Mögöttünk egy újabb négynapos ünnep és egyre hosszabb vesztegzár. A szerbiai diákok távoktatása bő egy hónap elteltével újabb szintjére emelkedett. Ha időközben nem változik a helyzet, mire ezeket a sorokat olvassák, elvileg az ország valamennyi nyolcadikosa immár második napja küszködik a próbazáróvizsga online változatával. A katolikus húsvéti ünnepeket után megnyitották a mojaucionica.gov.rs portált, és minden diáknak a minisztérium által előre kiosztott kódok segítségével be kellett jelentkeznie, hogy kipróbálja a platform használatát. 

Ahogy azt sejteni lehetett, az első próbálkozások felemás sikerrel jártak. A platform kidolgozói mintha újfent szem elől tévesztették volna, hogy mind az alkalmazásnak, mind a mögötte álló infrastruktúrának képesnek kell lennie több tízezer egyidejű bejelentkezés fogadására és kezelésére. Ugyanez történt az e-napló esetében, de korábban a Dositej-rendszerrel is. Az ünnepek előtt (de lehet, hogy alatta is) lázasan dolgoztak a nehézségek kiküszöbölésén. Mivel az online kisérettségi próbája lapzárta után kezdődött, csak remélni tudjuk, hogy nyolcadikosaink a napokban gond nélkül töltögethetik otthonról a feladatsorokat, aminek a legújabb hírek szerint nem is lesz folytatása.

Nyári iskola, vagy mégsem?

Bár országos (és legfőképp „kincstári”) megelégedettségre a távoktatás a rendkívüli állapot bevezetésének másnapjától folyamatosan és kiválóan működik, sőt, a miniszter szerint „a gyerekek kevesebbet tanulnak, de többet tudnak”, hovatovább a tavaszi szünidő munkanapjait és a szabad szombatokat is a „jó ügynek” rendelték alá, sokáig tartotta magát az a hivatalos álláspont, hogy diákok ettől függetlenül a nyár folyamán (május eleje és június vége között) visszatérnek a tantermekbe, mert ott kell majd megerősíteni mindazt, amit a távoktatás egyébként szigorú rendje szerint meg lehetett és meg kellett (volna) tanulni. Sőt, marad egy hónap a nyári szünidőre is. A járvány esetleges elhúzódása esetén pedig legkésőbb szeptember 15-éig megkezdődik a következő tanév.

Az csupán a kérdés, hogy ha már ilyen erőltetett ütemben és ilyen hihetetlenül nagy lendülettel zajlik a távoktatás, mi indokolja a tervezett nyári tantermi oktatást? Hiszen – bár szokatlan formában, de a mindenkori kivételektől eltekintve diák is, tanár is (a szülők nemkülönben) derekasan teljesítették az oktatási napok számát és a tananyagot, sőt, a minisztériumi direktívának megfelelően a diákok osztályzatokat is kaptak, tehát szinte minden feltétele adott (lenne) a 2019/2020-as tanév jogszerű lezárásának.

Járványügyi szakemberek szerint a rendkívüli szigorítások majdani enyhítése során utolsó intézkedésként kellene visszaengedni a diákokat az iskolapadokba. Másrész viszont ez célszerű lépés lenne főképp azért, mert az enyhe lefolyású vagy tünetmentes fertőzések felgyorsítása elősegítené a lakosság „csöndes immunizálását”.

Mindenre van újabb és még újabb megoldás

A dilemma azonban megoldódni látszik, sőt talán már meg is oldódott, védett kora okán otthonról dolgozó tanügyminiszterünk ugyanis átvágta a saját elhamarkodott és ellentmondásos nyilatkozatai által jól összebogozott gordiuszi csomót, és április 14-én bejelentette: „A tanév az eredeti iskolanaptár szerint június derekán befejeződik. Legfeljebb egy hét hosszabbításra kell számítani. Utána a tanulók egész nyáron vakáción lesznek.”

Igaz, kiemelte, hogy minden tanév hivatalosan augusztus 31-éig tart, elvileg tehát – mivel az iskolanaptár felett a minisztérium “uralkodik” – akár eddig is tarthatna a nyári tanítás. Ellenben „nagyon aggódik” a mintegy százezer pedagógus egészsége miatt, akik a tantermi oktatásban veszélyeztetetté válnának. A minisztérium munkatársai között ugyanis már felütötte fejét a kór.

Elismerte, hogy a tanév befejezése kapcsán számos elképzelésük volt, amelyek menet közben változtak és változnak, sőt a legutóbbi, kellően derűlátó tervhez képest egy újabb, úgynevezett B- terv is készült. „Magam ezt a B-tervet egyelőre fiktív lehetőségként kezelem” – mondta az N1 riporterének.  Eszerint „a tanév lezárását és az iratkozási procedúrát úgy is meg tudjuk oldani, ha a diákok júniusban nem térnek vissza az iskolákba. Ha erre szükség lesz, az iskolák minden eligazítást időben megkapnak.”

Egy nappal később viszont már azt nyilatkozta, hogy a tervezettnél akár korábban is véget érhet a tanév: „Az eredeti tanterv szerint június 16-án kellene befejeződnie a tanévnek, de mivel a tanítás a tavaszi szünet ideje alatt is tartott, illetve munkaszombatokat is beiktattunk a naptárba, sok időt megspórolunk. Ha eljön az ideje, hogy visszatérjenek a gyerekek a padokba, kevesebb kockázattal és minőségibb munkát tudunk végezni. A szülők és a gyerekek érdekeit is figyelembe vesszük, alkalmazkodunk a helyzethez, nem kell senkinek sem pánikolnia, egy gyereket sem károsítunk meg.”

Igaz, csak akkor, ha a zavart keltő és ellentmondásos kijelentések által okozott károkat figyelmen kívül hagyjuk.

Annál is inkább, mert újabb egy nap elteltével (pravoszláv nagypénteken, a 84 órás vesztegzár beköszöntése előtt) már azt mondta, a tanév május végén befejeződik, záróvizsga a jelek szerint nem lesz, de emiatt módosítani kell az osztályzási szabályzatot, hogy az „igazságosság elve” legalább a középiskolába való bejutásnál érvényesüljön.

Ez izgalmas kérdés. Kíváncsian várjuk a megoldást. És a korábbiakat mindenben felülíró újabb nyilatkozatokat.

BERETKA Ferenc