Utánajártunk az idei esküvői szezonnak

Egy korábbi cikk alapján 2022-ben mintegy 15 000 euróba került egy lakodalom megszervezése. Azóta több dolog is változott, főleg az árak tekintetében. De mi teszi az igazi vajdasági lakodalmat? A zenekar? A vőfély? A húsleves? Szolgáltatókat kérdeztünk az idei szezonról, valamint az árszabásokról, hiszen – bár a magyarság fogy – lakodalmat még mindig bőven tartanak.

A vajdasági esküvői szezon már áprilisban elkezdődik, és novemberig tart, a koronavírust követően pedig már nem csak szombaton tartanak esküvőt, van, aki pénteken vagy vasárnap esküszik meg. A Csantavéri Ifik zenekar elmondása alapján a koronavírus a vendéglátóiparnak, így a lakodalmas szektornak is megterhelő volt, azonban mostanra már minden visszaállt a normális kerékvágásba.

2022-től kezdve már minden rendesen működött, azóta pedig szinte minden szombatunk foglalt. A lakodalmas szezon számunkra április végén kezdődik, és novemberig tart. Az árszabásunk az idei évre nem változott, akik tavaly foglaltak, azok a régi áron tették. Jelenleg a tiszteletdíjunk átlagos, hasonló a többi zenekar tiszteletdíjához, azonban mi nem szabunk időkorlátot a muzsikálásnak, és mivel Csantavéren szokás a nászmenetet zenekarral kísérni, ezt is felár nélkül vállaljuk. Jövőre azonban kénytelenek leszünk emelni a tiszteletdíjon – emelte ki nekünk az együttes két zenésze, Gombis Dénes és Horváth Kávai Róbert, akik azt is kifejtették, hogy a teremtől függ az, hogy meddig tart a lakodalom, hiszen a koronavírus utóhatásaként gyakran nem hagyják, hogy a násznép hajnalig mulatozzon.

Más zenekarok hasonlókat tapasztalnak. A Tornyosi Zsiványok említették, hogy ritka az, hogy egy együttes kiugróan más ársávban dolgozna, mint a társaik. Ők időkorláthoz kötik a szolgáltatást.

– Idén szinte teljes kapacitással dolgozunk a főszezonban, lakodalmak mellett más rendezvényeken is zenélünk. A jövő évi foglalások már javában zajlanak – mesélte lapunknak a húsz évvel ezelőtt trióként induló, de mára már hat tagra bővült zenekar.

– A tiszteletdíjunkat az adott szezonra úgy határozzuk meg, hogy egy hónapban a tagok egy szerbiai átlagfizetést tudhassanak magukénak. Mivel a bevétel mellett kiadásaink is vannak, az áron kénytelenek leszünk emelni, hiszen az infláció mindenhol megmutatkozik. Így mi egy 20 százalékos áremelés mellett határoztunk a jövő évre – fejtették ki a Tornyosi Zsiványok. Hozzátették, azt tapasztalják, hogy a koronavírus óta valami megváltozott a lakodalmaknál, az emberek más hangulattal érkeznek a helyszínre, látszólag sok esetben magukkal viszik a mindennapi gondjaikat. Ők, mint mondták, a párral egyeztetnek arról, hogy milyen lakodalmat képzelnek el maguknak, ugyanis nekik fontos a jó hangulat, a tánc, és amennyiben az ifjú pár a közeli barátokkal nem kezdi el a táncot, a mulatozást, úgy lehet, hogy nem ők a megfelelő együttes.

 A pillanat megörökítése

A fotós és a videós csapat is fontos eleme egy esküvőnek, hiszen az ifjú pár szeretné, ha megörökítené valaki a nagy napot. A fotózás, videózás attól is függ, hogy hány fotóst és kamerást szeretnénk a nagy napra, mikor legyen kreatív fotózást, és szeretnénk-e, ha már a készülődés perceit is megörökítené valaki. A vajdasági lakodalmakban az éjszakai nyomtatás különösen népszerű, hiszen így a násznép is haza tudja vinni az emlékeket.

Balassa Teodóra immár 9 éve foglalkozik esküvői fotózással, az ő szolgáltatásában két egyedi dolog is van. Nemcsak a helyszínen nyomtat, de lehetséges fotómirror bérlése is, ami szintén azonnal nyomtatja a képeket. A honlapján három különböző csomagban lehet a szolgáltatás áráról tájékozódni: a vajdasági és a magyarországi árskála különbözik ugyan, de nagyjából 300 és 600 euró között mozog az árszabás. Dóra elmondta, hogy egyre elterjedtebbek a kisebb lakodalmak.

– Három csomaggal dolgozom, de az ár nagyban függ attól, hogy mit szeretne az ifjú pár. Úgy döntöttem, hogy idén nem szeretnék emelni az árakon, azonban a csomagok összetételén finomítottam kicsit. A naptáram jelenleg közepesen telt. Nem szoktam annyi esküvőt vállalni, hogy minden hétvégére legyen, mert így tudom élvezni, és nem égek ki gyorsan. Számomra ez a szenvedélyről is szól, nem csupán a pénzről. Egyre többen foglalkoznak rendezvények fotózásával, ami megnehezíti a munkánkat, hiszen akad, aki nem profi módon, kezdőként vág bele, és ez meglátszik a minőségen is – tudtuk meg Balassa Teodórától, aki kiemelte azt is, hogy amennyiben ragaszkodunk egy fotóshoz, úgy érdemes minél előbb lefoglalni a nagy napra.

