A „mi fog történni, ha a Vajdasági Magyar Szövetség politikai ereje csökken?ˮ kérdés és a pályázatok köré épült Pásztor István évértékelője. A VMSZ elnöke szerint a tavaszi választáson nem lesz más olyan vajdasági magyar politikai erő, amely képes megméretni magát, éppen ezért fontos, hogy a VMSZ erős párt legyen, mivel csak ez a politikai erő tudja képviselni a magyarok érdekeit.
Ami a köztársasági költségvetésből a tartománynak járó hétszázalékos támogatást illeti, ami ezúttal sem valósult meg, Pásztor elmondta, melegen tartják majd a kérdést, de nem lesznek pionírok, akik mellbe lövetik emiatt magukat.
Az is elhangzott, hogy alsóbb szinten megjelennek feszültségek a koalíciós partnerrel, a Szerb Haladó Párttal, amely az elmúlt időszakban elkezdett szavazatokat gyűjteni a VMSZ-től, míg ez korábban nem volt rájuk jellemző.
– Az előző időszakban azt látni, hogy a haladók be-betörnek a VMSZ szavazótáborába, és voksokat szipkáznak el tőlünk. Irodákat nyitnak, ami teljesen jogszerű, embereket keresnek fel, akiket megpróbálnak a saját táborukba csábítani. A VMSZ ezt látja, és senki ne gondolja, hogy – bocsánat a kifejezésért – hülyék vagyunk. De ezt a szavazóknak is látniuk kell. Aki a VMSZ-nek hátat fordít, az a szerb pártok malmára hajtja a vizet.
Pásztor István szerint a VMSZ viszont együtt kíván működni a civil szervezetekkel, a kisebb pártokkal, az egyházakkal, kivéve a Magyar Mozgalommal, amely “olyan politikai pozíciót épített ki magának, ami a VMSZ elveivel összeegyeztethetetlen”.
A legnagyobb vajdasági magyar párt önállóan kíván indulni országos, tartományi és önkormányzati szinten is a választáson.
A Sajtószabadság Alapítvány (a Családi Kör kiadója) képviselője három kérdést tett fel a 140 perces beszélgetés során. Az első kérdés a vajdasági magyar nyelvű tankönyvekkel kapcsolatos, évek óta tapasztalható kaotikus állapotokról szólt, ugyanis a magyar nyelvű tankönyvek késnek, nem nyomtatnak eleget a régiből, a szülők kifizetik, de nem kapják meg időben azokat. A Vajdasági Magyar Pedagógusok Egyesülete pedig arra hívta fel a figyelmet, hogy a nyolcadikos történelemtankönyvben ez szerepel: „Őseink, a szerbek”.
Pásztor István válaszában kifejtette, hogy komoly problémának tartja, viszont a programváltozásos folyamatnak ez a velejárója.
– Ez nem magyarázat, és nem is olyan körülmény, ami miatt visszafogottságot kell gyakorolni. Fontos, hogy a párt szakpolitikusai és a Magyar Nemzeti Tanács folyamatosan foglalkozik ezzel a folyamattal, hogy a késedelmek minél kisebbek legyenek. Ami a tartalmat illeti, ilyen megállapításnak nincs helye a tankönyvben, és ezt ki kell javítani. Gyakorló nagyapaként azt látom, a pedagógusok megtalálják a módját, hogy a gyerekeket ellássák olyan anyagokat, amelyekkel ezeket a nehézségeket orvosolni lehet.
A Prosperitati Alapítvány pályázataival kapcsolatban a Vajdasági Magyar Szövetség elnöke elmondta, hogy a nyertes pályázóknak mindössze tizenkét százaléka a VMSZ tagja, s ez is bizonyítja, hogy nem igaz, hogy a VMSZ-esek kapják csak a támogatásokat. Ezzel kapcsolatban Pásztor Istvántól azt kérdeztük, arról van-e kimutatás, hogy a VMSZ-es párttagok a szétosztott összegek hány százalékát pályázták meg sikeresen.
Pásztor elmondta, erről nem készült kimutatás, de ha erre van igény, akkor készítenek, de biztos benne, hogy az is hasonlít majd a párttagsággal rendelkező nyertes pályázók arányához.
A harmadik és egyben utolsó kérdésünk szintén kapcsolódott a Prosperitati Alapítvány integrátori programjához, ugyanis többen is jelezték, hogy az egyik integrátor szeptember óta nem fizette ki a termelőket, akik csak ígéretet kaptak, de pénzt nem.
Pásztor István elmondta, tudnak a problémáról, és folyamatosan ellenőrzik a dolgokat, és ellenőrzik a rendszert, hogy ez talpon maradjon. Nemcsak a termelőknek és az integrátornak származna kára, hanem az egész rendszernek. A VMSZ ismeretei szerint likviditási problémái vannak a cégnek, amelyek nem csalásból, az emberek átveréséből származnak, s ezt a körülményt a vállalkozónak kell megoldania.