A Katonai Személyek Nyugdíjas Szakszervezetének felhívása után a Függetlenség Nyugdíjas Szakszervezet is bejelentette, hogy küzd a tagjai és minden más megkárosított nyugdíjas jogainak megvédéséért, kártalanításáért. Idézünk a felhívásból.
„A nyugdíjcsökkentési törvény elfogadásától kezdve (alkotmányosságának vizsgálata, alkotmányjogi fellebbezés, egyéni fellebbezés a hazai bíróságokon, együttműködés az ellenzéki parlamenti klubokkal, kollektív fellépés a strasbourgi Emberi Jogok Európai Bíróságán) a nemleges válaszokig továbbra is meg vagyunk győződve arról, hogy a jog és az igazságszolgáltatás mellettünk áll, megakadályozza a magántulajdon elidegenítését, megsértve a legmagasabb szintű jogi aktust – a szerzett jogokat védő alkotmányt, a nyugdíjbiztosítási törvényt – és óvja a személyi tulajdont.
Ezúttal az érdekszervezet tagjaiért két irányban folytatjuk a küzdelmet. Az első a kormányra és a parlamentre gyakorolt nyomás, hogy végre fogadják el a kezdeményezést a nyugdíjasok iránti tartozás államadóssággá történő átalakításáról, és ajánljanak fel valamilyen rendezési módot, azaz a megállapodást a nyugdíjasok méltányos kártalanításáról. Mivel a köztársaság illetékes állami szervei nem hajlandók megfelelő megoldást kínálni, tiszteletben tartva az alkotmányt és a törvényeket, főbizottságunk elfogadta a nyugdíjasok emberi és tulajdonjogai védelméről szóló határozattervezetet, amelynek lényege az illegálisan elkobzott személyi vagyon visszaadása. A határozattervezetet (a hónap végén) a szervezet közelgő VII. kongresszusán ellenőrizzük, és eljuttatjuk az EU-tagállamok (Olaszország, Ausztria, Szlovénia, Horvátország stb.) nyugdíjas szakszervezeteihez arra számítva, hogy a segítségükkel napirendre tűzi az Európa Tanács, az Európai Parlament, az Európai Bizottság, és a szerbiai hatóságok képviselőivel az unióhoz való csatlakozási tárgyalásokon napirendre kerül a probléma.
A másik cselekvési irány konkrét, és ebben a pillanatban zajlik. Reagálva azokra az információkra, amelyek szerint az állam a követelés elévülésének kihirdetését tervezi, a Függetlenség Nyugdíjas Szakszervezet Svetislav Poštić pancsovai irodájával együttműködve pert indít, és így megszakítja az elévülést. Ennek elérése érdekében felszólítjuk a tagjainkat, hogy személyesen jelentkezzenek be a szervezet belgrádi székhelyén vagy a más városokban és településeken működő biztosaiknál, illetve ajánlott levélben…” – olvasható a felhívásban.
Mellékelni kell a nyugdíjvégzést, a személyi igazolvány (olvasható) fénymásolatát, a Nyugdíj- és Rokkantbiztosítótól kapott igazolást a levont összegről (ha korábban megszerezték) és a lakcímet meg a telefonszámot. A dokumentumok kézhezvétele után Poštić ügyvéd megküldi a meghatalmazás több példányát mindenkinek, aki benyújtotta a kért dokumentumokat, amelyeket aláírás után vissza kell küldeni az ügyvédnek, hogy folytathassa az eljárást. Abban az esetben, ha a nyugdíjas időközben elhunyt, örökösének joga van ezekhez a pénzeszközökhöz, és folytathatja az említett eljárást.
Mivel ennek az akciónak az ideje rövid, a Függetlenség Nyugdíjas Szakszervezet arra kéri az érdekelteket és érintetteket, hogy lépjenek velük kapcsolatba, és tegyék meg a szükséges lépéseket a lehető leghamarabb.
Minden további információ és magyarázat beszerezhető a szakszervezeti központban (Belgrád, Nušićeva 21.) hétfőn, szerdán és pénteken 9 és 13 óra között személyesen, vagy hívják telefonon a szakszervezet elnökét, Miloš Grabundžijat a 062/885-56-52-es számon.
(Megjegyzés: feltétel a Függetlenség Nyugdíjas Szakszervezet-tagság. A havi tagdíj 30 dinár, amelyet a nyugdíjból vonnak le. A nyugdíjasokat nem terhelik perköltségek, és az ügyvédi iroda a 4 évig elvett pénz (esetleges) visszaszármaztatásakor sem von le belőle semmit. Grabundžija elmondta, megállapodtak az ügyvédi irodával, hogy a perköltségeket a nyugdíjalappal fizettetik meg.)
TAKÁCS Magda