Kecskés Endrét, aki 2009 óta foglalkozik esküvői fotózással is, arról kérdeztük, ő mit tapasztal az idei lakodalmas szezonban.

– Az idei szezon számottevően gyengébb, mint a tavalyi, 2022-ben ugyanis a koronavírus után rengeteg lakodalom volt. A tavalyihoz képest jelenleg 60–70 százalékos a telítettség. A következő évre is vannak már foglalások, remélem, hogy az a szezon is hasonlóan alakul. A mostani számokban talán a koronavírus előtti időszakhoz hasonló – fejtette ki nekünk a fotós.

A magyarországi, horvátországi vagy az erdélyi fotósok, videósok akár 2-3-szor többet is elkérhetnek, mint a vajdaságiak, de ott más a gazdasági helyzet. A mi átlagunk 300 és 600 euró között mozog. A következő évre számottevő áremelést nem tervezek, ha emelek is, akkor 50 eurós árnövekedéssel kalkulálok – mondta lapunknak a fotós, aki kiemelte, hogy a jó szolgáltató ismérve az, hogy egy kisebb lakodalomban, rendezvényen is ugyanolyan precíz munkát végez, mint egy nagyobb létszámú rendezvényen.

– Külföldön ugyanazért a szolgáltatást jobban megfizetik a fotóst, videóst is. Ebben a munkában is ki lehet égni, és ha valaki nem szereti ezt csinálni, csak a pénzért fotóz, az a munka minőségének a rovására mehet. Ez nem csupán a pénzről szól, hétvégéről hétvégére maximálisan jelen kell lenni. Ha pedig valaki minőségesen dolgozik, az mindig meghálálja magát – emelte ki Kecskés Endre.

 Helyszín, ceremónia és vacsora

A terem is sokat számít, valamint a vacsora. Jelenleg a legnagyobb árnövekedés az éttermeket érinti. A martonosi Tandari-tanya Napsugár lakodalmas termének az árai felől érdeklődtünk. Mint mondták, ők novemberig foglaltak még úgy is, hogy pénteken és vasárnap is rendezvényeket tartanak. 38 lakodalmuk van az idén.

Sok az olyan pár, akik külföldön dolgoznak, és hazajönnek esküvőt tartani, így viszont az egész hétvége foglalt, nem csak a szombatok. Létszám tekintetében csökkenést tapasztalunk, korábban 130–150 fős lakodalmaink voltak, idén inkább 100–120 fős a násznép. Nálunk jelenleg kínálat tekintetében hét csomag létezik 38 eurótól 49 euró értékig, teljes étel és italfogyasztással, azonban ha az ifjú pár valamit nem szeretne, vagy máshonnan hozna, úgy csökken az ár is. Jövőre mi áremelést nem tervezünk, azonban ezt akkor tudjuk meg, amikor a januári elszámolást készítjük, akkor látjuk ugyanis, hogy milyen hatással van ránk az infláció. A 2024-es évre is már van 15 foglalásunk – tudtuk meg a terem tulajdonosától. A szabadkai Bálint terem honlapján is megtekinthetők az árak, itt az árszabás 32 eurónál kezdődik.

Édesség és torta is dukál egy lakodalomhoz, a csantavéri Red Velvet vállalkozás igen keresett Csantavér környékén. Mint megtudtuk, idén a könnyebb ízeket keresik a párok.

– Minden hétvégénk foglalt, előfordul, hogy két lakodalmunk is van egy hétvégén. A pandémia után megszaporodtak a lakodalmak. A lakodalmas torta árszabása nagyban függ attól, hogy milyen a torta ízesítése, dekorációja, de attól is, hogy hány emberre készül. Aprósüteményből 12 félét készítünk, ebből egy kilogramm 1100 dinár, ezt tudjuk tartani. Fejenként aprósüteményből 20 dekagrammot számítunk, tortát pedig szeletre szoktuk adni, amelynek átlagosan 1,8 euróba kerülnek. Jövőre azonban, ha emelkednek az alapanyagárak, úgy mi is kénytelenek leszünk emelni – tudhattuk meg a csantavéri cukrászoktól.

A jó vajdasági lakodalomhoz jár a vőfély is, aki nemcsak kíséri a lakodalmat, de már az első perctől kezdve ügyel a jó hangulatra, és koordinálja a rendezvényt is. Az ifjú párok még mindig a hagyományos műsort keresik. Gogolák Tímea nőfély már 20 éve kíséri az ifjú párokat.

