Hát ennél a plusz 40 foknál talán még a mínusz 30 is jobb, jegyezte meg szellemeskedő szomszédom, miközben a jó hideg sör felét a pohárba töltötte, a másik felét pedig – a fejére. Azért nem az enyémre, mert attól félt, hogy közben kinyitom a szám – és megiszom. Egészen komolyan engem is megkérdezett, hogy az időjárást illetően mi a jobb, kellemesebb, sőt gazdaságosabb: a hideg vagy a meleg, a rekkenő hőség vagy a mínusz 30 fokos fagy.

Meglepő módon több jót és rosszat is megállapítottunk a hidegről is, és a melegről is. Talán a legfontosabb: meleg időben nem kell fűteni a drága szénnel, fával, gázzal vagy villannyal. Igaz, hogy a kánikulában a klímaberendezések is bizony sok áramot fogyasztanak, de szerencsére ezeket általában időnként és rövid időre kapcsoljuk be. Ennél sokkal olcsóbb, ha jó erős huzatot csinálunk a lakásban, vagy egyszerűen legyezőt veszünk a kezünkbe. Valamivel drágább, de kellemes a jó hideg sörrel vagy fröccsel való védekezés. Sajnos gyarló emberi szokás, hogy mindig azt szidjuk, bíráljuk és kifogásoljuk, ami van. A múltat lassan elfelejtjük és dicsőítjük, a jövőre pedig gyakran gondolni sem merünk. Annak idején a királyokat, majd a kommunizmust és a szocializmust szidtuk, most pedig a demokráciát. Meg persze a nyári kánikulát.

Az igaz, hogy van rá okunk, de alapja nincs, hiszen valamikor is voltak forró nyarak és kánikulák. Főleg akkor, amikor még kézzel, illetve kaszával arattuk a búzát, vertük a markot, kötöttük a kévét. Ma egy ember elvégzi ezt kombájnnal, annak léghűtött kabinjából. A dinnyét és a sört a kútban hűtöttük, a fröccsöt szobahőmérsékleten ittuk, hiszen az nemcsak hűtött, hanem melegített is: fűtötte a kedélyeket. És most hajlamosak vagyunk mindezt elfelejteni. Észrevettem az utcán, hogy a járókelők között többen is vízzel töltött üveget visznek magukkal, hogy szükség esetén kéznél legyen, ha már esetleg nem lenne idő beugrani valahova egy hideg sörre vagy fröccsre. Ilyenkor valóban sajnálni kell azokat, akik még a hideg vízre valót sem keresik meg. A vízfejűeknek pedig kötelezően szalmakalapot kell viselniük, hogy – fel ne forrjon a fejük.

A politikusok egyelőre nem használják túlságosan poénszerzésre a meleget és a kánikulát. Valószínűleg azért, mert ők maguk a tengerben lubickolnak és nyaralnak. A fatelepek köbméter helyett fagylaltot árusítanak, a heves politikai viták pedig fröccsé alakulnak – alaposan felvizezve. Tulajdonképpen mi nem is a nyári meleget szeretjük, hanem az ellene való védekezést: jéghideg fagyival, limonádéval, hideg sörrel – síppal, dobbal, nádi hegedűvel.

A meleggel és a,,melegekkel” kezdtük, sőt még a 69-es számot is szóba hoztuk az erotikával kapcsolatban a szomszédommal. Sajnos nagyon tévednek azok, akik a 6-os és a 9-es szám egymás mellé helyezésében bizonyos szexuális tartalmat sejtenek. Az igazság az, hogy a 6-os a 9-es a következőket jelenti: 6-kor kelünk és 9-kor fekszünk!

NAGY Nándor