A szabadkai Kosztolányi Dezső Színházban nem játszanak saját darabokat novemberben, mert az egyik állandó színészüknek kötelező katonai kiképzésre kellett mennie november elsején. Három hetet tölt majd a gyakorlaton annak ellenére, hogy nincs, aki helyettesítse a munkahelyén, hiszen a színészet azért egy specifikus hivatás. Minderről Urbán András, a Kosztolányi Dezső Színház igazgatója számolt be Facebook-oldalán, mi pedig utánajártunk, milyen kiképzésről van szó, és kik kaphatnak behívót.

Az illetékes Védelmi Minisztériumtól a hét elején küldött kérvényünkre ugyan még nem érkezett válasz, de a vonatkozó törvény alapján kiderül, hogy az úgynevezett tartalékosok kiképzése folyamatos – 2018-ban kezdődött, és 2019-ben is zajlott, így az idén is sort kerítettek rá. Ennek a kiképzésnek a keretében azokat a 30 évnél idősebb férfiakat hívják be 20–25 napos gyakorlatra, akik nem szolgálták le a katonaságot, vagyis sem rendes, sem civil katonai szolgálatot nem teljesítettek. Az év folyamán néhány száz ilyen érintett számára szerveztek kiképzést 2019-ben, feltehetően ez zajlik most is.

Urbán András, a Kosztolányi Dezső Színház igazgatója kiemelte, hiába fordultak kérvénnyel az illetékes központhoz, azt minden alkalommal visszautasították annak ellenére, hogy a színész szakma meglehetősen specifikus.

– Nagyon kellemetlen szituáció ez. Amellett, hogy ebben a hónapban egyetlen saját előadást sem tudunk játszani, hiszen a színészünk mindegyik darabban szerepel, nem tudjuk próbálni az új darabot sem. Vagyis három hetet csúsztatni kell, nem tud haladni a próbafolyamat sem. Ráadásul egy másik intézmény keretében a színész hiánya miatt egy budapesti bemutató is elmarad. De nem tehettünk mást, a törvény az törvény, nem igazán lehet belekötni – mondta Urbán.

A vonatkozó honvédelmi, munka- és vagyonkötelezettségi törvény értelmében tervszerű a polgárok képzése az ország védelme érdekében. A fenn említett törvény értelmében képzik azokat a 30 évnél idősebb, egyébként katonaköteles egyéneket, akik nem szolgálták le a katonaságot. A képzés célja, hogy még egy forrásból fel tudják tölteni a hadsereget, amennyiben arra a haza védelme érdekében igény mutatkozik.

Első alkalommal 2018-ban szerveztek kiképzést azoknak a 30 évnél idősebb férfiaknak, akik nem szolgálták le a katonaságot. Akkor egy alapképzést kaptak, amelyet később speciális követett a következő évben. 2019-ben aztán májusban és novemberben szintén tartottak alapképzéseket.

A minisztériumi 2019-es közleménye szerint az alapképzés két részből áll – 15 plusz 15 napból. Miután ezeket a képzéseket befejezik, a törvény értelmében ezek az egyének is 60 éves korukig a hadsereg tartalékosai lesznek.

Azoknak az érintetteknek, akiket a képzés idejére munkahelyük nélkülöz, a Védelmi Minisztérium biztosítja a bérét az elmúlt 12 hónap átlagbére alapján.

A kiképzésre a jelentkezés kötelező, amennyiben azt az érintett visszautasítja, 10.000–50.000 dináros büntetéssel sújtható, vagy 60 napig terjedő börtönbüntetéssel.

Egyébként a katonai kiképzésre behívhatók azok a személyek is (férfiak és nők egyaránt), akik fegyverrel leszolgálták a kötelező sorkatonai szolgálatot, és azok is, akik sem civil, sem más katonai szolgálatot nem teljesítettek. Ha valaki elvégezte a kiképzést az egyik évben, nem jelenti azt, hogy többé nem köteles azon részt venni. A képzésre behívót kapó egyének mindegyike minden alkalommal köteles rész venni a gyakorlatokon.

A kiképzést csak akkor lehet elhalasztani, amennyiben az érintett bizonyítani tudja, hogy:

  • beteg,
  • amennyiben családjából más valakit is behívtak ugyanabban az időpontban,
  • amennyiben tanulmányait emiatt félbe kell szakítania,
  • amennyiben európai, illetve világbajnoki sporteseményen, esetleg olimpiai játékokon való részvételét kellene lemondania,
  • amennyiben valamilyen tudományos munkával foglalkozik, ami Szerbia számára különös jelentőséggel bír,
  • amennyiben a családja nehéz anyagi körülmények közé kerülne,
  • amennyiben lakhelyén fertőző betegség, járvány uralkodik,
  • amennyiben állami szerv kéri a nevében a halasztást,
  • amennyiben földműveléssel foglalkoznak, és munkájuk nem halasztható el.

Egyébként ezenfelül az alkotmány szavatolja minden esetben az egyén számára a lelkiismereti meggyőződést, amelynek értelmében megtagadható a fegyverviselés. Ebben az esetben a katonai kiképzés helyett civil védelmi kiképzésben részesülnek, de azon a részvételük kötelező.

Azok a nevüket nem vállaló férfiak, akik átestek a védelmi minisztérium képzésén, elmondták, hogy az komoly, fizikailag is igénybe veszi az embert. Az elején, amennyiben a fizikai kinézet nem felel meg az elvártaknak, a behívottaknak rövidre nyírják a haját. Az ébresztő reggel öt órakor van, a kiképzés pedig egész délelőtt tart.