A koronavírus óta kicsit változtak a lakodalmak, főleg abban a tekintetben, hogy meddig tart a mulatozás. A hagyományos műsort még mindig keresik, sokan tartják a régi szokásokat. Gyakori az, hogy a fiatalok külföldről jönnek haza megesküdni, és már ki vannak éhezve a hagyományokra, a szokásokra. Van, ahol már nem annyira igénylik ezt a stílust, de faluhelyen különösen fontosak ezek. A násznép is nyitott, szívesen játszanak, szórakoznak. A párral én mindig egyeztetek előre arról, hogy mit szeretnének. Az idei szezon szinte teljesen telített, pénteken, szombaton és vasárnap is tartanak lakodalmat. A szezon nálam is márciusban kezdődött, és 37 lakodalommal novemberben lesz vége. A tiszteletdíjam 150 euró, plusz az útiköltség, jövőre lehet, magasabb lesz az ár, de nem sokkal – mondta el a nőfély.

A szabadkai Soós Jánost is megkérdeztük az idei szezonról, ő immár 33. éve vőfélykedik, augusztusban lesz a 900. lakodalma. Az ő szezonjában 34 lakodalom van, tavaly 39-et vezényelt le.

– A lakodalomtartási kedv nem csökkent, azonban a párok mintegy 80–90 százaléka külföldről jön haza esküvőt tartani. Az én tiszteletdíjam 150 euró, jövőre emelni készülök, de törekszem reális lenni az ár tekintetében. Én az ifjú párt egész nap kísérem, a kikéréstől, a szülőktől való búcsún át egészen a teremig. A teremben köszöntöm a vendégeket, de jelen vagyok a ceremónia alatt is, egészen a menyecsketánc végéig. Tartalmas, hagyományos műsorral készülök, de mindig a párral egyeztetek arról, hogy nekik milyen igényeik vannak – fejtette ki a vőfély.

A ceremónia tekintetében a templomi esküvő árszabása 4000 dinártól kezdődik, ennek maximum a duplája számítható fel végösszegként. Attól függ a végösszeg, hogy az ifjú pár szeretne-e díszítést, szentmisét, zenét. Bár az alapösszeget a püspökség határozza meg, a felár már a plébániáktól függ. Az alapár évek óta nem emelkedett. A polgári ceremónia alapdíja szintén hasonlóan alakul, a szabadkai városházán szintén közrejátszik az, hogy hány fővel esküdnek, melyik teremben lenne a ceremónia, és hogy szól-e zene a bevonuláskor, ugyanis itt is kérhető, hogy valaki zongorán játsszon. Amennyiben az anyakönyvvezetőt szeretnénk házhoz kérni, azért fizetni kell.

Kezdjünk el számolni

De hogy néz ki mindez a gyakorlatban? Egy menyasszonyt kérdeztünk arról, hogy számukra hogyan fog alakulni a közelgő nagy nap. Mint elmondta, hagyományos lakodalom lesz, mivel ő 12 évig néptáncolt, így a csoporttársak is népviseletben fognak megjelenni, valamint lesz menyasszonyos és vőlegényes ház is. A zenekar már a kikérés alatt muzsikálni fog, és a kikérés után érkezik a díszes társaság a topolyai Orfej bálterembe.

– Az Orfej bálterembe várjuk majd a vendégeket. 220 fő érkezik. A táncosok tánccal, énekkel búcsúztatják majd a menyasszonyt és a vőlegényt a szülőktől, ezt követően indul a lakodalmas menet az esküvőre, mindenki kezében egy üveg borral és lakodalmas kaláccsal. Dudálva vonul majd a társaság az esküvőre, a múzeumban lesz először polgári ceremónia, majd a szentmise a Sarlós boldogasszony templomban. A szertartás után cukorkadobálás, gratulációk fogadása, valamint fényképezkedés lesz, majd visszamegyünk a mulatság helyszínére, ahol az örömanya fog bennünket várni a tányértöréssel. Természetesen lesz menyasszonytánc is. A Cirkalom táncegyüttes fogja megtáncoltatni a menyasszonyt és a vőlegényt – tudtuk meg a menyasszonytól.

A teremben egy szék magában foglalja egy főre a hidegtálat, a pogácsát, a vacsorát és a hajnali terítést (májgombócos húsleves, marhapörkölt túrós tésztával, salátával, sültek, sült krumpli és saláta, hajnali terítésben pedig malac és krumplisaláta). Az italok közül az árban a hazai italok vannak benne, a külföldi italokat külön számolják fel, így a vacsora italfogyasztással összesen 31 euróba fog kerülni. A templomba tartva a bor üvegje nagyjából 250 dinár, a lakodalmas kalács darabja 160 dinár lesz. A díszítés a templomban, az autókra, a teremben, a menyasszonyi csokor, a kitűzők, a vőlegény kitűzője, a vőfély dísze, valamint a családtagok kitűzői összesen nagyjából 1500-1800 euróba fog kerülni. A zenekar alapdíja 800 euró volt, azonban szerettem volna, hogy legyen hegedű, és hogy az utcán is zenélve kísérjenek minket, így 1160 eurót fizetünk majd. A vőfély 150 euró és az útiköltség. A ruhámat bérlem, ez 400 euró lesz. A templomi esküvő 8500 dinár, míg a polgári ceremónia 3800 dinárba került – mondta az árakról a menyasszony.

SEREGÉLY Orsolya