, márciusban 41,5%, áprilisban 42,4%, májusban 41,8%, júniusban 41,7%, júliusban 42,4%, augusztusban 41,1% volt. A legalacsonyabb nyugdíj összege a munkavállalók és iparosok kategóriájában január 1-től emelkedett, és november elsejéig 16 884 dinár, a földműveseké 13 274,55 dinár volt. A legkisebb nyugdíjakat november 1-től 9%-kal emelték. Akiknek a járandósága kisebb volt 30 978 dinárnál, nyugdíjuk mellé juttatásuk 5%-át emelésként megkapták, az átlagos összegnél magasabb nyugdíjjal rendelkezők (37 954, 68 dinárig) szintén nyugdíjemelésben részesültek, de nyugdíjuk mértékétől függően 5%-nál kisebb összeget utalt át nekik az alap.
2022 februárjában minden nyugdíjasnak fejenként 20 ezer dinárt fizettek, ami jelentős segítséget jelentett. 2022 első hónapjaiban csökkent a dolgozói és földműves nyugdíjasok száma, míg az iparosoké mérsékelt mértékben emelkedett. 2021 decemberében összesen 1 405 814 dolgozói nyugdíjas volt, ez a szám idén szeptemberre 1 397 647-re zsugorodott. Tavaly decemberben 150 60l földműves nyugdíjas volt, idén szeptemberre a számuk 143 724-re csökkent. Az iparosoknál 106 538 főre nőtt a nyugdíjasok száma az előző év decemberéhez képest (104 045).
A Köztársasági Statisztikai Intézet adatai szerint 2021-ben a fogyasztói árak 7,9 százalékkal nőttek 2020 decemberéhez képest. 2022-ben felgyorsult az infláció, áprilisában 4,43 százalék volt 2021 decemberéhez képest, szeptemberben 11,4%-ot jegyeztünk. A fenti adatok azt mutatják, hogy a nyugdíjak 2021-ben elért minimális reálnövekedését a jelenlegi inflációs trend leértékelte. Hogy mi lesz a további fejlemény, egyelőre nem világos. (Ami biztos, a nyugdíjbiztosítási törvény 80. cikkének módosítása után az összehangolás módja attól függ, hogy a nyugdíjak a tervezett GDP-ben milyen arányban vesznek részt. Az idei első és második negyedévében, valamint a tavalyi harmadik és negyedik negyedévében kezdődött bérváltozásnak megfelelően 2023. január 1-től 12,1 százalékos nyugdíjkorrekcióra kerül sor.)
Szerbiában a Nemzeti Bank és más állami szervek intézkedéseket és erőfeszítéseket tesznek az inflációs helyzet stabilizálására. Nem szabad megfeledkezni arról, hogy mivel az inflációt nagyrészt importálják, a gáz, az olaj és a szén ára jelentősen megugrott, az áremelkedéseket jelenősen befolyásolják az ukrajnai háborús konfliktusok is. Hasonló a helyzet az európai országokban és az egész világon, így globális szinten kell intézkedéseket tenni az inflációs mozgások visszaszorítására. A pénzhígulást részben az élelmiszerhiány, valamint a világban és Európában tapasztalható túlzott áremelkedés okozza, de ebben a szektorban az árak stabilizálódása várható.
A nyugdíjas-egyesületekben, különösen a reprezentatív Szerbiai Nyugdíjas Szövetségben és tagjaiban felmerül a kérdés, a drágulások miatt hogyan lehetne a nyugdíjasok anyagi és társadalmi helyzetét a lehető leghatékonyabban javítani. A legreálisabb erről beszélni, és optimális javaslatokat készíteni, együttműködést kezdeni az illetékes hatóságokkal, és megtalálni a legjobb megoldást.
Nem szabad megfeledkezni arról, hogy a világ általános helyzete a gazdasági növekedés korrekciójához vezethet, beleértve a tervezett GDP-növekedést is, ami minden bizonnyal befolyásolja a lehető legjobb megoldások megtalálását a nyugdíjasok helyzetére 2022-ben és 2023-ban.
A Vajdasági Nyugdíjas Szövetség továbbra is figyelemmel kíséri a nyugdíjasok anyagi és társadalmi helyzetét befolyásoló paraméterek mozgását, tájékoztatja a tagságot és szorgalmazza a lehetséges kedvezőbb megoldásokat…” – fejtette ki Milan Nenadić elnök a Vajdasági Nyugdíjas Szövetség múlt heti évzáró értekezletén.
TAKÁCS Magda